tavsan.gen.tr https://www.tavsan.gen.tr Tavşan, Tavşan Türleri ve Yaşamları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tavsan.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 13 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Kır Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/kir-tavsani.html Sat, 10 Nov 2018 21:02:52 +0000 Kır Tavşanı, Ağırlığı 2-7 kg arasında değişiklik göstermektedir. 10 cm. kadar kuyruğu olanları vardır. Kulakları genelde arka ayaklarına kadar uzananları mevcuttur. Kulaklarını kenarında döndürebilirler. Yılda ik Kır Tavşanı, Ağırlığı 2-7 kg arasında değişiklik göstermektedir. 10 cm. kadar kuyruğu olanları vardır. Kulakları genelde arka ayaklarına kadar uzananları mevcuttur. Kulaklarını kenarında döndürebilirler. Yılda iki defa tüylerini yenilerler. Yaz mevsiminde kahverengi veya kahverengiye yakın, grimsi, kış mevsiminde daha çok beyaz renge bürünürler. Yaşamları 3-4 yıl kadarı olmaktadır. Çok hızlıdırlar. Sağlıklı görünümü ve gelişken olmasıyla bu tavşan türünü geçen türü çok azdır. Yaban Tavşanı evcillerine göre sağlıklı ve dayanıklıdır. Evcil tavşanlar, hazır mama ile beslenerek bütün günlerini kapalı alanda geçirirler. Kır tavşanı maraton koşucusuna benzer. Bundan dolayı doğa ona koşucu özelliğini vermiştir. Tavşanın yumuşacık postunun altında kaslarla örgülüdür. Tam yetişmiş bir tavşanda ki uzunluk 70-75 cm, ağırlık olarak da 6 kg kadar olduğu görülmüştür. Bu hayvanda en belirleyici özelliği uzvunun kulaklarındadır. 10-14 cm kadar olanı vardır.

Kır Tavşanı Kulakları

Dıştan taraftan çok ince bir tüyü iç tarafından çok daha incecik tüyüyle kaplamıştır. Kulakların rengi diğer tavşanlarla benzerlik sağlar. Kış aylarında gri renge dönüşürler. Kafatasının uzunluğu ile yan tarafının biraz daracık olup, gözleri iri, biraz çıkıktır. Bir düğme gibi görünümüyle yan taraftadır. Gözlerinin rengi kahve, sarı, turuncu gibidir. Elde edilen Bazı bilgilere göre tavşan gözünün, yan tarafında görebilirler, hareket eden objeleri de görür, hava kararsa bile net görürler. Fakat önüne bakarak çok net göremezler. İşitme duyuları çok iyidir. Kır tavşanı bunun bilincine varmıştır, kısa, kısa, durup seslenebilirler. Bu gibi durumlarda kafasını kaldırıp, kulaklarını dikerler. Endişeli oldukları zaman arka ayaklarının üzerine dikilerek yüksekten dinlemeye başlar. Tavşanın güzel kulakları yalnızca sesleri duyabilmek için değildir.

Kır Tavşanı Biyolojisi 

Gebelik süresi 40 gündür. Doğurganlıkları senede 2 yada 3-4 kez olabilmektedir. Tavşanlar çoğu zaman ot ile beslenirler ama ağaç kabuklarını da yerler. Kır tavşanları, evcillerin büyüğü olan ada tavşanı türünden, daha değişik bir türüdür. Boy, bacak ve kulakları çok uzunken atletik görünümü oldukça dikkat çekicidir. Ada tavşanının yaptığı tünel sistem yapmaz yavrularını açık alanlarda çalı, ağaç diplerindeki yuvalarda doğurmaktadır. Yavruları ilk doğduğunda ada tavşanı yavruları gibi tüysüz ve gözleri kapalı değildir. İlk günden itibaren sürekli hareket halindedirler. Yavruların sayısı doğum yıllarına göre artış gösterebilmektedir. Anne yavrularını genelde göz önünde emzirmez. Erkek, kır tavşanı dişiler için çoğu zaman kavga ettiklerinde görülmektedir. Göçü, Genelde göç etmezler. Yaz ve kış boyunca aynı yerlerde yaşamlarına devam ettirirler. Ötüşü, Sıkıştırılırsa ya da bir saldırgan tarafından yakalanırsa bebek ağlaması gibi bir ses çıkarttıkları görülmüştür..
]]>
Rüyada Gri Tavşan Görmek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-gri-tavsan-gormek.html Sun, 11 Nov 2018 00:53:54 +0000 Rüyada gri tavşan görmek, bir çok rüya yorumu görüldüğünün aksi çıkabilir. Bazı rüyalar kişilerin yaşayacağı kötü veya iyi şeyleri yansıtmaktadır. Toplum olarak bazı kişiler rüyasını kimseye anlatmak istemez, bazı Rüyada gri tavşan görmek, bir çok rüya yorumu görüldüğünün aksi çıkabilir. Bazı rüyalar kişilerin yaşayacağı kötü veya iyi şeyleri yansıtmaktadır. Toplum olarak bazı kişiler rüyasını kimseye anlatmak istemez, bazı görülen rüyalar bilinç altı olayları yansıtabilir. Günümüzde görülen rüya iyi veya kötü olsa da suya anlatılması tercih edilir, aydınlığa çıksın kötü olaylar yaşanmasın düşüncesiyle yapılmaktadır. Görülen rüyada gri tavşan rüya sahibinin büyük bir kısmete sahip olmasıyla yorumlanır. Bir başka yoruma göre gri tavşan görmek kişinin hayatta kazanacağı zaferlerle ve iş hayatında olumlu adımlara atmasına yorumlanır.

Rüyada gri tavşan görmek, bayan ve evlilik olarak yorumlanmaktadır. Bir farklı yorum düşüncesi olarak rüyayı gören kişinin huyunun kötü olması ve bir çok kişiyle tartışması anlamına gelmektedir. Bazı düşünceler arasında toplumsal olarak gri tavşan hastalıkla yorumlanmaktadır. Rüyayı gören kişinin yaşayacağı bir hastalıkla uğraşması ve oldukça zor günler yaşayacağının habercisidir. Bir çok konuşulan ve yapılan yorumlar arasında gri tavşan kişi evliyse çocuğu olmasına yorumlanmaktadır. Rüyada gri tavşan görmek rüya sahibinin yapacağı uzun bir yolculuğa çıkması olarak yorumlanır.

Rüyada gri tavşan görmek, rüyayı gören kişinin günlük yaşantısında yapmış olduğu yatırımların hayata geçirerek kullanması anlamına gelir. Ayrıca kişinin bir takım eşya alması ve ev eşyalarını değiştirerek yenileme yapacağının habercisi olarak bilinir. Bir farklı yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişinin ev sahibi olacağı ve iş kuracağının işaretidir. Bir başka yorum düşüncesiyle rüya sahibinin yıllardır beklediği sevdiğine kavuşacağı ve muradına ereceğinin habercisi olarak bilinir.

Rüyada gri tavşan görmek: rüya sahibi bekar bir gençse askerlik yapacağı ve vatan borcunu yerine getireceğinin habercisidir. Gri tavşan uğursuzluk olarak yorumlanır. Rüya sahibinin başına bir takım kötü olaylar gelerek zor günler geçireceğine yorumlanmaktadır. Bir başka yorum düşüncesiyle rüyayı gören kişinin bir ihanete uğraması ve bu konuda oldukça zarar görerek üzüleceği günlerin işareti olarak bilinir. Genel olarak yapılan yorum düşünceleri rüyayı gören kişiye bir uyarı olarak görülmektedir.
 
Rüyada gri tavşan görmek, bir ailede yaşanılan sorumluluklarını yerine getiremeyen biri olarak yorumlanır. Rüyayı gören kişinin aile içinde yaşadığı huzursuzlukların geçici olacağına işaret etmektedir. Bir farklı yorum düşüncesi olarak rüya sahibinin gri tavşan görmesinin geleceğinde bir takım sevinçlerin gerçek olacağına yorumlanır. Ayrıca kişi veya kişilerin para sıkıntısının biteceği ve yakın birinden destek göreceğinin habercisi olarak bilinmektedir. Rüyayı gören kişinin evliyse hayatındaki insanlara dikkat etmesi ve düşmanının olduğuna yorumlanır.
]]>
Rüyada Ölü Tavşan Görmek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-olu-tavsan-gormek.html Sun, 11 Nov 2018 07:34:37 +0000 Rüyada ölü tavşan görmek, kişinin her şeye oldukça fazlasıyla kavuşacağına işarettir. Kişi, yüksek makamlara çıkacaktır. Buna bağlı olarak, yüksek gelir elde edecektir. Başka birine verdiği bir söz varsa, yerine getirme Rüyada ölü tavşan görmek, kişinin her şeye oldukça fazlasıyla kavuşacağına işarettir. Kişi, yüksek makamlara çıkacaktır. Buna bağlı olarak, yüksek gelir elde edecektir. Başka birine verdiği bir söz varsa, yerine getirmesi gerektiği anlamına gelir. Aşk hayatında ise, sevdiği kişiden ayrılmışsa, tekrar birleşeceği haberini alacaktır. Rüyada ölü tavşan görmek, paranın da birebir habercisidir. Bir yerden alacağı varsa, en kısa zamanda o kişiye geri dönecektir. Mal, mülk yada miras çıkabilir. Birkaç gün içerisinde şan, şöhret sahibi olabilir. 

Bazen gördüğümüz rüyalar bizi korkutabilir. Uyandığımızda korkmuşuzdur ve hemen kendimize gelemeyiz. Böyle zamanlarda etraftan "üstün açık kalmıştır" laflarını da duyarız. Her korktuğunuz rüya sizi olumsuz etkilememelidir. Görmüş olduğunuz rüya sizi birkaç vakte kadar feraha çıkaracaktır. Zaman zaman yorgun düşmek, uykusuz kalmak ya da açık yatmak, üşümek insanları bedensel olarak etkilemektedir. İşte en çok böyle zamanlarda rüya görülür ve genelde hiç iyi rüyalar görülmez. Yorgunluk, üzgün olma, uykusuzluk, en büyük sebeplerden biridir, korkulu rüya görmemizin.

Rüyada ölü tavşan görmek, zorlu ve meşakkatli bir yoldan geçtiyseniz eğer, sonunda muradınıza ereceğinizin de habercisi olabilir. Her ne yapıyorsanız kendinizle ilgili, pes etmemeniz gerekir. Zirveye er yada geç ulaşacaksınız ama yarı yolda bırakmanız yada yolu tamamlamanız sizin elinizde. Bu karar size kalmıştır. Rüyada ölü tavşan görmek, pes etmemeniz gerektiğine delalet eder.
]]>
Kahverengi Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/kahverengi-tavsan.html Sun, 11 Nov 2018 17:12:36 +0000 Kahverengi tavşan doğada en çok rastlanılan tavşan türüdür. Evde beslenen tavşanlar arasında ise kahverengi tavşan beyaz tavşandan sonra ikinci sırada gelir. Kahverengi tavşanın tüyleri renk pigmentlerinin kahvere Kahverengi tavşan doğada en çok rastlanılan tavşan türüdür. Evde beslenen tavşanlar arasında ise kahverengi tavşan beyaz tavşandan sonra ikinci sırada gelir. Kahverengi tavşanın tüyleri renk pigmentlerinin kahverengi olması sebebiyle bu renktedir. Doğada kamuflaj açısından büyük avantaj sağlayan bu renk kahverengi tavşanın düşmanlarından saklanması için en etkili silahıdır.

