Tavşan Hastalıkları
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tavşan Hastalıkları

Tavşan hastalıkları çok çeşitli olmasına rağmen, tavşanlara özel ve sıkça rastlanan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Anlatacağımız hastalıkların belirtilerini gördüğünüz tavşanların veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Bilinçsiz olarak ilaç kullanılmasından kaçınmak gerekir. Tavşanların hastalanmasında en büyük neden stres olarak görülmektedir. Onlara uygun yaşam alanları oluşturmak, beslenmeyi sağlamak, kemirmeleri için uygun materyaller verilmesi gerekir. Hasta olanlarla sağlıklı olanların ayrı tutulması önerilir. Parazit tedavilerinin de yaptırılması hastalıklar açısından koruyucu olacaktır.

Tavşan hastalıkları nelerdir?

İshal: bu canlılarda görülen hastalıkların başında ishal gelmektedir. İshalin görülme sebebi beslenmeye bağlı olabileceği gibi bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Günlük yedikleri besinlerin %3 oranında selüloz içermesi onları ishal yaparken, %6 oranında selüloz oranında bu sorun yaşanmamaktadır. Verilen lifli gıdaların ince olmaması ve selüloz oranlarının ayarlanması ishal problemini ortadan kaldıracaktır. Selüloz oranı saman, kuru yonca gibi yemlerle düzenlenebilir. İşlenmemiş olan lifli gıdalar sindirilemediğinden tavşanlar için zararlıdır. Selüloz içeren lifli yiyeceklerin az oranda, protein ve karbonhidratın fazla olması sindirimin azalmasına, PH dengesinin bozulmasına ve bağırsaktaki amonyak seviyesinin artmasına sebep olacağından ishalin görülmesi kaçınılmazdır. Beslenme tarzında yapılacak ani değişikliklerde ishal oluşumuna sebep olabilir. Yeni gıdaları az oranda vererek, alışmalarını sağlamalısınız. Yavru olan tavşanlara nem oranı düşük gıdaların verilmesi gerekmektedir. Yüksek nem oranı körbağırsakta farklı mikroorganizmalar geliştireceğinden ishaller görülebilir. Kuru ot ve pelet yem beslenme için uygun olacaktır. Tavşanlara 3 aylık olduklarında sebzeleri, 6-7 aylık olduklarında meyveleri vermelisiniz. Sindirim sisteminin kendini geliştirmesine izin vermelisiniz. Sütten kesilmemiş olanlara inek sütü vermekte ishallere sebep olacaktır. Hastalıklara bağlı olan ishaller bakteri, virüs, parazit ya da protozoonlar gibi sebeplerden meydana gelir. Bu ishallerde de beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bu şekilde bağırsaklarda olan bakterilerin çoğalmasını önlemiş olursunuz. Onları stresten uzak tutarak, hasta olanlarla bir araya getirmeyerek, veterinerin önereceği tedavileri uygulayarak tedavi edebilirsiniz.

Tüy yutma: bu canlılar temizlenmek amacıyla yalandıklarında mide ve bağırsaklarında biriken tüyler, trichobezoar adı verilen kıl yumaklarına sebep olur. Tüy değiştirme zamanında daha fazla olan tüy yutma, tavşanlardan sadece dışkılama yoluyla atılır. Bunu yapabilmeleri yeteri kadar sıvı alınması ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına bağlıdır. Suyu yeteri kadar almadığı takdirde tüyler birbirine yapışarak, tıkanmalara sebep olacaktır. Bunu önlemenin yolu doğru beslenmeden geçmektedir. Tedavisi tüylere engel olmak değil, beslenmesine dikkat ederek, sıvı alımını sağlamak olacaktır. Tedavi edilmeyen tavşanlarda ölüme kadar gidecek süreç yaşanmaktadır.

Kulak uyuzu: Yaygın görülen hastalıkların başında gelen kulak uyuzunun sebebi Psoroptes cuniculi'dir. Tavşanların birbiri ile temasıyla bulaşır. Kulakta tahriş, kabuklanma ve sulanmaya sebep olan bir hastalıktır. Kulakta başlayarak yukarıya doğru yayılım gösterir. Kulaklarda gri beyaz akıntılar, deride kızarıklık ve ağrı görülür. Kaşıntı, huzursuzluk, başı ve kulakları sallamakta hastalığın belirtileri arasındadır. Kulakları ısırma ve kalınlaşma görülebilir. Tedavi edilmediğinde orta kulak ve sinir sistemi etkilenerek, diğer bölgelere uyuz yayılımı gösterir.

