Tavşan

Tavşan

Tavşan, Leporidae (Tavşangiller) familyasını meydana getiren memeli türlerinin tamamına verilen isimdir. Tavşangiller familyasında 60'ın üzerinde farklı tür vardır. Leporidae familyasının Lepus cinsine ise yaban tavşanı ya da kır tavşanı adı verilir. Yaban tavşanları çok hızlı koşmaları ve başka bazı özellikleri ile diğer tavşangillerden ayrılır. Lepus cinsinin de 32 farklı türü vardır.

Tavşanların Genel özellikleri:
Kulakları ve arka bacakları uzun olan tavşangillerin, kuyrukları uzun kıllarla kaplıdır. Tavşan türlerinin çoğu yuvalarını toprak altındaki oyuklara yapar. "Leporid" tanımı Leporidae ailesine ait tüm tavşangiller için kullanılır. Antarktika ve Avustralya haricinde tüm kıtaların özgün tavşan ırkları vardır. Özellikle Avrupa tavşanı Okyanusya adaları ve Avustralya'ya da götürülmüş ancak buraların ekolojik dengesinde ciddi sıkıntılar yaratmıştır.

Tavşanlar ufak ve orta boyda memelilerdir ve hızlı gelişirler. Her birinde 4 parmak bulunan ayaklarıyla uzun arka bacakları ve her ayakta 5 parmak bulunan daha kısa ön bacakları vardır. Ayak tabanları tüylüdür ve bu koşarken hızlarını arttırır. Tavşanların iyi gelişmiş kulakları ve mükemmel bir işitme duyuları vardır. Gözleri büyüktür, gece görüşleri iyidir. Tavşangiller 25 - 29 cm. boylarındaki ve 300 gram ağırlığındaki Pigme Tavşanı'ndan 50 - 76 cm. boylarındaki, 5 kilogram ağırlığındaki Avrupa tavşanı'na kadar çok çeşitli ebatlara sahiptir.

Tavşanların Beslenme ve habitat:
Tavşanlar otobur hayvanlardır.
Öncelikli besin kaynakları otlar, bitkiler, yapraklar, meyveler ve tohumlardır. Sindirim sistemleri yiyeceği iki seferde öğütür. Yaşam alanları çeşitlilik gösterir. Çöllerden tundralara, dağlara, ormanlara, bataklıklara kadar pek çok coğrafi ve iklimsel koşulda çeşitli tavşan ırkları yaşar. Tavşan nüfusunun %50'den fazlası Kuzey Amerika kıtasında yaşamaktadır. Tavşanlar Güneybatı Avrupa'nın, Güneydoğu Asya'nın, bazı Japon adalarının, Afrika ve Güney Amerika'nın bazı bölgelerinin de yerlisidir. Avrupa tavşanı dünyanın pek çok yerine yayılmıştır.

Tavşanlarda Üreme:
Tavşan türlerinin hamilelik süreçleri 28 ila 50 gün arasıdır (yaban tavşanlarında daha uzun sürebilir). Tavşan yavruları tüysüz ve kör doğar. Tavşangiller yıl içinde pek çok kez doğurabilr, bu nedenle tavşan nüfusu çok kısa zamanda dramatik artışlar gösterebilir.

Tavşanların Hastalıkları:
Tavşanlar pek çok hastalıktan etkilenebilir. Bunların bazıları diğer insan ve hayvanları da etkileyen patojenlerken bazıları da sadece tavşanlara özgü hastalıklardır. Tavşanların kuduz hastalığına yakalandıkları ve insanlara kuduz bulaştırdıkları gözlenmemiştir. Tavşanlar tenya gibi iç parazitler ve bit, pire gibi dış parazitler taşıyabilirler.

Evde tavşan bakımı:
Tavşanlar evcil hayvan olarak da yetiştirilmeye uygundur. Arka bahçede, kafeste ya da eğitilerek evin içinde serbest şekilde yetiştirilebilirler. Kediler gibi tuvaletlerini tuvalet kabına yapmayı ve çağrıldıklarında gelmeyi öğrenebilirler. Tavşanın gündüz evin dışında, bahçede güneş ışığı ve temiz hava alması, gece ise eve sokulması idealdir. Tavşan için çeşitli aktivite oyuncakları temin edilmelidir, raflar, tüneller, toplar ve benzeri oyuncaklar hayvanın egzersiz yapmasını sağlayacak ve ev eşyalarına zarar vermesini önleyecektir. Tavşanlar diğer tavşanlarla, guinea pig, hamster, kuş gibi hayvanlarla hatta bazen gözetim altında tutularak kedi ve köpeklerle birlikte yaşayabilirler. Tavşanlar çocuklar için de iyi arkadaşlardır.

Tavşan kızdığı ya da korktuğu zaman ısırabilir ve tırmalayabilir ancak güvenini kazandığınız ve korkutmadığınız sürece tehlikesi yoktur.