Kahverengi tavşan yetiştiriciliği: Kahverengi tavşan insanlar tarafından yüzlerce yıl önce kümes hayvanı olarak evcilleştirilmiş olup, eti, kürkü, gübresi ve ev hayvanı olarak kullanılmak üzere yetiştiriciliği yapılmaktadır.
 • Et için yetiştirilmesi: Düşük yağ oranı sebebiyle özellikle kalp damar hastalıklarından korunmak ve aynı zamanda protein ihtiyacı karşılamak için kullanılır. Beslenmemizde olmazsa olmaz olan protein için en sağlıklık kaynaklardan birisidir. Kahverengi tavşan eti Avrupa ve Kuzey Amerika'da aranan bir et çeşididir. Hamile kalmak isteyen kadınların tüketmeleri üreme hormonlarının yüksek olması nedeniyle tavsiye edilir.
 • Kürk için yetiştirilmesi: Kahverengi tavşan özellikle eldiven, bere, yelek gibi ürünler elde etmek için kürkü için de yetiştirilir. Oldukça ince fakat sıcak tutan kürkü özellikle soğuk bölgelerde tercih sebebidir. Kürk için ayrılan derisinin artan kısmından tutkal üretimi de gerçekleştirilerek ekonomiye kazandırılır.
 • Kahverengi tavşan gübresi: Yüksek azot içeriği ile tavşan gübresi özellikle saksı bitkisi yetiştiriciliği için ideal gübredir. Meyve bahçeleri içinde oldukça verimli bir gübredir. Tavşan gübresinin yoğun içeriği sebebiyle az miktardaki gübre ile uzun dönem verim elde edilebilir. Ancak dozunu iyi ayarlamak gerekir zira kahverengi tavşan gübresi fazla kullanıldığında bitkinin ölmesine sebep olabilir.
 • Evcil hayvan olarak kahverengi tavşan: Evde evcil havyan olarak beyaz renkli tavşandan sonra en çok beslenen ikinci tavşandır. Kolay eğitilmesi, tuvalet terbiyesini kıs sürede sağlaması nedeniyle evde beslenmesi kolay bir hayvandır. Saldırı iç güdüsü olmaması nedeniyle çocuklarla bir arada bulunması güvenlidir. Kendi kendini temizleyen ender hayvanlardan birisidir.
Kahverengi tavşanlar Kuzey ve güney kutbu hariç dünyanın her yerine dağılmış haldedirler. Adada yaşayanları ülkemizde ada tavşanı olarak adlandırılırlar. Üreme hızları inanılmaz derece de yüksektir. Daha önce tavşan yaşamayan Avustralya'ya 1787 yılında av amacıyla on çift kahverengi tavşan getirilmiştir. Avustralya'da doğal düşmanı bulunmayan tavşanlar o kadar büyük hızla yayılmışlardır ki, on yıl sonra yılda iki milyondan fazla kahverengi tavşan avlanılmasına rağmen kahverengi tavşan popülasyonu kontrol altına alınamamıştır. Günümüzde ise halen Avustralya'da tavşan beslemek izin almayı gerektirmektedir.
]]>
Siyah Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/siyah-tavsan.html Mon, 12 Nov 2018 16:43:33 +0000 Siyah Tavşan; Siyah tavşan tavşangiller familyasının türlerinden biridir. Siyah tavşanların sahip olduğu cinslerine göre yaşadığı yerler farklılık gösterebilir. Tundra alanlar, çöller, dağlık bölgeler, ormanlar ve batakl Siyah Tavşan; Siyah tavşan tavşangiller familyasının türlerinden biridir. Siyah tavşanların sahip olduğu cinslerine göre yaşadığı yerler farklılık gösterebilir. Tundra alanlar, çöller, dağlık bölgeler, ormanlar ve bataklıklar gibi birden çok bölgede hayatına devam edebilirler. Hayatını sürdürdükleri yerin coğrafi ve iklim farklılıklarına göre uyum şartı gösterebilirler. Siyah tavşan ailesinin %50 den çok olan kısmı Kuzey Amerika'da ikamet etmektedir. Bunların haricinde Güneybatı Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Japon Adaları gibi birden fazla yaşam yerlerine sahiptirler. Çoğu siyah tavşan yaşadıkları yerde toprağın alt kısmında kendi kendine kazdığı hendek şekline sahip yerlerde yaşarlar. Evde bakım gören birden çok siyah tavşan bulunmaktadır. Türkiye'de siyah tavşanlar çocuk sahibi olan aileler evde beslenebilen hayvan kategorisi altında yer almaktadır.

Siyah Tavşanların Genel Özellikleri Şunlardır; 
 • Kuyruk kısmını boyutu 10 santimetre civarındadır.
 • Kulaklarının boyutu ise ayak kısmına daha yakın veya daha uzundur.
 • Kulakları mükemmel derecede bir duyma hissine sahiptirler.
 • Yılda 2 sefer tüy değişimine uğramaktadır.
 • Kulaklarını çevreyi daha iyi dinlemek için çevirebilirler.
 • Çok hızlı koşar ve çok hızlı hareket ederler. Ortalama olarak saatte 60 kilometreye yakın hız yapabilme yetenekleri olup 6 metre civarında bir zıplama gerçekleştirme yeteneğine sahiptirler.
Siyah Tavşan Beslenme Özellikleri Nelerdir; Siyah tavşanlar kemirgen canlı türüdür. Kesin bir şekilde et tüketmeyip, ot ile beslenen canlılardır. En çok beğendiği yiyeceğin havuç olması haricinde aklınıza gelebilecek bütün yeşil olan şeyleri tüketirler. Otlar, meyveler, yapraklar, tohumlar öncelik olarak tanıdığı yiyecek sınıfındadır. Siyah tavşanların bedeninde sahip olduğu sindirim mekanizması tüketmiş oldukları yiyecekleri iki kerede öğütme yapmasına olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda önde bulunan ve arkada bulunan dişleri daima uzama gösterdiğinden içgüdüsel bir şekilde daima bir şeyleri kemirme ihtiyacı hissederler. Az yemek yediği düşünülse de tıka basa yani tamamen doyabilecek şekilde yemek tüketimi yapabilirler.

Siyah Tavşan Çiftleşme Ve Doğurganlık Özellikleri Nelerdir; Siyah dişi tavşanların sahip olduğu doğum yollarında iki adet döl yatağı kısmı birbirinden bağımsız bir şekilde mevcut olduğu için doğum zamanında arka arkaya doğumlar gerçekleşebilir. Siyah dişi tavşan yılda en az ihtimalle dört, en çok ihtimalle ise sekiz doğum yapabilirler. Ve 9 yavruya kadar doğurabilirler. Siyah dişi tavşanlar hamile bırakıldıktan sonra doğumun gerçekleşme zamanı 33 gün civarındadır. Fakat yavrular dünyaya geldikten sonra göz kısımlarını açana kadar anneleri onlara bakar ve göz kısımları açıldıktan sonra anneler yavrularını serbest şekilde bırakırlar. Siyah erkek tavşanlar çiftleşme esnasında çok hızlı hareket ederler.
]]>
Tavşan Kuyruğu https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-kuyrugu.html Tue, 13 Nov 2018 15:29:30 +0000 Tavşan kuyruğu: Tavşan tavşangiller familyasından olan sevimli bir hayvandır. Gözleri iri, arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun olan, yumuşak tüylü sevimli bir hayvandır. Evcil ve yabani tavşanlar olmak üzere bazılar Tavşan kuyruğu: Tavşan tavşangiller familyasından olan sevimli bir hayvandır. Gözleri iri, arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun olan, yumuşak tüylü sevimli bir hayvandır. Evcil ve yabani tavşanlar olmak üzere bazıları evlerde veya ev bahçelerinde bazıları ise dağlarda ve doğada yaşamlarını sürdürmektedir. Doğurarak çoğalan memeli hayvanlar kategorisinde yer alan bu hayvanın kulak ve ayakları uzundur. Kuyruğu ise uzun kıllarla örtülüdür. Tüyleri yumuşak ve cinsine göre renklidir. Tavşanın kuyruğu kısa ve yuvarlak şeklindedir. Çok hızlı koşan bu hayvanların bir kısmı toprak altındaki oyuklarda yaşar. Bir kısmı ise doğada yaşar. 

Tavşan kuyruğu sadece tavşanın doğasında ve yaradılışında bu şekilde yaratıldığı için var olmamaktadır. Tavşan kuyruğunu pek çok ayrı görevde kullanmaktadır. Kuyruk pek çok hayvanın çiftleşmesinde, haberleşmesinde hızlı koşmasında etkili bir göreve sahiptir. Kuyruk hayvanlarda bir çok eylemin gerçekleşmesine yardım etmek için var olmaktadır. Özellikle tavşanların top şeklinde kısa ve tüylü kuyrukları hem sevimli görünmelerinde hemde hızlı koşmalarında etkili bir göreve sahiptir. Tavşanın hızlı koşmasına fayda sağlayan arka bacakların ön bacaklara göre daha uzun olmasıdır. Bunun yanı sıra tavşanın kuyruğunun da  koşma anında tavşanın hızına hız kattığı bilinmektedir. Tavşan kuyruğu olmadığı takdirde hızının yavaşladığını görürsünüz ve üstelik tavşan kuyruğunun olmadığı düşünüldüğünde görünüm bozukluğuna da neden olmaktadır. Tavşan kuyruğunun olmaması tavşanın ömrünün kısalmasına da neden olabilmektedir.
]]>
Rüyada Tavşan Yakalamak https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-tavsan-yakalamak.html Tue, 13 Nov 2018 22:42:54 +0000 Rüyada Tavşan Yakalamak, Rüyayı gören kişinin tüm hayatını değiştirecek, kısmetleri ve rızkları bol, çok önemli bir fırsatla karşılaşacağı anlamında gelmektedir. Şansının ve bahtının açık olduğunu, içinde bulun Rüyada Tavşan Yakalamak, Rüyayı gören kişinin tüm hayatını değiştirecek, kısmetleri ve rızkları bol, çok önemli bir fırsatla karşılaşacağı anlamında gelmektedir. Şansının ve bahtının açık olduğunu, içinde bulunduğu dönemde tüm dileklerinin gerçek olacağına delalet eder. Hayırlı ve güzel bir rüya anlamına gelmektedir. Olumlu ve önemli değişikliklere işaret edeceği gibi, parasal konularda da kazancınızın çok olacağına ve gelirinizin de beklenmedik seviyelerde artacağına tabir olunur. İş yaşamı, özel yaşamı ve para konularındaki fırsatlar aynı zamanda bekar kişiler için duygusal anlamda da söz konusu olur. Hayırlı ve  mutlu olunabilecek bir kişi ile karşılaşılacağı anlamına da gelmektedir. Kişinin her konuda  mutlu olacağı ve büyük şanslar elde edeceği bir dönemi simgelemektedir.

Rüyada Tavşan yakalamak, kişinin suçluluk duygusuyla açıklanabilmektedir. Çok yakınımızdaki bir kimseye yapılan bir kötülük veya sarf ettiğimiz kötü bir söze işaret edebilir. Tavşanı yakalayan kişi, yaptığı hatanın farkına varıp o kişiden özür dilemek, yaptığı hatasını telafi etmek ister ancak bu duygusunu gerçek yaşamında bastırır.
]]>
Tavşan Dudak https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-dudak.html Wed, 14 Nov 2018 07:52:59 +0000 Tavşan Dudak: Halk tarafından tavşan dudak olarak bilinen dudak damak yarığı, doğumdan gelen bir bozukluktur. Dudak damak yarığı her 600, 800 doğumda bir sıklıkla görülen doğumsal anormal bir durumdur. Bu yarıklar Tavşan Dudak: Halk tarafından tavşan dudak olarak bilinen dudak damak yarığı, doğumdan gelen bir bozukluktur. Dudak damak yarığı her 600, 800 doğumda bir sıklıkla görülen doğumsal anormal bir durumdur. Bu yarıklar kısmi, tek taraflı, çift taraflı, tam olabilir.