Pastörellozis hastalığı: Stresin ortaya çıkardığı hastalık, Pasteurella bakterileri sebebiyle oluşur. Direkt temas halinde, solunum yoluyla veya aynı malzemeleri kullanmakla diğer tavşanlara da bulaşır. Hastalıklı anne tavşanlar doğumdan sonra yavruların da hastalanmasına sebep olur. Bazı tavşanlar bu hastalığın taşıyıcısıdır. Vücuda giren bakteriler kan ya da lenf yollarıyla bütün vücuda yayılarak, birçok organda belirtiler gösterir. Hızlı seyrettiğinde ani ölümlere sebep olan, yavaş seyirlerde ise vücutta iltihaplanmalara neden olan bir hastalıktır. Burunlarını patileriyle temizlediklerinden iç kısımları nemli ve tüylerde yapışıklık oluşur. Akciğerlere yerleşen bakteriler solunum güçlüğüne, üreme organlarına yerleşirse kısırlık gelişir.

Tyzzer's hastalığı: İshal ile seyreden hastalık, sıvı kaybı sebebiyle ölüme neden olur. Başlangıçta belirti veremeyen hastalık bulaşıcıdır. Yavrularda daha sık görülür. Tedavi edilmeyen hayvanlar 1-2 gün içerisinde ölürler. Sütten kesilen tavşanları stresten uzak tutmak, ısıyı ayarlamak, temizliğe dikkat etmek faydalı olacaktır. Hasta olanları sağlıklı olanlardan ayırmak önemlidir.

Treponematozis hastalığı: Çiftleşme zamanında temasla ve anneden yavruya temas yoluyla geçen bir hastalıktır. Cinsel bölgelerde, deride, gözlerde, burunda, göz kapaklarında ve dudaklarda yaralar ve kabuklanmalar görülür. Hayvanlarda kısırlık ve ölüm riski oluşturur.

Viral hemorajik sendrom: Genellikle ölümle seyreden hastalık bulaşıcı özelliktedir. 2 yaşın altındaki hayvanlar hastalığa direnç gösterirken, 2 yaşın üstündekilerde hızlı gelişim gösterir. Hastalarda burunda kanlı ve köpüklü akıntı meydana getirir. Ölmeden önce tavşanlar hızla dönerek tepki gösterirler.

Mikzomatozis hastalığı: Viral kökenli hastalık genellikle ölümle sonuçlanır. Hastalık pire, sivrisinek ile temas eden tavşanlara bulaşır. Gözden akıntıyla belirti veren tavşanlarda iştahsızlık ve durgunlukta gözlenir. Ateşi yükselen hayvanlar 2 günde ölürler. Bu süreyi atlatanlarda ödemler gelişeceğinden birkaç hafta sonra yine ölümle karşı karşıya kalınacaktır.

Diş hastalıkları: Sürekli dişleri uzayan canlıların, haftada 3mm aşınması gereken dişleri kemirecek şeyler bulamadıklarında çiğneme fonksiyonunu yerine getiremez. Dişler kavisli bir yapıya sahip olduğundan, aşınmazsa büyür ve karşıdaki dişlerin içine veya dilin ucuna batarak yara oluşumuna sebep olur. Tavşan bu sebepten dolayı beslenmez. Bunlar genetik yapılarından, travmalardan, sistematik hastalıklardan ve enfeksiyonlardan ötürü meydana gelebilir. Dişlerdeki hastalıklar iştahsızlık, ağızdan besinleri düşürme, gıdada seçicilik, gözyaşı artışı, burun akıntısı, gözlerde şişme, diş gıcırdatma gibi belirtilerle kendini belli eder. Hastalıkların diyet tedavisi ve veteriner kontrolleri ile tedavi edilmesi gerekir. Tavşanlara sürekli kemirecekleri şeyler sağlanmalıdır.