Tavşan evcil hayvan olarak bakılmasının yanı sıra kürkü ve eti için de endüstriyel olarak beslenir. Aynı zamanda tavşan yaygın kullanılan bir laboratuar ve deney hayvanıdır. Tavşan eti tüketmenin tularemi hastalığı bulaşma olasılığı nedeniyle riski vardır. Angora tavşanları koyunlar gibi yünleri için beslenir, tavşanın yünü pahalı ve kaliteli kazak üretiminde kullanılır. Tavşanın gübresi de tarımda aranılan kaliteli bir gübre çeşididir. Nitrojen bakımından zengin tavşan idrarı da özellikle limon ağaçlarının verimini arttıran bir takviye olarak kullanılır.

Tavşan Yorumları

şifre Kırmızı sayıyı girin

74 Yorum Yapılmış "Tavşan"
Sema Saman Pek Sıcak Tutmaz
Kamilla Kısakürek . 2018-06-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Ben Tavşanıma Balkonda Bakıyorum Balkonumuz Üstü Ve Yanları Kapalı Yani Bir Oda Gibi Tavşanımın Kutusu Var Dibinde Samanla Kapladık Orda Yatıyo Hem Yesin Hemde Rahat Etsin Diye Yaptık Bi Kış Geliyor Çok Endişeleniyorum Acaba Saman Isıtır Mı Yeterince Diye Bir De Aklıma Şey Geldi Ona Sığabileceği Ve Gece Girip Yatabileceği Bi Kulübe Yapmak Geldi Aklıma İçine Gene Saman Koyarım Dışına Da Polar Örterim Soğuk Geçmesin Diye Sizce Bu Şeylere Rağmen Gene Üşür Mü
Sema . 2017-12-05 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanım In Ağızından Salayalar Akıyor Ve Yemek İstediği Halde Yiyemiyor tedavisi Ne Bilen Varmı
Koko . 2017-07-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavsanlara Bayiliyorum.cok Tatli Hayvanlardir
Benay . 2017-07-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Bana Bedava Vereceksen 2 Dişi 2 Erkek İsterim
Canan . 2016-08-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Az Bilgi Var Heryerde?????????...
Cevapsız . 2016-05-19 / 4,5
CEVAP YAZ
Adam Videoda Gel Gel Gel Gel Diyo İzlerken Yarısında Bıktım
Ela . 2016-04-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Güzel Olmuş Ellerinize Sağlık Teşekkür Ederim
Berfin . 2016-03-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Arkadaşlar Bana İsim Önerirmisiniz Lütfen
Selim . 2016-03-27 / 4,5
CEVAP YAZ
Arkadaşlar Bana İsim Önerebilir Misiniz ? Dişi Olsa Daha İyi Olur Ama Erkek De Olsun , Karışık Yorumlarınızı Bekliyorum.
İrem Su . 2016-03-27 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Ben Tavşan Aldım Ama Heryere Dışkı Bırakıp Halılarımıza Çiş Yapmaya Başladılar Ne Yapmalıyım
Nil . 2015-12-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Arkadaşlar Tavsanım Çok Koku Yapıyo Ve Tuvalet Eğitimi Almama Konusunda Çok Israrcı Ne Yapmam Lazım Yardımcı Olur Musun
Nupelda . 2015-10-14 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Bir Tane Tavşanım Var. Benim Tavşanım Akvaryumda Yaşıyor Bi Sakıncası Var Mı?
Berfin . 2015-06-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim 2 Tane Tavsanım Var Ben Tavsanlarımı Bir Balkonda Kulübede Yasıyorlar Acaba Üşürler Mi?
Göksu . 2015-06-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Arkadaşlar Ben 3 4 Yıldır 1 Tane Tavşan Besliorum Şimdiye Kadar Bir Sorun Yoktu Şuan Tavşanımın Sağ Gözünde Beyaz Bir Sıvı İltihaba Benzer Bişey Var Ne Yapmam Gerekior.
Çağrı . 2015-05-27 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba Arkadaşlar Biz İlk Önce Ablama Bir Tavşan Aldık 3 Gün Geçti Bana Aldık Kadın Kafese Tavşanı Koyarken Bacağından Acıttı Sandım Ama Acıtmamış Sonra 2 3 Hafta Onları Odamızda Baktık Ama Pis Kokutukları İçin Annem Kızdı Sonra Onları Açık Büyük Balkonumuza Koyduk Orada Üşürlermi Acaba Sonra Kafesini Temizledik Çok Pisti Ama Yine Bu Seferde Kaka Ve Çiş Yapmaya Başladılar Onları Kafese Koyduğumda Yüzüme İşiyorlar Onları Banya Yaptırsam Olurmu Ayakları Ve Üstleri Islak Birde Tuvalet Alışkanlığını Nasıl Eğitebilirim Çevremde Kum Yok Sadece Köyümde Var Köyümede Okullar Kapanınca Gidiyorum Nasıl Yapabilirim
Nehir . 2015-04-30 / 4,5
CEVAP YAZ
Arkdşlar Tavşanım Sarı Renkte İdararını Yaptı Be Cok Halsiz Sizce Ne Var Olabilir Lütfen Cevaplarınızı Bekliyorum