Tavşan Dudağın Oluş Sebepleri: Bu doğumsal anormal durumun tek bir nedeni yoktur; genetik etkenler olabildiği gibi, akraba evliliği, hamilelikte geçirilen viral enfeksiyon, bazı vitaminlerin eksikliği, hamilelik sürecinde annenin sigara ya da alkol kullanması ve benzeri pek çok sebepten dolayı bu anormallik ortaya çıkabilir.  Ayrıca radyasyon, akraba evliliği, stres, geç yaşta anne olma, annenin diabetik olması, sendromlar ve beslenme bozukluğu, gibi farklı nedenlerle de olabilir.

Anne karnı 5-14. haftaları içerisinde, dudak damak kısmında oluşan dolaşım bozukluğu sebebi ile üst damağı oluşturan üç parça, doğru birleşip kaynaşamaz dudak damak yarıkları meydana gelir. anne karnında, bebeğin yüzü oluşurken, burun tabanında, üst dudakların birleşmesinden, dudak yarığı meydana gelir. Bu anormallik arkada, ağız içinde devam ederse, damakta da yarık oluşur. Bazen de dudak yarığı olmaksızın sadece damak yarığı olabilir. Bu anormal durumla karşılaşan aile, konu hakkında bilgisi olmadığı için, genel olarak derin bir hayal kırıklığı ile korku yaşar. Ancak günümüzde çeşitli tıp dallarının katılımı ile bir takım çalışması yapılıp, bu çocukların tedavisi yapılarak, normal hayatlarına devam etmesi mümkündür.

Tavşan Dudak Bozukluğu Ve Görülme Sıklığı: İlk çocuklarında dudak damak yarığı olan, sağlıklı anne babanın diğer çocuklarında da böyle bir durum görülür mü Birinci çocukta dudak damak yarığı bulunan sağlıklı anne ve babanın ikinci çocuklarında dudak damak yarığı olma ihtimali olasılığı %4’ dür. Anne babanın birinde dudak damak yarığı varsa ilk bebek anomalili olmuşsa, ikinci çocukta anomali olma riski %16’dır. Diğer bir ifadeyle ikinci bebek %84 ile %96 arasında normal olur.

Tavşan Dudak Damak Yarığı Gebelikte Anlaşılması: Dudak damak yarığı çok küçük ve bebeğin pozisyonundan dolayı bebeğin yüzü anne karnında iyi gözlenmemiş ise, her zaman anlaşılamayabilir. Bebekte birçok anormallik ultrasonografi incelemesi ile anlaşılır iken, dudak damak yarıkların sadece %25-30 kadarı fark edilebilir. Çağımızda detaylı ultrasonografiyle tavşan dudak damak yarığı tespiti yapılmaya çalışılır. Anne karnında dudak damak yarığı tanısı konması, gebeliğin seyir ve takibini değiştirmemektedir.

Tavşan Dudak Damak Yarığı Olan Bir Bebek İçin Ne Yapılabilir. Bu bozukluk tek başına ölümcül olmaz ve çaresi bulunur. Buna eşlik eden başka bozuklukta olabilir. Bir takım kalp rahatsızlıkları, el ve ayaklarında şekil bozukluğu, kafatası ile beyin bozukluğu, genetik bir organ bozukluğu olabilir. Tavşan dudak damak yarığı ile dünyaya gelen bebek, Önce çocuk doktoru tarafından ayrıntılı olarak muayene edilip, bebek tavşan dudak damak yarığı ile diğer bozukluklar bakımından değerlendirilir. Sonrasında plastik cerrah, kbb uzmanı, ortodontist, çocuk genetik uzmanından meydan gelen, kleft ekibi ile takip edilir.

]]>
Beyaz Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/beyaz-tavsan.html Wed, 14 Nov 2018 14:58:54 +0000 Beyaz tavşan, tavşan ailesinde yer alan beyaz tüy rengine sahip, diğer türlere göre boyutları küçük olan ve genelde evde beslemek için sahiplenilen tavşanlardır. Beyaz tavşan tüylerine renk veren pigmentlerin eksik olması neden Beyaz tavşan, tavşan ailesinde yer alan beyaz tüy rengine sahip, diğer türlere göre boyutları küçük olan ve genelde evde beslemek için sahiplenilen tavşanlardır. Beyaz tavşan tüylerine renk veren pigmentlerin eksik olması nedeniyle beyaz renklidir. Beyaz renk ırk özelliğinden kaynaklanabileceği gibi tavşanın albino olmasından dolayı da kaynaklanabilir. Tavşanın beyazlığının albino olmasından mı, yoksa doğuştan mı olduğunu anlamanın yolu gözlerinin kontrol edilmesinden anlaşılabilir. Beyaz tavşanın gözlerinin kırmızı olması albino olduğunun işaretidir. 

Ticari değer: Angora tavşanı gibi uzun beyaz tüyü olan tavşanların ticari değeri oldukça yüksektir ve kaliteli yün üretiminde kullanılır. Tüylerinin uzun ve beyaz olmasının yanısıra yumuşaklığı ve dayanıklılığı nedeniyle aranan türlerdir. Bunun yanısıra protein değeri yüksek, yağ oranı düşük eti beslenmede önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemizde henüz çok tüketilmese de Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ve Amerika'da tavşan eti tüketimi oldukça yüksek oranlardadır.

Beyaz tavşan bakımı: Özellikle evde tavşan beslemek isteyenlerin favorisi olan beyaz tavşanların bakımı kolaydır. Tuvalet alışkanlığını kolayca kazanabilen tavşanlar tüylerini kendileri temizlemekte ve beyaz renkleri korumaktadırlar. Havucu sevmekle birlikte sanılanın aksine en sevdikleri yiyecek havuç değildir. Kereviz, roka, lahana gibi yiyecekleri çok severler. Beslenmelerinde mutlaka kuru yeme yer verilmeli ve her zaman yiyebilecekleri bir şeyleri yemek kaplarında bulundurmalıdır. Çünkü tavşanların bağırsak hareketleri yoktur ve yemek yedikçe yiyecekler bağırsaklarda hareket ederler. Bunun yanında tavşanlar kokuya karşı hassastırlar, bu yüzden tuvalet kapları sıklıkla değiştirilmelidir.

Popüler kültürde beyaz tavşan:
 • Matrix: Dünyaca beğenilen Matrix filminde her şey "beyaz tavşanı takip et" repliği ile başlamış, beyaz tavşan dövmeli kızı takip eden Neo matrixle mücadelesine başlamıştır.
 • Alice Harikalar Diyarında: Pek çok kere filmi, çizgi filmi çekilen Alice harikalar diyarında adlı popüler hikayede Alice beyaz tavşan deliğinden geçerek harikalar diyarına girdiğinde bay meraklı beyaz tavşan tarafından karşılanır.
 • Tavşan ayağı: Batı kültüründe  uğur getirmesi için özellikle beyaz tavşan ayağı taşımak adettendir.
]]>
Rüyada Tavşan Kesmek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-tavsan-kesmek.html Wed, 14 Nov 2018 16:04:38 +0000 Rüyada tavşan kesmek, görülen rüyayı kötüye yormamak gerekir bir çok görülen rüya kişilerin günlük hayatında yaşayacağı olayların habercisi olabilir. Rüya sahibi için oldukça hayırlı olan rüyada tavşan kesmek murada Rüyada tavşan kesmek, görülen rüyayı kötüye yormamak gerekir bir çok görülen rüya kişilerin günlük hayatında yaşayacağı olayların habercisi olabilir. Rüya sahibi için oldukça hayırlı olan rüyada tavşan kesmek murada erme habercisi olarak bilinmektedir. Hak ettiği mutluluğu elde etmesi ve bekar olan kişinin evlilikte mutluluğu yakalayacağının işaretidir. Bir çok farklı yorum düşüncesi ile bazı yorumlar arasında rüyada tavşan kesmek olumsuz olarak yorumlanabilir. Görülen rüyada iş sahibi olmayan kişi güzel iş teklifi alarak iş hayatında başarı yakalayacağı anlamına gelmektedir. 

Rüyada tavşan kesmek, Başka bir yorum açısından rüya sahibinin oldukça yüklü bir mala ve servete sahip olacağının habercisi olarak bilinir. Bir çok yorum düşüncesi ile rüya sahibinin yaşadığı sıkıntıların bir anda son bulması ve huzura ermesinin habercisi olarak bilinmektedir. Görülen rüyada rüya sahibinin gönül ilişkisi olduğu ve bu işin olumsuz sonuçlanması ve rüyayı gören kişinin üzüleceği anlamına gelmektedir. Ayrıca rüyayı gören kişi başka bir yorum düşüncesiyle maddi açıdan çektiği zorlukların ardından güzel günler yaşayacağına işarettir. 

Rüyada tavşan kesmek, Bir çok kişi rüyasını nasıl yorumlar ise öyle çıkar, bu nedenle rüyayı kötüye yormamak gerekir. Bir çok yorum düşüncesi rüyada tavşan kesmek rüya sahibinin çocuğu olacağına işarettir. Ayrıca sağlıklı ve hayırlı evlatları olacağının habercisi olarak bilinmektedir. Bazı yorumlara göre rüya sahibinin geçici olarak bir hastalığa yakalanacağı ve sıkıntılı günler yaşayacağına işarettir. 

Rüyada tavşan kesmek, Bazı rüya yorumları arasında düşüncelere göre rüya sahibi bekarsa evleneceği, kişi ile mutsuz bir evlilik yapacağına işarettir. Ayrıca rüya sahibinin evlilikte eşinden yana ciddi sorunlar yaşayacağına ve anlaşamayacaklarının habercisi olarak bilinmektedir. Bazı yorumlar arasında rüya sahibinin yakınından birini kaybederek çok üzüleceğinin haberci olarak bilinmektedir.

Rüyada tavşan kesmek, Rüya sahibinin günlük yaşantısında geçmişi ile alakalı yaşadığı pişmanlıklar nedeniyle üzülmesi ve bunun yanı sıra olgun biri olması ve mutlu bir evlilik kararı alacağının habercisi olarak biliniyor.
]]>
Tavşan Doğumu https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-dogumu.html Wed, 14 Nov 2018 22:54:17 +0000 Tavşan Doğumu, Yabani tavşanlarda üreme ilkbahar ve yazın yüksek olmasına rağmen, evcil tavşanlar ise uygun beslenme ve çevre şartlarının oluşturulması durumunda senenin herhangi bir ayında doğum yapabilir.Tavşanların gebel Tavşan Doğumu, Yabani tavşanlarda üreme ilkbahar ve yazın yüksek olmasına rağmen, evcil tavşanlar ise uygun beslenme ve çevre şartlarının oluşturulması durumunda senenin herhangi bir ayında doğum yapabilir.Tavşanların gebelik süresi ortalama 31-32 gün emzirme süreleri ise 6-8 hafta kadardır. Hafif tavşan ırkları ortalama olarak 4-5 aylık, orta büyüklükteki tavşanlar 5-6 aylık, iri ırklar 8-10 aylık oldukları zaman çiftleşebilirler. Dişi tavşanlar ergen tavşan ağırlığının %75 ine vardıkları zaman gebe kalabilmek için yeterli büyüklüğe erişmiş durumdadırlar. Erkek tavşanlar dişilerden 1-2 ay daha geç zamanda cinsel olgunluğa varırlar.