Tavşan Hastalıkları Yorumları

soru

Nehir

03 Ağustos 2018 Cuma

Merhaba arkadaşlar hızlıca cevap verirseniz sevinirim. Amcamın getirdiği bu tavşan daha önce beslenmiş fakat evde beslenmediği kesin ... bu gün kendisiyle ilk günüm olacak burası çok sıcak bi yer fakat bazen esiyor ve geceleri soğuyor ona banyo da yaptırdım ve yardım isteyecek bu sayfayı buldum ve tavşan sanırsam 20 30 günlük ve onu genişçe bir ızgara kafese koydum içinede rahat bir bez serdim sizden dileğim bana onu nasıl besleyeceğimi hangi ürünleri almamı nasıl oynamam gerektiğini söylemeniz

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba! Tavşanınıza iyi bakmak için şu noktalara dikkat edebilirsiniz:
1. Beslenme: Tavşanlar için kaliteli kuru ot (timothy hay), taze sebzeler (marul, havuç, brokoli) ve tavşan peletleri idealdir.
2. Su: Her zaman temiz su bulundurmalısınız.
3. Oyun: Tavşanlar yumuşak oyuncakları ve tünel gibi saklanacak yerleri severler.
4. Banyo: Tavşanlar normalde banyo yapmazlar, yalayarak temizlenirler. Sadece gerektiğinde nemli bezle silmek yeterli olur.
5. Sıcaklık: Tavşanlar sıcaktan çok etkilenirler, bu yüzden sıcak havalarda serin bir yer sağlamalısınız.

Umarım bu bilgiler yardımcı olur. Tavşanınızla mutlu vakitler!

soru

Ömer

26 Eylül 2018 Çarşamba

Yaklaşık 1 hafta tavşanıma gelincik diye bilinen hayvan saldirdi fakat tavşanımda bir şey var doğru düzgün yemek yemiyor şu içmiyor desem yeri var tavşanın o gün merdivenin altında kalıyordu kafesin içinde o günden sonra tavsanimin yerini değiştirdik kafası acagida sizce ne olabilir korktugundanmi böyle duruyor cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, tavşanınızın yaşadığı bu durum muhtemelen korku ve stres kaynaklı olabilir. Gelincik saldırısı sonrasında tavşanlar ciddi derecede travma yaşayabilirler. Yemek yememe ve su içmeme gibi belirtiler, tavşanınızın kendini güvende hissetmediğinin işaretleri olabilir. Tavşanınızı sakin bir ortamda tutmaya özen gösterin ve ona güvenli, rahat bir alan sağlayın. Bir veteriner hekime danışmak, tavşanınızın durumunu daha iyi değerlendirmek için önemlidir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tavşanın Özellikleri Nedir?

Tavşanın Özellikleri Nedir?

Tavşanı Anlamak

Tavşanı Anlamak

Rüyada Tavşan Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Tavşan Rüya Yorumu ve Anlamı

Tavşan Kulağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tavşan Kulağı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tavşan Üretimi Nasıl Yapılır?

Tavşan Üretimi Nasıl Yapılır?

Güncel

Hollanda Lop Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Hollanda Lop Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Evcil Tavşan Türleri ve Özellikleri

Evcil Tavşan Türleri ve Özellikleri

Güncel

Tavşan Dudak Belirtileri ve Tedavisi

Tavşan Dudak Belirtileri ve Tedavisi

Tavşan Cinsleri Nelerdir?

Tavşan Cinsleri Nelerdir?

Tavşan Yemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavşan Yemi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kutup Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Kutup Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Kahverengi Tavşan Türleri ve Özellikleri

Kahverengi Tavşan Türleri ve Özellikleri

Rüyada Tavşan Yakalamak Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Tavşan Yakalamak Rüya Yorumu ve Anlamı

Tavşan Irkları Nelerdir?

Tavşan Irkları Nelerdir?

Lop Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Lop Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Tavşan Doğumu

Tavşan Doğumu

Cüce Tavşan Türleri ve Özellikleri

Cüce Tavşan Türleri ve Özellikleri

Deniz Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Deniz Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Tavşan Ne Yer Tavşanların Beslenme Şekilleri

Tavşan Ne Yer Tavşanların Beslenme Şekilleri

Tavşan Ailesi

Tavşan Ailesi

Rüyada Tavşan Kesmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Tavşan Kesmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Tavşan Yetiştiriciliği

Tavşan Yetiştiriciliği

Arap Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Arap Tavşanı Türleri ve Özellikleri

Tavşan Türleri ve Özellikleri

Tavşan Türleri ve Özellikleri

Tavşan İsimleri Tavşanlara Konulan İsimler

Tavşan İsimleri Tavşanlara Konulan İsimler

Tavşan Adası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tavşan Adası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6