İrem . 2015-04-05 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim İki Tane Beyaz Tavşanım Var Dört Tanede Yavrumuz Var Onlarda Tabiki Beyaz Çok Sevimliler Diğer Arkadaşlarada Almalarını Tercih Ederim
Mustafa . 2015-04-04 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Bir Tavşan Beslemek İstiyorum.daha Önce Hic Tavsanım Olmadı.hangi Türleri Önerirsininiz?ayrıca Tüyleri De Kısa Olsun.
Eylül . 2015-03-11 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Bana Öyle Güzel Sevgi Veri Yorki Unutulamıcak Kadar Güzel
Merve İşbilir . 2015-03-09 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Epey Bi Tavşanım Oldu 1 Yaşından Beri Tavşan Besliyorum Yani 12 Senelik Tavşan Tecrübem Var.hayvansever Bir Kişiliğim Olduğu İçin Hayvnlar Hakında Epey Bir Bilgi Sahibiyim. Yani Anlayacağınız Sorularınızı Bana Sorabilirsiniz
Ayşenur . 2015-01-21 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanımın Organı Simsiyah Olmuş Altında Da Kan Var Nedeni Nedir Ne Yapmalıyım Önemli Bişeymidir ?
Tunahan . 2014-10-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanımın Ayak Parmağı Kırıldı Sanırım Veteriner De Yok Ne Yapmak Lazım
Ozan . 2014-07-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Küçüklüğümden Beri Beslerim Bence Evde Beslenebilen En İdeal Hayvan Ne Tuvalet Sorunu Ne Gürültü Sorunu Var.
Tuğçe . 2014-07-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavsan Ları Cok Seviorum Ve Almak İstiorum Ama Kokuyomu
Fadime . 2014-06-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhabalar. Ben Tavsan Alıcam Ama Nerden Sağlıklı Ve Eğitimli Tavşanlar Bulabileceğimi Bilmiyorum. Tesekurler
Eda . 2014-06-07 / 4,5
CEVAP YAZ
Hiçbir Şey Yapmadan Oturup Saatlerce İzlemek Bile Bir Keyif. Yaramazlıkları Sakarlıkları Oyunları Hepsi İnsanı Neşelendiriyor. Ama Bunların Karşılığı Olarak Gününüzün Birkaç Saatini Onların Bakımı Temizliği İçin Ayırmanız Gerekiyor. Eğer Böyle Bir Vaktiniz Yoksa Kesinlikle Beslemeye Kalkmayın. Hem Ona Hemde Size Yazık Olur
Erdem . 2014-05-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Vallahi Benimki Yeşillik Yemekten İshal Oldu Bugün Azcık Banyo Gibi Yıkadım(ishal Olduğu İçin)hergün Değiştiriyombide Annem Yanına Su Şişesiyle (Küçük)sıcak Su Koydu Ama Galiba Yine İshal Başlayavak Tabi Dişi Olduğu İçin Biraz Sorun Var
Seher . 2014-05-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Bu Tavsanlari Cok Sevdim 2beyaz Tavasan İstiyorum
Xedice . 2014-05-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Koku Yaparlar Ama Tuvaletini Oraya Buraya Yapmazlar Bi Kenara Yapar Sadece
Gül Nihal . 2014-04-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Şimdiye Kadar 3 Tane Tavşan Baktım. İlk Tavşanım Bildiğin Beyaz Tavşandı Ankara Tavşanı Kırmızı Gözlü. Neyse Kocaman Olmuştu Ancak Tuvalet Eğitimi Vardı Ve Çok Uysaldı Ama Kıskançtı. Daha Sonra Bir Tane Daha Oldu Ancak Pet Shoptan Aldığımız İçin Hastalıklıydı Sadece Ve Sadece 3 Gün Yaşadı. Sonuncusuna Da Baktım Ama Sonrasında Vermek Zorunda Kaldık Çünkü Çok Hırçındı Demek İstediğim Siz Seçemiyorsunuz...
Özgür . 2014-04-13 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Tavşan Almayı Düşünüyorum Yeni Aylık Küçüklerinden Ama Çok Kokutuyorlar Mı Ve Tuvalet Sorunu Beni Tedirgin Ediyor. Çok Kokuyor Ve Tuvaletlerinin Heryere Yapıyorlar Diye Duydum. Tavşan Besleyenler Cevap Verirse Sevinirim
Selin . 2014-04-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Bunlar Çok Tatlılar.bir Tane Tavşan Almak İsterim.
Elif Koç . 2014-04-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Asla Yıkanmaz Ve Hep Yeşılık Yedirmeyin İshal Olur
Saniye . 2014-04-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Tavşanları Çok Severim.evimde Tavşan Beslemek İsterim.ama Ailem Alerjim Olduğu İçin İzin Vermiyor.
Ezgi . 2014-03-30 / 4,5
CEVAP YAZ
Beyaz Tavşanları Çok Severim