Tavşanlarda Kızgınlık: Dişi tavşanların çiftleşme için erkek tavşanı kabul etme dönemine kızgınlık denir. Yetişkin tavşanlar her 16 günün 14'ünde çiftleşme teklifini kabul ederler. Özel olarak kızgınlık gösteren dişi tavşan mutsuz ve saldırgan olur,yemek yemek istemezler, iştah azalması, yuva hazırlama, yuvasındaki bazı şeylere yemlik ve suluklara çenesini sürtme gibi davranışlarda bulunurlar. Çoğu zaman vulva şiş, kırmızı ve ıslak olurlar. Tavşanlarda sinirlilik belirtileri birkaç gün devam eder, bazı dişilerde ise çiftleşinceye kadar birkaç hafta da sürebilir. 

Tavşanlarda Çiftleşme: Kızgınlık belirtileri göstermesi halinde hemen dişi tavşanı çiftleştirmek için erkeğin yanına götürmek gerekir. Çünkü dişi tavşan bu dönemde, dişi tavşan da erkek tavşan da kendi bölgesinde başka bir tavşan istemez ve erkeğe saldırarak yaralayabilir, veya aynı şekilde erkek tavşanda yabancı bir ortamda çiftleşmeye istek göstermeyebilir, ve dişi tavşandan uzaklaşabilir.

Tavşan Doğumu: Doğumdan 1–2 gün önce hamile tavşan göğüs ve karın altında bulunan tüylerini yolarak ve saman, sap gibi yumuşak malzemeleri taşıyarak doğum yapmak için yuva hazırlamaya başlar. Bu davranış dişi tavşanda ki östrojen oranının ve prolaktin salgılanmasının çoğalması ile ortaya çıkar. fakat dişi tavşan, her zaman yuva hazırlamaz yada bazen yuva hazırlamış olsa dahi yuvanın dışında doğum yapabilir. Doğum hazırlığı için doğumdan en az 7-8 gün kadar önce kafes iyice temizlenmelidir ve rahat doğum yapması için kafeste bir doğum sandığı bulunmalıdır. Doğum sandığı, ısı yalıtımı iyi olan sunta,tahta,sert plastik gibi malzemeden yapılabilir. Doğum sandıklarına bol ve temiz yataklık olacak yumuşak kuru ot, ağaç yongası gibi şeyler konur. Tavşanın da doğumu genellikle gece ve sabahın erken saatlerinde olur ve genellikle gözden kaçar. Doğum tamamen temiz bir ortamda olmalıdır. Doğum kolay olup, yavruların boyutuna ve sayısına bağlı olarak yaklaşık 7-30 dakika sürer. Ama bazen doğum çok daha uzun zaman alabilir. Yavruların bir kısmı birkaç saatte dünyaya gelir, diğerleri bir günde veya daha fazla zamanda doğabilir. Bu neden doğum sonrası abdominal palpasyon yapılmalı ve uterusta yavru varsa doğum uyarılmalıdır. Tavşanlarda bir doğumda meydana gelen, doğan yavru sayısı 1–15 arasında olur ortalama 6– 9 adet olur. Yavru sayısı genel olarak sekiz veya daha fazla olunca mortalite çoğalır. Çünkü anne hayvanın sekiz tane memesi vardır. Yavru zarları doğan yavrularla birlikte atılır ve anne o zarları yer. Bu esnada bazen yavruların da anne tarafından yendiği saptanmıştır.lakin anne özellikle sakat yada çok zayıf doğan yavrularını yer. 
]]>
Tavşanın Özellikleri https://www.tavsan.gen.tr/tavsanin-ozellikleri.html Thu, 15 Nov 2018 18:04:41 +0000 Tavşanın Özelliği, tavşangillerin leporidea ailesinin tümüne tavşan ismi verilir. Tavşangiller kendi aralarında 60 farklı çeşide ayrılırlar. Doğurarak çoğalırlar. Yavrularının bakımı çok kısadır. Anne tavşan 7 Tavşanın Özelliği, tavşangillerin leporidea ailesinin tümüne tavşan ismi verilir. Tavşangiller kendi aralarında 60 farklı çeşide ayrılırlar. Doğurarak çoğalırlar. Yavrularının bakımı çok kısadır. Anne tavşan 7 gün baktıktan sonra anne yavru tavşan bırakır. Kuyrukları uzun kıllarla örtülüdür.

Kulakları ve arka bacakları uzanmıştır. Bir kısmı toprak altında oyuklarda yaşarlar. Aile üyelerine tavşan veya ada tavşanı adı verilmektedir. Tavşangiller ochotonidae ailesini oluşan pikalardan uzun kulakları, tüylü küçük kuyrukla ve arka ayakları ile ayrılır.

Lepus dışındaki cinslerin bütün üyeleri genellikle ada tavşanı olarak bilinir. Ada tavşanları başka hayvanların yuvalarına yada kendi kazdıkları yuvalarda barınırlar. Tavşanlar ise uzun ot ve çalılıklarda yaşarlar. Tavşanlar arasında en belirgin ve çarpıcı özelliklere sahip olan beyaz tüylü sera tavşanıdır. 20 yüzyıla damgasını vurmuştur.

 Ayrıca tavşanların bazı türlerinin kulakları oldukça iyi duymakta her türlü sese şaşkınlıkla tepkiler vermektedir. Bu yüzden kendi türünden veya başka canlıların yaklaşması halinde yabani tavşanlar irkilirler. Okyanus'ya hariç bütün dünyada yerlidir. Okyanusya gelişleri ise yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturmuştur. 

Tavşanların Genel Özellikleri Nelerdir

Tavşanların ağırlığı 2-7 kg arasında değişir. Tavşanların kuyruk boyutları ortalama 10 santim kadar olur. Kulaklarının boyutları ayaklarına boyutuna yakın veya biraz daha uzun olabilir. Kulakları çok iyi bir duyu ve hisse sahiptir. Tavşanlar yılda 2 defa tüy değiştirme özelliğine sahiptir.
Tavşan çevresini olup bitenleri duymak için kulaklarını çevirebilme özelliğine sahiptir. 

Tavşanın özelliklerden biri de kışın kahverengiye yakın veya kahverengiye yakın gri, yazın ise beyaz renk olabilme özelliğine sahip olmalarıdır. 

Tavşanlar 10-12 sene kadar yaşayabilirler. Tavşanların özelliği çok hızlı koşmalarıdır. Sağlıklı olan bir tavşan saatte 60 kilometre hız yapabilme özelliğine sahiptir. Ayrıca tavşanlar 6 metrelik bir sıçrayış gerçekleştirebilirler.

Tavşanın Beslenme Özellikleri Nelerdir

Tavşanlar kemirgen bir canlı türüdür. Kesinlikle et yemezler et oburdururlar. Tavşanların en sevdiği yiyecek  havuçtur. Onun dışında aklına gelebilecek tüm yeşillikleri yiyebilirler. Otlar yapraklar bitkiler meyveler tohumlar her şeyi yiyebilir. Tavşanların özelliği yedikleri yiyecekleri vücudundaki sindirim sistemleri iki seferde öğütme özelliğine sahip olmalarıdır.

Ayrıca ön ve arka dişleri sürekli uzadığından iç güdüsel olarak sürekli bir şeyler kemirme isteği oluşur. Az yemek yediği sanılsa da tıka basa denebilecek bir şekilde tavşanlar yemek yiyebilir.

Tavşanın Yaşama Alanları Nerelerdir 

Tavşanların cinslerine göre yaşam alanları değişiklik gösterebilir. Çöllerde, tundra alanlar. ormanlık, dağlık bölgeler ve bataklıklar gibi pek çok bölgede yaşama imkanı bulabilirler. Yaşadıkları bölgenin coğrafi ve iklim koşullarına uyum göstermekte onların tavşanların özelliklerinden biridir.

Tavşan ailesinin %50 sinden fazla bir kısmı Kuzey Amerika'da yaşamaktadır Bunun dışında Güney Batı, Avrupa Güney, Batı Avrupa, Japonya Adaları, Güney Amerika veya Afrika gibi bir çok yaşam alanları vardır. Birçok tavşan yaşadıkları bölgelerde toprağın altında ve kendi kazdığı hendekler de yaşarlar.

Tavşanın Çiftleşme ve Doğurganlık Özelliği Nasıldır

Dişi tavşanların bünyesinde doğum yolları 2 döl yatağı bulunur ve bölümleri birbirinden ayrı şekilde olduğundan dolayı doğum başladığında arka arkaya doğurabilir. Dişi tavşan senede en az 4 en fazla da sekiz defa doğurabilir ve dokuz yavruya kadar da doğurma özelliğine sahiptir. Tavşanlar]]> Rüyada Beyaz Tavşan Görmek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-beyaz-tavsan-gormek.html Thu, 15 Nov 2018 20:33:02 +0000 Rüyada beyaz tavşan görmek, Rüyada beyaz renkte tavşan görmek kişinin anlayışlı ve hoşgörülü bir kadınla bir ilişki kuracağına dalalet etmektedir. Anlayışlı, sakin anaç bir yapıya sahip olan kadınla ilişki yaşamaya v Rüyada beyaz tavşan görmek, Rüyada beyaz renkte tavşan görmek kişinin anlayışlı ve hoşgörülü bir kadınla bir ilişki kuracağına dalalet etmektedir. Anlayışlı, sakin anaç bir yapıya sahip olan kadınla ilişki yaşamaya ve bu ilişkinin uzun süre devam edeceğine işaret eden bu rüya hayırlara yorulacak bir rüyadır. Rüyayı gören kişinin hayatındaki ilişki kurmak dışında mesleğinde ve iş hayatında da başarılı olacağı anlamını taşıyan bu rüya kişinin kazanç durumununda yükseleceğine işaret etmektedir. Rüya sahibinin atacağı adımlarla büyük başarılara imza atacağı, sağlam bir temel ile güzel kazançlar elde edeceği olarak yorumlanan bu rüya kişinin hayatında olumlu değişiklikler olacağını belirtmektedir. 

Rüyada beyaz tavşan görmek kişinin mutluluğa ereceği, çok büyük başarılar elde edeceği, aile bireyleriyle mutluluk yaşayacağı ve eş adayının sakin olacağı olarak yorumlanmaktadır. Kişi rüyada beyaz tavşanı besliyor ise bu rüya kişinin geçmişe olan özlemini belirtmektedir. Rüyayı gören kişinin geçmişte kalan olayları düşündüğüne ve özlem duyduğu kişilere özlem duyduğuna dalalet eden bir rüyadır. 

Rüyada beyaz tavşan beslemek kişinin iç dünyasında özlemler yaşadığını belirtmektedir. Rüyada beyaz tavşanın öldürdüğünü görmek rüya sahibinin ilişki yaşadığı bayanla ilgili sorunlar yaşayacağına ve bu sorun yüzünden çok büyük sıkıntılar yaşayacağına dalalet etmektedir. Kişinin yaşayacağı sorunu ortadan kaldıracağına ve sıkıntılarının sona ereceğine yorumlanan bir rüyadır.
]]>
Tavşan Yavrusu https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-yavrusu.html Thu, 15 Nov 2018 22:57:06 +0000 Yavru Tavşan, bakımı için bilmeniz gereken tek şey sadece karton kutu değil yeterli büyüklükte olan bir kafes içinde yavru tavşanın bakımı sağlanmalıdır. Kutuda beslenerek bakımı sağlanmakta olan yavru tavşanların aya Yavru Tavşan, bakımı için bilmeniz gereken tek şey sadece karton kutu değil yeterli büyüklükte olan bir kafes içinde yavru tavşanın bakımı sağlanmalıdır. Kutuda beslenerek bakımı sağlanmakta olan yavru tavşanların ayakları devamlı olarak yaş olduğundan dolayı hastalık ve bitlenme gibi durumlar olur. Kutu içinde bakılan yavru tavşanı devamlı olarak yıkasanız bile ayaklarından çıkmayan idrar kokusu evinizin bütün kokusunu değiştirir. Yavru tavşanı kutuda beslemeye devam eder iseniz eve verdiği ağrı koku çeşitli birçok böcek ve haşeratları kendisine çekecektir. Durum böyle olunca da yavru tavşan sizden kaçar ve kucağınıza almanıza izin vermez. Çünkü çevresine vermiş olduğu kokudan kendisi de rahatsız olur ve sizden uzak durur yaklaşmaz. Yavru tavşanın ilk bakımı annesini eşi benzeri olmayan sütü ile karşılanması gerekir. Anne sütü nasıl bebekler için çok önemli ise yavru tavşanların ilk gelişimi bakımından anne tavşanın sütü yavru tavşan için oldukça önemlidir.Yeni doğum yapan anne tavşanın yavrusu dünyaya tüysüz bir şekilde gelir.  Bu durumda da yavru tavşan sahibine büyük bir sorumluluk düşer. Yeni doğan yavru tavşanın onu koruyabilecek tüyleri olmadığından dolayı üşümemesi ve en önemlisi de hasta olmaması için onun vücut ısısını koruyabileceği bir ortamda bakılması gerekir. Yavru tavşanın bakımı karşılanır iken onu çok fazla ellemeye ve yakınında olmamaya dikkat edin. Anne tavşan eğer yavrusunu okşadığınızı ve sevdiğinizi fark eder ve sizin kokunuzun yavru tavşana geçtiğini anlar ise yavrusunu ret eder. Yavru tavşanlar belirli bir büyüklüğe gelen kadar onu yeşil yapraklı sebzeler ile beslemeniz gerekir. Yavru tavşana devamlı yeşillik veriyor iseniz ishal olmasına sebep olursunuz bu yüzden çok dikkat edin. ishal olan yavru bir tavşanın da yaşama ihtimali nerede ise yok denecek kadar azdır.

Yavru Tavşan Beslenme

Anne tavşan eğer yavrusunun yanında değil ve ona süt veremiyor ise yavru tavşana mineral kaynaklı mamalar ve çeşitli vitaminler vererek besleyebilirsiniz. Yavru tavşan üç, dört haftalık olana kadar ona yalnızca çeşitli kuru ot ve mama verin. Tavşanların en çok sevmiş olduğu yiyecek her ne kadar havuçta olsa bile aslında kurumuş yonca ile beslenmekten daha çok mutlu olurlar. Kuru yonca ile yavru tavşanlarında beslenmelerinde herhangi bir sorun yoktur. Ancak belirli bir rejin hazırlayarak yavru tavşanın büyümesini izlemek adına en doğru seçimi yapmış olursunuz. Yavru tavşanın içme suyunu devamlı değiştirmenize gerek yoktur çünkü suyu çok içen ve seven hayvanlar değillerdir. Tuvalet alışkanlığını yavru bir tavşana aşılamak oldukça zordur. Ancak yavru tavşan belirli bir büyüklüğe gelene dek tuvaletini balkona veya evinizin herhangi bir yerine yapmaya kalkışır. Böyle bir durumda da yavru tavşana kesinlikle kızmayın kafesinin içerisine kum dolu bir kase koyun zaman ile tuvaletini oraya yapmayı öğrenir. Ancak öğrenene dek evinizin herhangi bir yerine tuvaletini kesin yapar.

]]>
Tavşan Irkları https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-irklari.html Fri, 16 Nov 2018 12:45:22 +0000 Tavşan ırkları, Tavşangiller familyasını meydana getiren memeli türlerinin tamamına tavşan denir. Tavşangiller familyasında altmışın üzerinde farklı tür vardır. Tavşan türlerinden Yaban tavşanları çok hızlı koşmalar Tavşan ırkları, Tavşangiller familyasını meydana getiren memeli türlerinin tamamına tavşan denir. Tavşangiller familyasında altmışın üzerinde farklı tür vardır. Tavşan türlerinden Yaban tavşanları çok hızlı koşmaları ve bazı özellikleri ile diğer tavşangillerden ayrılır.tavşanlar doğurarak çoğalan hayvanlardandır ve yavru bakımları çok azdır. Yedi gün baktıktan sonra anne tavşan yavru tavşanı bırakarak terk eder. 

Tavşanların Kuyrukları uzun kıllarla örtülüdür. Dış görünüş olarak arka bacakları ve Kulakları uzundur. Tavşanların Bir kısmı toprak altında oyuklarda yaşar. Tavşanlar otçul hayvanlardır. Bitkisel besinlerle beslenen bu hayvanlar, genelde Lahana, marul, salata, taze çimenler, havuç, turp, dereotu, yeşil fasulye, enginar ve karnı bahar yaprakları ve Brüksel lahanası gibi besinlerle beslenirler. Ancak içerisinde şeker olan besinlerin çok fazla verilmesi iyi değildir. Özellikle havuç türü besinler çok şekerli besinlerdir. 

Tavşan ırkları genel özellikleri; iki ile yedi kilogram aralığında ağırlıkları olur. Kuyruklarının boyutu on santimetre kadardır. Kulaklarının boyutu ise ayaklarına çok yakın veya daha uzundur.ayrıca bu büyüklüklerinden ötürü kulakları çok iyi bir duyu hissine sahiptir. Yılda iki kere tüy değişimine uğrarlar. Kulaklarının bir diğer özelliği de etraftan gelen sesleri dinleyebilmek için çevrilebilir bir yapıya sahiptir. Tüyleri mevsimine göre değişik renkler alır. Kışın kahve ve gri tonları hakim olan tüyleri yaz aylarında beyaz renk alırlar. Ortalama olarak tavşanlar on ile on iki yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Bacaklarının uzun olması sayesinde çok hızlı koşabilirler. Sağlığı yerinde olan bir tavşan saatte altmış kilometre hız yapabilir ve ortalama olarak altı metre sıçrayabilir. Okyanusya hariç tüm yeryüzünde yerli bir hayvandır. Okyanusya'ya bu tavşanların gelişleri, yerli memeliler için büyük bir tehdit oluşturur. 

Tavşan ırkları; 
 • American Cavy, 
 • American Fuzzy,
 • Lop American,
 • English Angora, 
 • Kafa Belgian, 
 • Hare Beveren, 
 • Beyaz Rex, 
 • Chinchilla Medium, 
 • Dwarf Hotot, 
 • Harlequin Havana, 
 • Hollanda Cüce, 
 • Sable Angora,
 • Tavşanı KaşmirLop,
 • Lop Holland Red, 
 • Mini Lop,
 • French Aslan, 
 • Polish, 
 • Rex Red, 
 • Silver Marten ırkları mevcuttur. dünyanın neredeyse her yerinde yaşayabilen tavşanlar her yerde yerli hayvan olarak nitelendirilir. Sadece daha öncede belirttiğimiz gibi Okyanusya da varlıkları yoktur veya yok denecek kadar azdır. Hem avlanan hemde beslenen bu hayvanın bir çok ırkı vardır. O yüzdende yaşadığı ülke ve bölgelere göre isimlendirilmiştir. Daha çok yabani tavşanlar olarak ırkları yaygınlaşan bu hayvanların en çok besleneni evcilleşmeye yatkın olanlarıdır. 
]]>
Hangi Ülkede Tavşan Beslemek Yasak https://www.tavsan.gen.tr/hangi-ulkede-tavsan-beslemek-yasak.html Fri, 16 Nov 2018 13:07:59 +0000 Hangi ülkede tavşan beslemek yasaktır, Tavşanlar otçul beslenen, hassas ve üreme hızıyla ünlü hayvanlardır. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan bu hayvanların gebelik ve doğum süresi çok kısadır. Her doğumda ortalama 7-8 tane y Hangi ülkede tavşan beslemek yasaktır, Tavşanlar otçul beslenen, hassas ve üreme hızıyla ünlü hayvanlardır. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan bu hayvanların gebelik ve doğum süresi çok kısadır. Her doğumda ortalama 7-8 tane yavru doğurabilirler. Bu korkunç derecede hızlı üreme şekilleri zamanında koca bir Avustralya'nın başına bela olmuştu. Tavşanlar Avustralya'ya ilk defa 1788'de bir göçmen grubuyla az sayıda getirilmiştir. Fakat bir çok Avustralya'nın tavşan istilası diye nitelendirdiği olay 1859'da meydana gelmiştir. 

Avcılıkla ilgilenen Thomas Austin Winchelsea isimli bir adam Victoria civarındaki özel arsasına iki düzine tavşan getirtmiş. Fakat tavşanlar bu alandan kaçmayı başararak büyük bir hızla üremeye başlamışlar. İki üç sene içinde bu iki düzine tavşanın sayısının on binlere çıktığı bilinmektedir. Yaşam türlerine uygun bir ortam bulan tavşanlar bu kadar kısa bir süre içinde kilometrelere yayılarak halka ait tarlaları ve açıktaki besinleri istila etmişlerdir. Bu olay tarihe yaşanmış en büyük ekolojik felaket olarak geçmiştir. Bu olaydan elbette ki şikayetçi olan halk tavşanlardan kurtulmak için avlamak, zehirlemek, tuzaklar kurmak gibi bir çok yöntemi denemiş hatta daha da ileri gidilerek doğuyu ve batıyı birbirinden ayıran 3256 metrelik dünyanın en uzun çitini, tavşan geçirmez çiti (rabbit-proof fence) örmüşlerdir. Fakat ne yazık ki bu da işe yaramamış. Son olarak 1950 yılında Avustralya bu konuya çözüm olarak biyolojik silaha başvurmak zorunda kalmış. Myxomatosis isimli sadece tavşanları etkileyen bir hastalık yayılmış. Bu hastalık 600 milyon tavşanın 100 milyona düşmesini sağlanmıştır. Yine de tavşanları ve verdikleri inanılmaz zararı tamamen ortadan kaldırmak imkansızdı. Bugün hala bu konuda çözümler aranmaktadır. Hatta günümüzde bile Avustralya'nın Queensland şehrinde izinsiz tavşan beslemek yasaktır.
]]>
Rüyada Tavşan Beslemek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-tavsan-beslemek.html Sat, 17 Nov 2018 05:21:41 +0000 Rüyada tavşan beslemek, görülebilecek en hayırlı rüyalardan biri sayılmaktadır. Rüya sahibinin çok iyi niyetli, etrafındaki kişiler tarafından çok hayırlı bir insan olduğuna, iyiliksever ve yardımsever biri olduğuna, herke Rüyada tavşan beslemek, görülebilecek en hayırlı rüyalardan biri sayılmaktadır. Rüya sahibinin çok iyi niyetli, etrafındaki kişiler tarafından çok hayırlı bir insan olduğuna, iyiliksever ve yardımsever biri olduğuna, herkes tarafından çok sevildiğine işaret sayılır. Rüya sahibinin aşk hayatında çok mutlu günler yaşayacağına, mal mülk sahibi olacağına, kariyer sahibi olacağı bir işinin olacağına işaret olarak sayılır. Rüya sahibinin hayatında beklemediği kadar güzel yenilikler olacağına, eski hayatından hiçbir eser kalmayacağına çok hayırlı ve uzun bir ömrünün olacağının habercisidir. Bazı yorumculara göre rüyada tavşan beslemek, rüya sahibinin etrafında onu kıskanan kişilerin olduğuna, fenalık göreceğine, çözmekte çok fazla zorlanacağı bir sorununun olacağına fakat hiç ummadığı bir zamanda ummadığı bir insandan yardım göreceğine işaret olarak sayılır. Rüya sahibinin çok fazla sıkıntı çekeceğine fakat yardımsever kalbi sayesinde, başka birinin yardımları sayesinde bütün sıkıntılarının ve dertlerinin düzeleceğine her kesin özenip gıpta edeceği bir hayatının olacağına işaret olarak sayılır.