Çiçek . 2014-03-22 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Tavşanları Çok Seviyorum.çok Tatlılar.tavşan Beslemeyi Çok İsterdim. Tavşanlar Çok Uysaldır. Hiç Zarar Zermez.
Sinem . 2014-03-20 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Tavşan Besliyom Tavşanı Ayağı Kırıldı Ogün Büyük Üzüldüm Ben Neyapacağımı Şaşırdım Veteriner Aradım Bulamadım Hem Akşam Vatidi Hem Pazar Kendim Köyde Gördüğüm Gibi Keçi Koyun Türünden Sardım Çok Kısa Sürede Kaynadı Şu Anda İki Annada 15 Yavru Var
Hüseyin . 2014-03-17 / 4,5
CEVAP YAZ
Ya Ben Bunları Yerim
Ceren . 2014-03-16 / 4,5
CEVAP YAZ
Bnimtavşanım Vardı Çok Svimliydi Ama Annem Başkasına Verdi Ve Çok İçim Yandı. Bi Arkadaşım Bana Tavşanını Satmak İstiyor, İnş Ailem İzin Vrir. Evde Canım Sıkılıyo .ama Bombom Oynuom &9786; Bni Takip Edin. S16 Nikim: Zntontitan:d
Mert . 2014-03-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Çok Güzel
Melek . 2014-03-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanları Çok Seviyorum Hepsi Çok Tatlı Çok Güzeller
Ramazan . 2014-02-13 / 4,5
CEVAP YAZ
Şu Resimdeki Tavşanın Cinsi Ne Fiyatı Ne Kadardır
Lokman . 2014-02-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşan Alcam Ne Dersiniz
Batuhan Ünver . 2014-02-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Tavsanim Var İsteyen Biri Varsa Veririm
Fahrettin . 2014-01-27 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Çok Tatlıdır
Hatice . 2014-01-12 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Tatlı Bir Tanesini Bana Verin
İlayda . 2014-01-10 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende 2 Tane Tavşan Var Dişi Olan Sinirli Nedenini Bilmiyorum Sizden Yardım İstiyorum Ne Olur Beni Duyun
Efe Can . 2013-11-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende 1 Çift Tavşanvar İkiside Siyah Beyaz Onları Çok Seviyorum Nezaman Dogurur Bilmiyorum :)
Süleyman . 2013-11-20 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanları Çok Seviyorum
Ramazan Altay . 2013-10-03 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanları Seviyorum
Ramazan . 2013-09-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Slm Arkadaşlar, Evin Maskotu Olmuş Çok Tatlı 7 Aylık Bir Tavşanım Var, Bazı Veterinerler Aşıya Gerek Yok Diyor Bazıları Da Var Diyor Ne Yapmam Gerekiyor Yardımcı Olursanız Sevinirim.
Mustafa Şahin . 2013-09-14 / 4,5
CEVAP YAZ
Merhaba, Tavsanim Baya Kendi İdrarina Batmis Ondan Tuyleri Sari Sari Oldu Yikayinca Da Cikmiyor Ne Yapmam Lazim?
E . 2013-07-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Tatlılar Ama Evde Besledinde Annen Çıaldırir Çünkükoltukları Sajlari Komürur Vekulakları Na Kimse Elirleyemez Ler Tüleri Çok Çıkar. Balkonunda Beslenmez Onun Daha Toovoleti Var Sadecebahçeniz Vaesas Besleyin
Sude . 2013-07-21 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Tavşanım Yavruladı Fakat Yavrulardan Birini Yuvadan Attı Ve Emzirmiyor Sanırım Henüz 1 Haftalık Ne Yapmalıyız?
Kader Şener . 2013-07-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanları Hep Sevelim Ve Koruyalım Tavşanlar Şirindir Çeverenizdekilere Zarar Vermez Onları Koruyalım
Ceren . 2013-07-06 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlara Baktım Bayıldım Çok Güzel Almak İçin Heycanlanıyorüm
Elif Demir . 2013-07-05 / 4,5
CEVAP YAZ
Yavru Tavşanı Çok Severim Ama Büyükleri Hic Semem
Mali . 2013-06-07 / 4,5
CEVAP YAZ
Benimm Köpeğim Naki Yaşamlara Bayılır
İsim Vermek İstemiyorum . 2013-06-02 / 4,5
CEVAP YAZ
Bende Bir Tavşan Aldım Daha 1 Gün Oldu Kaç Aylık Ve Hangi Tür Olduğunu Bilmiyorum Sadece Dişi Oldugunu Biliyorum Ve Daha Cok Küçük.renkleri Beyaz Üstüne Gri Renkli.bir Tane Daha Almayı Dusunuyorum Ve Bir Sorum Var. Küçük Yaşlarda Yeşillik Yememeleri Gerekiyormuş Doğrumu Ve Ne İle Beslenirler?
Mert . 2013-05-23 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Tavsanim Aylik Kac Aya Dogurur
Mehdi . 2013-04-29 / 4,5
CEVAP YAZ
Yha Ben Tavşan Almak İstiyorum Ama Tuvalet Konusunda Endişeleniyorum Ve Her Yeri Kokutuyor Diyorlar Ve Her Yeri Kemiriyormuş Sizce Ne Yapmalıyım
Elif . 2013-04-28 / 4,5
CEVAP YAZ
Benim Tavşanlarım Var 52 Tane Ve Hepsini Çok Seviyorum Sizde Onları Çok Sevin Ve Sayın Onlar Çok Güzel Hayvancıklar Tavşanlara Zarar Veren Beni Karşısında Bulur
Burak Bilir . 2013-04-21 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Tavşanları Çok Seeiyorum
Yusuf . 2013-04-15 / 4,5
CEVAP YAZ
Çok Güzel Tavşanlar Çok Sevimli
Hatice . 2013-04-11 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Sizin Tavşanınızı Çok Çok Beyendim Ve Bende Ona Bezer Tavşan Alığcağım Tavşanınıza İyi Bakın
Nazlıcan . 2013-03-17 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Çok Sevimlidir Sen Ne Diyorsun
Halil Ateş . 2013-03-13 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlara İyi Bakın Ha
Hasan Gök . 2013-03-12 / 4,5
CEVAP YAZ
Ben Tavşanları Çok Seviyorum Ve Onlarla Yatıyorum
Veli Can Yazlık . 2013-03-12 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanları İyi Bakıp Güzel Sevip İyi Bakın
Ramazan . 2013-03-11 / 4,5
CEVAP YAZ
Bisey Sorcaktım Tavsanlar Hafif Nemli Bir Bez İle Silinebilir Mi ? Ve Ayakları Yıkanabilir Mi?: )
Ceyda . 2013-03-09 / 4,5
CEVAP YAZ
Alırken Çok Tereddüt Ettim Ama Gerçekten Çok Muhteşem Bir Hayvan :) Bide Bana En Akıllısı En Sevimlisi Denk Gelmiş :p daha Alalı Bir Kaç Gün Oldu Ama Birbirimize Çok Alıştık Hatta Şuan Kucağımda Uyuyoo :)) Genelde Kucağa Alınmaktan Hoşlanmadıkları Söyleniyo Da Benimki Bayılıyo İki Okşadım Mı Da Hemen Uyuyo Gezsin Diye Halıya Bırakıp Yere Oturuyorum Kucağıma Geliyo Hemenn :) eve Getirirken İçinde Olduğu Kutuya Tuvaletini Yapmıştı Bende Yuvasını Hazırladım Ve Bir Saklama Kabının Kapağına Gazeteler Kesip Bi Parçayı Tuvaletine Sürerek Yuvasının Kenarına Yerleştirdim. Daha Bir Kez Bile Dışarıya Yapmadı Üstelik Daha Yavru Ve Bu Kadar Hızlı Öğrenebileceğini Tahmin Etmemiştim:) Şuan Tek Sorunumuz Yuvasında Durmak İstememesi Ve Kaçma Girişimleri :)
Gülhan . 2013-03-01 / 4,5
CEVAP YAZ
Benimde İki Tavşanım Vardı Koşarken Köpek Tutup Parçaladı Diüeri 1s Ene Yanımda Kaldı Onuda Götürdüler Hayvan Severler Sesimi Duyun Anne Annemlerin Komşularında 123 Adet Tavşan Vardı Onlarda Satı Hayvanlara Zulüm Etmeyelim Onlara Sahip Çıkalım
Dila . 2013-02-26 / 4,5
CEVAP YAZ
Tavşanlar Çok Güzel Hayvanlar
Sevda . 2013-02-08 / 4,5
CEVAP YAZ
Kır Tavşanı
Kır Tavşanı
Kır Tavşanı, Ağırlığı 2-7 kg arasında değişiklik göstermektedir. 10 cm. kadar kuyruğu olanları vardır. Kulakları genelde arka ayaklarına kadar uzananları mevcuttur. Kulaklarını kenarında döndürebilirler. Yılda iki defa tüylerini yenilerler. Yaz me...
Tavşan Ne Yer
Tavşan Ne Yer
Tavşan ne yer, tavşanların doğada olduğu gibi bir beslenme tarzı yaratılarak ev ortamında bakılmaları sağlanabilir. Ancak tavşanların kendilerine özgü yaşam şekillerinin korunarak, uygun besinlerle beslenmeleri sağlanmalıdır. Tavşanlar doğal yaşamlar...
Rüyada Ölü Tavşan Görmek
Rüyada Ölü Tavşan Görmek
Rüyada ölü tavşan görmek, kişinin her şeye oldukça fazlasıyla kavuşacağına işarettir. Kişi, yüksek makamlara çıkacaktır. Buna bağlı olarak, yüksek gelir elde edecektir. Başka birine verdiği bir söz varsa, yerine getirmesi gerektiği anlamına gelir. Aş...
Yaban Tavşanı
Yaban Tavşanı
Yaban Tavşanı, ağırlığı 2-7 kg arasında değişmektedir. 10 cm. kadar kuyruğu vardır. Kulakları genelde arka ayakları kadar uzunluktadır. Kulaklarını etrafında döndürebilirler. Yılda iki defa tüy değiştirmektedirler. Yaz aylarında kahverengi veya kahve...
Rüyada Tavşan Beslemek
Rüyada Tavşan Beslemek
Rüyada tavşan beslemek, görülebilecek en hayırlı rüyalardan biri sayılmaktadır. Rüya sahibinin çok iyi niyetli, etrafındaki kişiler tarafından çok hayırlı bir insan olduğuna, iyiliksever ve yardımsever biri olduğuna, herkes tarafından çok sevildiğine...
Tavşan Çiftleşmesi
Tavşan Çiftleşmesi