Rüyada beyaz tavşan beslemek; Rüya sahibinin hayalini kurduğu her şeye çok yakında kavuşacağına, refah dolu yarınlara, çok mutlu ve sağlıklı bir hayatının olacağına, helal mala ve kazanca, sıkıntılarının sonunda kavuşacağı şana ve şöhrete işaret olarak sayılır. Rüya sahibi bekar ise çok yakın bir zaman içinde herkesin hayran kalacağı bir evlilik yapacağına, çok mutlu olacağına, çok hayırlı bir ömürlerinin olacağının habercidir. Eğer rüyayı gören kişi evliyse çok hayırlı evlatlarının olacağına, bu çocukların hayırlarının herkese faydası olacağına işaret sayılır. Rüyada beyaz tavşan beslemek; her anlamda çok hayırlı sayılan rüyalardan biridir. 

Rüyada siyah tavşan beslemek; Rüya sahibini çok temiz bir kalbi olduğuna, bekar ise sevdiği kişi ile evlenmenin onun için pek hayırlı olmayacağına, mutsuz olacağının habercidir. Rüya sahibinin düşünüp taşınıp karar verirken iyice araştırması ve düşünmesi gerektiğinin uyarısını verir. Rüya sahibi evli ise eşinden hiç ummadığı bir davranış göreceğine ve kalbinin kırılacağına işarettir. 

Rüyada siyah tavşan beslemek; ne olursa olsun rüya sahibinin yapacağı her başlangıçta ve istediği ne varsa çok ani karar vermemesi gerektiğini, gerekirse etrafındaki insanlar tarafından istişare yaparak konuya beraber karar verilmesi gerektiğini, rüya sahibinin kalbinin çok temiz olduğunu ve yaş tahtaya basmamasını vurgulayan haberci rüyalardan biridir. Rüyada tavşan beslemek ile görülen rüyalarda rüya sahibinin hissettiği durumda çok önemlidir. Rüya sahibi sabah uyandığında kendini mutlu ve huzurlu hissediyor ise görülen rüya hayırlı eğer kendini kötü ve sıkıntılı hissediyor ise rüyanın hayırsız anlamları olduğuna ama yinede rüyasını hayra yorup dua etmesi gerekir.
]]>
Tavşan Adası https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-adasi.html Sun, 18 Nov 2018 05:20:50 +0000 Tavşan Adası, Amasra merkezinde bulunan tavşan adasına, her hangi bir köprü de bulunmamaktadır ancak eski tarihlerde yer altından bir yol olduğu söylenir. Amasra Kuşna Bölgesinde olan kapıların tavşan adasına ç Tavşan Adası, Amasra merkezinde bulunan tavşan adasına, her hangi bir köprü de bulunmamaktadır ancak eski tarihlerde yer altından bir yol olduğu söylenir. Amasra Kuşna Bölgesinde olan kapıların tavşan adasına çıktığı ve adada bulunan Yıkılmış Kilisenin papazının o tarihlerde bu yolu kullanarak adaya gidip geldiği tahmin edilir. Bu tavşan adası, Amasra’nın karayla bağlantısı olmayan tek adadır. Ada’nın adı, uzun seneler önce yerlilerin adaya bıraktığı tavşan nüfusunun arttırmasıyla adaya tavşan adı verilmiştir. 

Tavşan Adası ve Mağara: Adanın kuzey tarafında bir mağara bulunmaktadır.  Amasra Tekne Turları ile gerçekleşen özel turlarla, mağarayı dilerseniz yüzerek geçebilirsiniz. Tavşan adasındaki mağara, yaklaşık 70 m uzunluğunda olup, herhangi bir tehlikeli canlı bulunmaz..

Tavşan Adasındaki Kilise: Tavşan Adası uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlerin elinde kaldığı için tavşan adası üzerinde gezdiğiniz zaman yapı malzemelerine rastlamak mümkündür. Yapı üzerinde bulunan döşeme mozaik ve temellerini ise defineciler sökmüşlerdir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu buranın; bir köşe oda ile narteks ve apsidlere yer verilip orta mekana “Haç” planı verilmiş bir kilise olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Büyük adanın, Amasra’dan 150-200 metre kadar açıkta ve her türlü hava koşulunda kolayca gidilip, gelinemeyecek bir konumda olması dikkate alındığında Büyükada kilisesinin, yakınındaki diğer binalarla bir külliye niteliğinde bulunduğu ve Manastır işlevinde olduğu muhakkaktır
Tavşan Adasına zamanında dalgakıran ve adaya giriş olarak inşa edilmiş bulunan bir geçidin yıkıntıları üzerinden yürüyerek ulaşılabilir. Bir efsaneye göre Kral Mausolos bu geçidi sevgilisi Artemisiya için inşa ettirmiş. Amacı ayakları ıslanmadan adaya ulaşıp, orada sevgilisiyle muhteşem gün batımını seyretmekmiş. Gerçekten de burada gün batımı izlemeye değer bir güzelliktedir.

Tavşan Adasında tarih dokunulacak kadar yakındır ve toprağın altında sayısız sırların yattığını hissetmek güzel bir duygudur. Ayrıca denizin içinden yürüyerek Gümüşlük`ten Tavşan Adasına ulaşmak essiz bir deneyim. Yeni yapılmış kazılar sonucunda bulunan tarihi kalıntılar ve körfezin büyüleyici manzarası buraya yapacağınız ziyaretinizi unutulmaz bir hatıra haline getirecek!

Tavşan adasına giderken yanınıza bir kaç tane havuç almayı sakin unutmayın. Adaya kendi ismini veren ve hala orada yasayan tavşanlar onlara vereceğiniz havuçlar için size minnet duyacaklar.
]]>
Tavşan Çeşitleri https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-cesitleri.html Sun, 18 Nov 2018 07:54:01 +0000 Tavşan Çeşitleri, Tavşan, Tavşangiller (Leporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adıdır. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakım süresi çok azdır. Anne tavşan doğumdan itibaren 7 gün baktıktan sonra yavru t Tavşan Çeşitleri, Tavşan, Tavşangiller (Leporidae) familyasını oluşturan memeli türlerin ortak adıdır. Doğurarak çoğalırlar. Yavru bakım süresi çok azdır. Anne tavşan doğumdan itibaren 7 gün baktıktan sonra yavru tavşanı bırakır. 

Tavşanlar otçul hayvanlardır. Bitkisel besinlerle beslenen ve genelde Lahana, Bürüksel lahanası, karnabahar yaprakları, havuç, turp, dereotu, marul, salata, enginar, taze çimenler ve yeşil fasulye gibi besinler yiyerek yaşamaya çalışırlar. Yalnız evcil olarak yetiştirilenlere içinde şeker olan besinleri (Örnek; havuç) çok fazla verilmemelidir

Lepus’un haricindeki, cinslerin tüm üyeleri genelde ada tavşanı olarak adlandırılır. Ada tavşanları uzun ot ve çalılıklarda yaşamalarının yanında kendi kazdıkları yuvalar la birlikte başka hayvanların yuvalarında da barınırlar. Ayrıca, bazı türlerin kulakları oldukça iyi duymaktadır. Her türlü sese karşı şaşkınlıkla tepki vermekteler. Bu nedenle kendi türünden ya da başka canlıların yaklaşması durumunda yabani tavşanlar irkilirler.

Tavşangiller, Ochotonidae familyasını oluşturan tüylü küçük kuyrukları, uzun kulakları ve arka ayakları ile ayrılır. Familya üyelerine tavşan ya da ada tavşanı denmektedir. Kuyrukları uzun kıllarla örtülüdür. Kulakları ve arka bacakları uzundur. Tavşan Çeşitleri yaklaşık 50 türü içinde barındırır. Bunların bazılarına aşağıda yer verilmiştir.

Lop Tavşanı; Tavşan ırkları içerisinde küçük olmasına rağmen, boyutundan büyük bir ağırlığa sahiptir. Yetişkinleri ağırlık yaklaşık 2,5 kg. ulaşmaktadır. Boyu oldukça kısa olan bu tavşan ırkının, geniş başlı, kısa ve kulakları etli bir tavşandır.

Ankara Tavşanı; Vücut yapısı diğer ırklara göre orta derecelidir. Tavşanın canlı ağırlık ortalaması 3,5 kg. dır. Meşhur tüyleri 10–20 cm ulaşabilmektedir. Ticari olarak bakıldığında Ankara Tavşanından yılda ortalama 500 gr. yün almak mümkündür. Almanya’da bu oran yıllık ortalama 1 kg'dır. Günümüzde çeşitli renklerde Ankara tavşanı elde edilmekle beraber dünyada en çok tutulan ve en çok sevilen tavşan çeşitleri ise beyaz renkli olanıdır.

Rex Tavşanı; Rex Tavşanları kısa tüylü tavşan olarak tek örnektir. Beyaz Rex, Siyah Rex, Sarı Rex, Mavi Rex, Castor Rex, Havana Rex gibi çok sayıda farklı rex çeşidi vardır. Fakat bunlar içerinde postunun beyaz olması yüzünden Beyaz Rex Tavşanı daha çok sevilen ve evcilleştirilen tavşan çeşitleridir. Beyaz Rex Tavşan’ında bütün renkler saf beyazdır. Gözler kırmızı ya da mavi renkli olabilmektedir. Vücut ağırlığı olarak ortalama 4 kg. dır. Tavşan ırkları içerisinde oldukça büyük bir rakamdır.

Havana Tavşanı; Hollanda’da 18 yy sonlarında siyah ve beyaz renkli, kısa tüylü bir tavşandan melezleme yoluyla üretilen tavşan çeşitleridir. Koyu çikolata renkli tüyü son derece sevimli görünmesini sağlamaktadır. Ebat olarak diğer tavşan ırkları ile kıyaslandığında orta boy tavşan çeşitleridir. Havana Tavşanı Irkı güzel ve ilgi çekici post ve lezzetli eti yüzünden ticari olarak üretilmektedir. Bir dönem üretim yapan çiftliklerin vazgeçilmez ırkı olmuştur. Ortalama 3-4 kg. ağırlığı onu ticari olarak değerli kılmıştır.
]]> Evcil Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/evcil-tavsan.html Sun, 18 Nov 2018 20:42:47 +0000 Evcil tavşan, Birçok kişinin çok sevdiği ve ilgisini çeken canlılar günlük hayatta bir çoğumuzun evinin bir ferdi haline gelmiştir. Yaratılış tabiatından dolayı kemirgen canlılar oldukları için yaşadıkları evin ço Evcil tavşan, Birçok kişinin çok sevdiği ve ilgisini çeken canlılar günlük hayatta bir çoğumuzun evinin bir ferdi haline gelmiştir. Yaratılış tabiatından dolayı kemirgen canlılar oldukları için yaşadıkları evin çok iyi bir şeklide izole edilmiş olması gerekir. Çünkü tavşanlar evin kablolarını, koltuk kenarlarını, kapı kenarlarını sürekli kemirmeye çalışacağı için hem eve zarar verir hemde bilmeden kendi hayatını tehlikeye atmış olur. Gündüz genelde bir köşede akşama kadar uyumayı tercih eden bu canlılar gece ise çok aktiftirler. Tavşanlar çok aktif hayvanlardır evcilleştirilmesi çok kolaydır. Cana yakın ve insanlara kolay ayak uydurabilirler. Evin içinde kafes yada yada ait bir kutusunun olması gerekir. Bu sayede evcil tavşan kendini daha huzurlu ve güvende hissedecektir. Bütün gün kapalı kalması depresyona ve hastalanmasına neden olacağı için günde en az 3-4 saat evin içinde gezinmesine izin verilmelidir.

Evcil tavşan için kafesler ve yaşam alanı nasıl olmalıdır
 • Oda içi sıcaklığı 8-24 derece arasında olmalı
 • Kafesin direk güneş alan bir yerde olmaması gerekir çünkü evcil tavşan ışığı az olan yerleri daha çok sevmektedir ve evde karanlık olan yerler de dolaşmayı severler.
 • Her zaman yakınların da ve kafesinde kemirebileceği yiyecekler olması
 • Hijyen bakımından tuvaletinin her zaman temiz olması günlük olarak temizlenmesi, tuvaletinin yerinin değiştirilmemesi gerekir.
Evcil tavşan beslenmesi: Tavşanlar için hazırlanmış kuru mamaların çok sıklıkla verilmemesinde fayda vardır. Bu tarz mamalar çok sık olarak verildiği zaman bir zaman sonra karaciğerde yağlanma ve tavşanın çok fazla kilo almasına neden olmaktadır. Genelde yeşillik türü taze sebzeler verilmesinde fayda vardır. Bu tarz besinler verilirken iyice yıkanıp kurulanmış olmasına dikkat edilmeli çürümüş sebzeler verilmesinden kaçınmak gerekir. Fakat fazla yeşillik verildiği zaman da tavşan da ishal gibi rahatsızlıklar olduğu görülmüştür. Bu yüzden bütün yiyeceklerin dozun da verilmesinde fayda vardır. En çok sevdikleri yiyeceklerden biri de A vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kuru yonca bitkisidir. Kesinlikle yoncaların kuru olmasına dikkat edilmelidir.

Evcil tavşan bakımı: Ayda bir tırnaklarının kesilmesinde fayda vardır doğal ortamda olmadıkları için tavşanlar toprakla pek içli dışlı olamazlar bu yüzden tırnakları toprak olmadığı için törpü işlemi yapılamayan evcil tavşanların tırnakları çok çabuk uzar. Evde tırnaklarının bir yere takılıp ayaklarının zarar görmemesi için tırnaklarının kısaltılmasından fayda vardır. Evcil tavşanı tutarken, ensesindeki deriden kaldırarak tutulması gerekir. Kucağa alınıp tutulurken çok kıvrak bir canlı olduğu için kucaktan düşme ve zarar görme ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Samanla oynamaya bayılırlar. Kafesinin içine yada bir kutuya koyulan samanlar ile oynarken çok güzel vakit geçirirler ve çok mutlu olurlar. Eğer saman bulma imkanı yoksa karton kutular da bu işlevi görecek tavşan kartonları kemirerek hem oyalanacak hemde iyi vakit geçirecektir. Kemirmesi için muhakkak bir şeyler olması gerekir. yaratılış gereği kemirgen bir canlı olduğu için kemirecek bir şey bulamadığı zaman dişlerinin çok fazla büyümesi söz konusu olabilir. Evcil tavşanlar, evde kedi, köpek, kuş gibi diğer hayvanlar ile beraber yaşayabilirler. Fakat her zaman yinede temkinli davranılmalı ve gözetim altında tutulmasında fayda vardır. Çocuklar için çok iyi dost ve arkadaştırlar. Fakat kızdığı zaman saldırgan olabilir ve ısırabilirler. Evcil tavşan evde besleniyor ise eğer muhakkak belirli zamanlarda veteriner tarafından muayene edilmeli ve gerekli tahlillerinin yapılması gerekir. Çünkü kuduz başta olmak üzere bazı parazitlerin tavşanlar dan insanlara geçtiği saptanmıştır.
]]> Ev Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/ev-tavsani.html Mon, 19 Nov 2018 02:34:03 +0000 Ev Tavşanı, crepuscular yani geceleri aktif olan hayvanlardır. Ev tavşanları gündüzleri kendi köşelerine çekilip uyumayı tercih ederler. Ev tavşanları aktif halde olduklarında ise en sevdikleri şey ise kemirmek ve Ev Tavşanı, crepuscular yani geceleri aktif olan hayvanlardır. Ev tavşanları gündüzleri kendi köşelerine çekilip uyumayı tercih ederler. Ev tavşanları aktif halde olduklarında ise en sevdikleri şey ise kemirmek ve kazmaktır. Tavşanların kemirgen bir hayvan olduklarını ve tavşanları kemirmekten vazgeçirmenin imkansız olduğunu kesinlikle unutmayın. Bir tavşan bir şeyleri kemirmek ve kazmak için yaratılan oldukça sevimli hayvanlardır. Ev tavşanlarının ev içinde tamamen serbest bir şekilde gezmeleri için evin oldukça iyi izole edilmiş olması şarttır. Eğer bu yapılmamış ise evde beslediğiniz tavşan kemirmemesi gereken ne var ise kemirir (mobilya kenarlar, halı ve özellikle de kablolar) bu durumda tavşan kendi sağlığını riske atacak hemde ev eşyalarınıza zarar verecektir. Bu sebeple ev tavşanı evde serbest bırakılabilecek bir hayvan değildir. Evde içinde rahatça dolaşan bir hayvan istiyor iseniz tavşan bunun için ideal bir seçim olmaz. 

Ev Tavşanı Yaşam Alanı

Evde tavşan bakımı için en uygun ortam tavşanlar için özel olarak tasarlanmış olan kafesleri tercih etmek yada tavşan için özel bir oda ayırmaktır. Aynen kapalı balkon gibi olacaktır günün belli saatlerinde ev halkı gözü önünde evin geri kalanı içinde gezinmesi olabilecek herhangi kazaları en aza indirmek için en ideal çözümdür. Tavşanlar sosyal hayvanlardır eğer iletişim olmaz ise çok mutsuz olacaklardır. Bunun için daima tavşanınız ile iletişim halinde olun. Kafes içerisinde tüm gün boyunca hapis edilmiş yada on ait odasında tüm gün unutularak yalnız bırakılan tavşan kendisini çok kötü hisseder ve mutsuz olur. Özellikle de kafes içersin de yaşamakta olan ev tavşanı gün içinde minimum 2-3 saat kadar evin içerisinde gezerek koşmaya ihtiyaç duyarlar. Odada veya kafes içerisinde kendisine ait olan minik bir kulübesi kendini daima güvende hissettirir. Kulübe hakkında dikkat edilmesi gereken nokta ise; tavşanın büyüyeceğini göz ardı etmeden çokta küçük yapılmaması ve kesinlikle iki tane kapısının olması gerekir. Ev tavşanı için yapacağınız yada yaptıracağınız kafesin zemini ise; demirden yapılan telleri olan zeminler tavşanların patilerini acıtacaktır. Düz zeminli yapılan kafesler ise dışkı ve idrar yüzünden devamlı temasa neden olur. Bu durum hem ev tavşanı için hemde insan sağlığı bakımından oldukça yanlış olacaktır. Bu nedenden dolayı kafesin zemini tavşanın ayağına uygun olan ızgara telli kafeslerden olması ev tavşanı için daha uygun bir seçim olacaktır. 

Ev Tavşanı Yaşamı Ve Kafes Alanı Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

 • Tuvaletin yerinin kesinlikle değiştirilmemesi
 • Sıcaklığın en az sekiz, dört derece arasında olması
 • Etrafında mutlaka kemirebileceği oyuncakların olması
 • Yaşadığı ortamın direkt güneş almaması
 • Tuvaletin temiz olması ve her gün değiştirilmesi
 • İçerisine girerek saklanabileceği ve kazabildiği kulübe veya karton koli olması
 • Her daim bol saman ve temiz içme suyunun olması
 • Yaşadığı yerin sağlık açısından haftanın belirli günlerinde temizlenmesi

Ev Tavşanı Beslenme

Ev tavşanı için tercih edilen mama türü kuru hazır mamaların belli bir miktarda çok fazla verilmemesinde fayda vardır. Ev tavşanı besleme konusunda bazı bitkilerin zehirli odluklarını kesinlikle unutmamak gerekir. Bu sebepten dolayıda gördüğünüz her yeşilliği alarak tavşana vermeniz konusunda oldukça dikkatli olmanız gerekir. Tavşanlara kesinlikle taze olmayan ve çürüyen yeşillik vermemeniz gerekir. Vereceğiniz yeşillikleri tavşana verir iken iyice yıkayıp kurulayarak vermeniz gerekir. 

Dikkat!

Tavşanların iki ayda bir tırnaklarının mutlaka kesilmesi şarttır. Dişleri ise oluşan çene sorunundan dolayı normalden daha fazla uzar. Bütün bunlar ve genel check-up yapılması için düzenli bir şekilde veteriner ziyareti yapılması tavşanın sağlığı için oldukça önemlidir. 

]]>
Tavşan Kulağı https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-kulagi.html Tue, 20 Nov 2018 02:05:15 +0000 Tavşan kulağı, Çuhaçiçeğigiller familyasından, toparlak yumruları olan çok yıllık toprak altında olan otsu bir bitkidir.  Diğer adıyla Siklamen aslında tipik bir Akdeniz bitkisidir. Yaprakları uzun saplı, açık renkli Tavşan kulağı, Çuhaçiçeğigiller familyasından, toparlak yumruları olan çok yıllık toprak altında olan otsu bir bitkidir.  Diğer adıyla Siklamen aslında tipik bir Akdeniz bitkisidir. Yaprakları uzun saplı, açık renkli lekeli ve kalp şeklindedir. Çiçekleri uzun saplı yapıdadır. Rengi morumsu pembe veya pembe renktedir ve hafif kokuludur. Diğer taraftan Meyveleri kapsül şeklindedir. Toprak altında bulunan kısmında;pektin, zamk, saponin ve şeker karakteri bir glikozit taşır. Köküne ise, topalak kökü denmektedir. Güney ve Orta Avrupa ile yakın doğunun yerli bitkilerinden olan Siklamenlerin bir bölümü yurdumuzda da kaya gölgeliklerinde, çalı diplerinde ve ormanlarda  kendiliğinden yetişir. Sonbahar, İlkbahar ve kışın açan üç değişik siklamen grubu vardır. 

Bu bitki fazla su seven bir bitki değildir. Serin bir ortam ve rutubetli bir ortam olması bitkinin yetişmesi için yeterlidir. Tavşan kulağı bitkisi Mayıs ayına kadar değişik renkli çiçeklerini açmaya devam eder. Vişne, düz beyaz, mor, pembe, karışık renkli çiçekleri vardır. Yaprakları kalp gibi, yuvarlak, kimi zaman yeşil zeri gri iken, kimi zaman da düz yeşil olabilir. Bahçe ve parklarda veya saksı bitkisi olarak evlerde yetiştirilebilir. Tavşan kulağı yumruları doğada bazı hayvanlar için yiyecektir. Özellikle de yaban domuzları için iyi bir yiyecek kaynağıdır. Ayrıca yumruları yaban domuzları tarafından toprak altından kazılarak çıkarıldığı için bu bitkilere halk arasında domuz elması da denir. 

Tavşan kulağı Faydaları
 • Kabızlık sorununa iyi gelir.
 • Bağırsak da oluşan solucanların düşmesini sağlar.
 • kadınlarda Regl söktürücüdür.
 • Pembe ve beyaza çalan kırmızı rengi bulunan tavşan çiçeğinin diğer adı siklamen çiçeğidir. 
 • En çok ev balkonları, bahçe ve parklarda yetişir. 
 • Uygun ortam ve şartlar ayarlandığında evde yetişenleri de vardır. 
Tavşan kulağı çiçeğinin özellikleri ise kısaca şunlardır; Evde bu bitkinin yetiştirilmesi çok zordur. Çünkü Sürekli olarak balkona çıkarılması ve havalandırılması gerekir. Ev ortamında yetiştirilmesi durumunda yerinin mutlaka rüzgar alması gerekir. 