Tavşan çiftleşmesi, tavşanlar doğal ortamlarda ilkbahar ve yaz döneminde daha fazla çiftleşip üremelerine rağmen, evcil tavşanlar uygun beslenme ve koşulların olmasından dolayı yıl içinde çiftleşip üreyebilirler. Tavşanlarda gebelik dönemi yaklaşık o...
Tavşanın Özellikleri
Tavşanın Özellikleri
Tavşanın Özelliği, tavşangillerin leporidea ailesinin tümüne tavşan ismi verilir. Tavşangiller kendi aralarında 60 farklı çeşide ayrılırlar. Doğurarak çoğalırlar. Yavrularının bakımı çok kısadır. Anne tavşan 7 gün baktıktan sonra anne yavru tavşan bı...
Büyümeyen Tavşan
Büyümeyen Tavşan
Büyümeyen tavşan, Şirin görüntüleri nedeniyle çok sevilen, Halk arasında büyümeyen tavşan diye bilinen tavşan ırkı lop tavşanıdır. Bu büyümeyen tavşan ırkı küçükken kulakları düzdür. Sonrasında kıvrılır ve yanlara eğrilir. Hollanda lop tavşanıdır ola...
Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek
Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek
Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek, Kahverengi tavşanı rüyasında gören hayatında çok şanslı bir döneme girer. Hayal ettiği her şey kısa zaman içinde gerçekleşir ve muradına erer. Ancak unutmamak gerekir rüyada görülen olayların nesneler üzerinde çok büy...
Rüyada Tavşan Yakalamak
Rüyada Tavşan Yakalamak
Rüyada Tavşan Yakalamak, Rüyayı gören kişinin tüm hayatını değiştirecek, kısmetleri ve rızkları bol, çok önemli bir fırsatla karşılaşacağı anlamında gelmektedir. Şansının ve bahtının açık olduğunu, içinde bulunduğu dönemde tüm dileklerinin gerçek ola...
Tavşan Hastalıkları
Tavşan Hastalıkları
Tavşan hastalıkları çok çeşitli olmasına rağmen, tavşanlara özel ve sıkça rastlanan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Anlatacağımız hastalıkların belirtilerini gördüğünüz tavşanların veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Bilinçsiz olarak ilaç kullanı...
Rüyada Gri Tavşan Görmek
Rüyada Gri Tavşan Görmek
Rüyada gri tavşan görmek, bir çok rüya yorumu görüldüğünün aksi çıkabilir. Bazı rüyalar kişilerin yaşayacağı kötü veya iyi şeyleri yansıtmaktadır. Toplum olarak bazı kişiler rüyasını kimseye anlatmak istemez, bazı görülen rüyalar bilinç altı olayları...
Evcil Tavşan
Evcil Tavşan
Evcil tavşan, Birçok kişinin çok sevdiği ve ilgisini çeken canlılar günlük hayatta bir çoğumuzun evinin bir ferdi haline gelmiştir. Yaratılış tabiatından dolayı kemirgen canlılar oldukları için yaşadıkları evin çok iyi bir şeklide izole e...
Yavru Tavşan Bakımı
Yavru Tavşan Bakımı
Yavru tavşan bakımı; hakkında bilmeniz gereken ilk şey karton kuta değil, yeterli büyüklükte bir kafesin içerisinde bakımı sağlanmalıdır. Kutuda beslenmesi ve bakımı sağlanılan yavru tavşanların ayakları sürekli olarak ıslak kalacağı içi...
Lop Tavşanı
Lop Tavşanı
Lop tavşanları, genel olarak aktif hayvanlardır. Alacakaranlıkta ya da gece daha fazla faaliyet gösterirler. Arka bacakları ön bacaklardan daha uzundur. Üst dudakları ise derin olarak yarıktır. Her yerde ve her zaman beslenebilen hayvan...
Rüyada Tavşan Kesmek
Rüyada Tavşan Kesmek
Rüyada tavşan kesmek, görülen rüyayı kötüye yormamak gerekir bir çok görülen rüya kişilerin günlük hayatında yaşayacağı olayların habercisi olabilir. Rüya sahibi için oldukça hayırlı olan rüyada tavşan kesmek murada erme habercisi olarak bilin...
Arap Tavşanı
Arap Tavşanı
Arap tavşanı, çok fazla bilinen bir tavşan türü değildir ve ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bir tülü kestiremezsiniz.Kulakları tavşan gibi,arka ayakları kanguru gibi,fare gibi gövdesi olan Arap tavşanı nesli tükenmekte olduğu içi...
Tavşan Çeşitleri
Tavşan Çeşitleri
Tavşan Çeşitleri, Tavşan, Tavşangiller (Leporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adıdır. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakım süresi çok azdır. Anne tavşan doğumdan itibaren 7 gün baktıktan sonra yavru tavşanı bırakır.
Beyaz Tavşan
Beyaz Tavşan
Beyaz tavşan, tavşan ailesinde yer alan beyaz tüy rengine sahip, diğer türlere göre boyutları küçük olan ve genelde evde beslemek için sahiplenilen tavşanlardır. Beyaz tavşan tüylerine renk veren pigmentlerin eksik olması nedeniyle beyaz renkl...
Rüyada Beyaz Tavşan Görmek
Rüyada Beyaz Tavşan Görmek
Rüyada beyaz tavşan görmek, Rüyada beyaz renkte tavşan görmek kişinin anlayışlı ve hoşgörülü bir kadınla bir ilişki kuracağına dalalet etmektedir. Anlayışlı, sakin anaç bir yapıya sahip olan kadınla ilişki yaşamaya ve bu ilişkinin uzun süre de...
Yeni Zelanda Tavşanı
Yeni Zelanda Tavşanı
Yeni Zelanda Tavşanı, insan eliyle geliştirilmiş bir tavşan ırkıdır. Adı Yeni Zelanda Tavşanı olsa da ırkın geliştirilmesi Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilmiştir. Özellikle eti için geliştirilmiş bu ırkın dört farklı renkte bireyleri bu...
Rüyada Tavşan Görmek
Rüyada Tavşan Görmek
Rüyada Tavşan Görmek, rüya sahibinin hayatında kazanacağı zaferlere, iş hayatında yaşanacak olan olumlu adımlara ve yaşayacağı mutluluklara delalet etmektedir. Ayrıca kişiler için her zaman özel hayatlarında istedikleri her şey yolunda gideceğ...
Cüce Tavşan
Cüce Tavşan
Cüce tavşan Hollanda tavşanı olarak da bilinen bir türdür. Minyatür tavşan olarak da adlandırılan bu tavşan bir tür evcil tavşan olarak üretilmiştir. Bu tavşan Hollanda lop tavşanı ile Fransa lop tavşanının melezlenmesi ile elde edilmiştir. İl...
Tavşan Üretimi
Tavşan Üretimi
Tavşan üretimi, tüm dünyada yaygın şekilde yapılmaktadır. Bunun nedeni tavşanların etinden, gübresinden, tüyünden ve diğer ürünlerinden faydalanılmasıdır. Ülkemizde henüz tavşan üretimi yaygın olarak yapılmasa da, bu yetişmiş bilgili kişilerin...
Tavşan Doğumu
Tavşan Doğumu
Tavşan Doğumu, Yabani tavşanlarda üreme ilkbahar ve yazın yüksek olmasına rağmen, evcil tavşanlar ise uygun beslenme ve çevre şartlarının oluşturulması durumunda senenin herhangi bir ayında doğum yapabilir.Tavşanların gebelik süresi ortalama 3...
Angora Tavşanı
Angora Tavşanı
Angora tavşanı, yumuşak ve uzun tüylere sahip olan bir tavşan türüdür. Ankara tavşanı olarak ta bilinir. Bu canlıların kökeni Ankara ilimizdir. Buradan tüm dünyaya yayılmışlardır. Anadolu'da 1700'lü yıllarda nesli tükense de, daha...
Ev Tavşanı
Ev Tavşanı
Ev Tavşanı, crepuscular yani geceleri aktif olan hayvanlardır. Ev tavşanları gündüzleri kendi köşelerine çekilip uyumayı tercih ederler. Ev tavşanları aktif halde olduklarında ise en sevdikleri şey ise kemirmek ve kazmaktır. Tavşa...
Tavşan Eti
Tavşan Eti
Tavşan eti, kürkü veya yünü için yetiştirilen, deney hayvanı ya da evcil hayvan olarak da kullanılan tavşanın beyaz et olarak sınıflandırılan etidir. Tavşan etinin kolesterol değeri sığır eti, domuz eti, hindi et...
Hollanda Lop Tavşanı
Hollanda Lop Tavşanı
Hollanda Lop tavşanı, oldukça aktif bir yapıya sahiptir. Özellikle hafif karanlık bastığında ve geceleri aktifleşirler. Yapıları itibarıyla arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun olan tavşanların üst dudaklarında da derin bir yarık vardı...
Tavşan İsimleri
Tavşan İsimleri
Tavşan İsimleri, Tavşanlar dünyanın en şirin hayvanları arasında sayılabilir. 'Aşk' gibidir tavşanlar. Akıllı, narin, duygulu ve sevgi doludur. Aşkın rengi ister beyaz, ister gri olsun, her rengi en tatlı halidir. Bir tavşanın göz...
Deniz Tavşanı
Deniz Tavşanı
Deniz Tavşanı (Aplysiidae süper familyası) bir deniz salyangozu türüdür. Ülkemiz sularına Kızıldeniz'den gelmiş bu türün ilgi çekici renkli bir görünümü vardır ve sualtı fotoğrafçılarının sıkça model olarak kullandığı bir canlıdır. Deniz Ta...
Dağ Tavşanı
Dağ Tavşanı
Dağ Tavşanı Leporidae familyasından bir memelidir. Ana vatanı Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'dir. Dağ tavşanı ufak bir tavşan cinsidir. Bacakları uzundur ve ayakları çok tüylüdür. Kulakları vücuduna nispeten kısa ve içleri çok tü...

 

Kır Tavşanı
Tavşan Ne Yer
Rüyada Ölü Tavşan Görmek
Yaban Tavşanı
Rüyada Tavşan Beslemek
Tavşan Çiftleşmesi
Tavşanın Özellikleri
Büyümeyen Tavşan
Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek
Rüyada Tavşan Yakalamak
Tavşan Hastalıkları
Rüyada Gri Tavşan Görmek
Evcil Tavşan
Yavru Tavşan Bakımı
Lop Tavşanı
Tavşan
Rüyada Tavşan Kesmek
Arap Tavşanı
Tavşan Çeşitleri
Beyaz Tavşan
Rüyada Beyaz Tavşan Görmek
Yeni Zelanda Tavşanı
Rüyada Tavşan Görmek
Cüce Tavşan
Tavşan Üretimi
Tavşan Doğumu
Angora Tavşanı
Ev Tavşanı
Tavşan Eti
Hollanda Lop Tavşanı
Popüler İçerik
Evcil Tavşan
Evcil Tavşan
Evcil tavşan, Birçok kişinin çok sevdiği ve ilgisini çeken canlılar günlük hayatta bir çoğumuzun evinin bir ferdi haline gelmiştir. Yaratılış tabiatın...
Yavru Tavşan Bakımı
Yavru Tavşan Bakımı
Yavru tavşan bakımı; hakkında bilmeniz gereken ilk şey karton kuta değil, yeterli büyüklükte bir kafesin içerisinde bakımı sağlanmalıdır. Kutuda bes...
Lop Tavşanı
Lop Tavşanı
Lop tavşanları, genel olarak aktif hayvanlardır. Alacakaranlıkta ya da gece daha fazla faaliyet gösterirler. Arka bacakları ön bacaklardan daha uzun...
Rüyada Tavşan Kesmek
Rüyada Tavşan Kesmek
Rüyada tavşan kesmek, görülen rüyayı kötüye yormamak gerekir bir çok görülen rüya kişilerin günlük hayatında yaşayacağı olayların habercisi olabilir. ...
Arap Tavşanı
Arap Tavşanı
Arap tavşanı, çok fazla bilinen bir tavşan türü değildir ve ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bir tülü kestiremezsiniz.Kulakları tavşan gibi,arka ayak...
Tavşan Çeşitleri
Tavşan Çeşitleri
Tavşan Çeşitleri, Tavşan, Tavşangiller (Leporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adıdır. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakım süresi çok az...
Beyaz Tavşan
Beyaz Tavşan
Beyaz tavşan, tavşan ailesinde yer alan beyaz tüy rengine sahip, diğer türlere göre boyutları küçük olan ve genelde evde beslemek için sahiplenilen ta...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları Sosyal Medya
Kır Tavşanı
Tavşan Ne Yer
Rüyada Ölü Tavşan Görmek
Yaban Tavşanı
Rüyada Tavşan Beslemek
Kabızlık
Tavsa_yesillik_aski
Tavşanımı Verecem :(
Tavşan Almak İstiyorum
Tavşanım Bacak Aramı Yaladi???
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Tavşan Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Son Forum Konuları
Kabızlık
Tavsa_yesillik_aski
Tavşanımı Verecem :(
Tavşan Almak İstiyorum
Tavşanım Bacak Aramı Yaladi???
Yardım Sayfaları
Gizlilik İlkeleri
Güvenlik İlkeleri
Tavşan Forumları
Bizimle İletişime Geçin
Site Haritası
Sosyal Medya
Facebook
Twitter
Google+
Pinterest
Instagram
Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2018