Tavşan kulağı bakımı

Tavşan kulağı çiçeğinin yetiştirildiği yerin mutlaka yel alan yani rüzgar alan bir yer olması gerekir.  Aksi halde çiçek istediği ortamı bulamadığından çok çabuk bozulur ve ölür. Bu çiçek aynı zamanda kökleri ile fazla oynandığında da bozulur. Tavşan kulağı çiçeği mevsim olarak kış mevsimine pek uygun bir çiçek değildir. Nedeni de bu mevsimde olan soğukluğa dayanıklı olmayışıdır. Bitkinin dayanabileceği en düşük sıcaklık ise eksi yedi derecedir. Bunun ışında yaz aylarında güneşi öğlen saatlerinde alması hiç iyi değildir. Bunun dışında diğer aylarda ise günde birkaç saat mutlaka güneş ışığını direkt alması gerekir. Sonbahar mevsiminde ise bitkinin havanın soğumaya başlaması ile önce toprak kurumaya başlamalıdır. Ondan sonra toprağı sulanmalıdır. Soğuk havalar başladıktan sonra ise toprağı tamamen kurumadan sulanmaması gerekir. Bu şekilde yapılan sulama işlemleri tavşan kulağı çiçeğinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için çok önemlidir. Bu bitki yoğun bir çiçek açma döneminden sonra, yavaş yavaş çiçeklerini açmamaya başlar. Bu evrenin gerçekleşmesi ile tavşan çiçeğinin dinlendirilmesi gerekir. Dinlendirme döneminde bitkiye üç sulamada bir kere besin verilmelidir. Ayrıca bu işlem üç kez tekrarlanmalıdır. Tavşan kulağı Çiçeğinin  en iyi yetiştiği toprak çeşidi humuslu kara topraktır. Tavşan kulağı çiçeği tohumla çoğaltılabileceği gibi kökündeki yumrular ile de çoğaltmak mümkündür.
]]>
Büyümeyen Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/buyumeyen-tavsan.html Tue, 20 Nov 2018 18:46:13 +0000 Büyümeyen tavşan, Şirin görüntüleri nedeniyle çok sevilen, Halk arasında büyümeyen tavşan diye bilinen tavşan ırkı lop tavşanıdır. Bu büyümeyen tavşan ırkı küçükken kulakları düzdür. Sonrasında kıvrılır ve yanl Büyümeyen tavşan, Şirin görüntüleri nedeniyle çok sevilen, Halk arasında büyümeyen tavşan diye bilinen tavşan ırkı lop tavşanıdır. Bu büyümeyen tavşan ırkı küçükken kulakları düzdür. Sonrasında kıvrılır ve yanlara eğrilir. Hollanda lop tavşanıdır olan bu büyümeyen tavşan ırkı, boylarının küçük olmasına rağmen kiloları ağırlıkları yerindedir. Büyümeyen tavşanın özellikleri şöyle sıralanabilir, 

Büyümeyen tavşan özellikleri, 
 • Boyu oldukça kısa, 
 • Geniş başlı, 
 • Kısa ve etli kulaklı, 
 • Ön yarısı beyaz, üst yarısı ise gri ve kahverengi tüylerden oluşur. Başka renkleri de bulunur. 
 • Büyümeyen tavşanın arka ayakları beyazdır. 
 • Kulak ve göz çevresi renklidir. 
 • Burunları beyaz renktedir. 
 • Alın üzerinden kulakların arkasına doğru üçgen biçiminde olur. 
 • İki rengin birbirinden ayrıldığı kesimlerde girinti çıkıntı ve benek bulunmaz. 
Büyümeyen tavşan nasıl beslenir, Görüntüsü itibariyle evde beslenen lop tavşanları doğaları gereği sürekli olarak bir şeyleri kemirirler. Bu nedenle eşyaları onlardan uzak tutmanız tavsiye edilir. Büyümeyen tavşan ortalama 7-10 yıl arasında yaşamaktadır. Bu tavşan ırkı çok fazla su tüketir. Her gün düzenli olarak suyunu değiştirmek çok önemlidir. Büyümeyen tavşanın en belirgin özelliği nesneleri ısırarak tanıyor olmasıdır. Önce ısırır sonra yalar bu şekilde kontrol etmiş olur. Eğer ev ortamında büyümeyen tavşan besleyecekseniz dikkat etmeniz gereken durumlar olur. Örneğin, zehirlenmesine neden olacak kimyasalları yukarıda bulundurmak, elektrik kablosu gibi elektrik barındıran aletleri ulaşamayacakları şekilde kaldırmak. Aksi takdirde elektrik çarpması gibi ciddi sorunlar oluşabilir. Otçul bir hayvan olduğu için özel yemlerle besleyebilirsiniz. Bulundukları yuvaya talaş koyun. 2 ayda bir tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Eğer tırnak kesme ile ilgili bir bilginiz yok ise veterinere götürün ve tırnak bakımını yaptırın. Bu tavşanları asla kulaklarından tutmayın. Anatomik yapıları hassas olan bu hayvanları kulaklarından tutmak yanlış bir davranış biçimidir. Doğru tutulmaması ve yüksekten düşmesi halinde bel kemiği kırılabilir. Ortam ısısı 10-30 derece civarında olmalıdır. Isı değişimi olumsuz etkiler ve nefes almakta zorlayabilirler. Gebelik süresi 30/35 gündür ve bir seferde 3-6 yavrusu olabilir. Evde büyümeyen tavşan beslemek oldukça kolay ve zevklidir. 
]]>
Tavşan Üretimi https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-uretimi.html Wed, 21 Nov 2018 00:12:54 +0000 Tavşan üretimi, tüm dünyada yaygın şekilde yapılmaktadır. Bunun nedeni tavşanların etinden, gübresinden, tüyünden ve diğer ürünlerinden faydalanılmasıdır. Ülkemizde henüz tavşan üretimi yaygın olarak yapılmasa da, bu y Tavşan üretimi, tüm dünyada yaygın şekilde yapılmaktadır. Bunun nedeni tavşanların etinden, gübresinden, tüyünden ve diğer ürünlerinden faydalanılmasıdır. Ülkemizde henüz tavşan üretimi yaygın olarak yapılmasa da, bu yetişmiş bilgili kişilerin yeterli olmamasından kaynaklanır. Karlılık oranı yüksek olan tavşan yetiştiriciliği sürekli teşvik edilmektedir. Ancak tavşan üretimi için yetişmiş elemanların olması, bu konuda profesyonel destek alınması önemlidir.

Tavşan üretiminde elde edilen ürünler

Et: Tavşan üretiminde yapılan masraflar et üretimi için oldukça düşüktür. Çünkü tavşanların beslenmesinde kullanılan kaba yem oranı, konsantre yemden daha fazladır. Çoğu Avrupa ülkesi bu nedenle et ihtiyaçlarını tavşan üretiminden karşılar. Ayrıca tavşan üretimi fazla emekte istemez. Kesimde 3-6 aylık tavşanlar tercih edildiğinden beslenme maliyetleri de düşüktür. Ayrıca tavşan etinin kalorisi düşük olduğundan, yağ oranı az olduğundan herkes tarafından tercih edilmesine neden olur. Diyette ya da normal beslenme düzeninde kırmızı et olarak tavşan eti en uygun olanıdır. Lezzet açısından da iyidir.

Kürk: Tavşan üretimi eti yanında, aynı zamanda yün ve derisi için yapılır. Ülkemizde ıslah edilmiş ve yetiştirilmeye başlanmış ilk kürk hayvanı tavşandır. Tavşan kürkü ekonomik değeri yüksek bir üründür. Şapka, ceket, manto, döşeme, oyuncak gibi alanlarda kullanılır. Özellikle Ankara tavşanı üretimi yünü için olur. Angora tavşanı üretimi de devlet tarafından desteklenmektedir. Tüyü alerji yapmadığı içinde özellikle bebek kıyafetlerinde kullanılır. Antistatik özelliği nedeniyle romatizma hastalarının korse, dizlik gibi ihtiyaçları için kullanılır.

Gübre: Tavşan üretimi temel olarak et ya da yün için yapılıyorsa, diğer verimleri de kullanılır. Yani et için üretilirse yünü de değerlendirilir. Bunun gibi tavşan gübresi de değerlendirilen ürünler arasındadır. Potasyum ve azot bakımından zengin olduğundan, gübresi gül ve sebze yetiştiriciliğinde kullanılır.

Süs: Evde tavşan beslenmenin ruhsal açıdan yararları vardır. Bu uzmanlar tarafından onaylanmaktadır. Özellikle çocuklar açısından çok faydalıdır.

Tavşan üretimi ve ekonomik önemi

Günümüzde dengeli beslenmek oldukça önemli bir hale gelmiştir. Beslenmede hayvansal gıdalarda oldukça değerlidir. Yerini başka bir besinle dolduramadığımız hayvansal yiyecekler arasında tavşan eti de vardır. Tavşanların hızla üremesi, bakımının ve beslenmesinin kolay olması üretimini de hızla yaygınlaştırmaktadır. İyi bakılan tavşan 3 aylık olduğunda kesim içinde hazır oluyor ve 1500 gram arasında kırmızı et veriyor. Yılda bir çift tavşandan üreyen yavrulardan 45-50 kg et elde edilebiliyor. Tavşan eti de beyaz ve gevrek olup, kemik miktarı az ve lezzetlidir. Protein bakımından zengin, kalorisi ve yağı düşük, kolesterol değeri de diğer etlere göre azdır. Tavşan kürkü de oldukça değerlidir. Pek çok giysi de kullanılır ve tercih edilir. Keçeleşme oranı yüksek olduğundan, şapka üretiminde de kullanılır. Gübresi de özellikle sebze yetiştiriciliğinde aranan bir gübredir. Bu yüzden tavşan üretimi genellikle her ülkede teşvikler arasına alınmıştır.
]]>
Tavşan Yetiştiriciliği https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-yetistiriciligi.html Wed, 21 Nov 2018 22:04:42 +0000 Tavşan Yetiştiriciliği: Dünyanın her yerinde eti, tüyü, gübresi ve daha birçok yan ürününden faydalanılan tavşan yetiştiriciliğine ait sektör maalesef ülkemizde hiç gelişme göstermemiştir. Bu
Tavşan Yetiştiriciliği: Dünyanın her yerinde eti, tüyü, gübresi ve daha birçok yan ürününden faydalanılan tavşan yetiştiriciliğine ait sektör maalesef ülkemizde hiç gelişme göstermemiştir. Bu sektörün gelişmemesinin temel nedeni ise bu konu ile ilgili halen yeterli bilgiye sahip kişilerin olmamasıdır. Bu sebeple de şu ana kadar yapılan girişimcilik çabaları sonuçsuz kalmış, ne yazık ki kar marjı çok yüksek olan tavşan yetiştiriciliğine ait sektörden Türkiye mahrum kalmıştır. Bu sektörde şu sıralar yaşanan ufak çaplı hareketler gelecek vaat etse de, bilinçsiz olarak yapılan girişimler geçmişte olduğu gibi hüsranla bitebilir. Bundan dolayı tavşan yetiştiriciliği ile bu hayvanların hastalıkları hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan girişimcilerin, profesyonel destek alması çok önemlidir. Tavşanlardan genel olarak elde edilen ürünlere bakılacak olursak

Et: Et üretimi olarak tavşan yetiştiriciliği düşünüldü zaman beslenmesi için yapılan maliyet sığır ve tavuk yetiştiriciliğinden daha ucuza gelir. bunun sebebi ise tavşanın beslenmesi için kaba yem oranının çok, konsantre yem miktarının ise az olmasıdır. Bundan dolayı Avrupa ülkelerindeki köylüler kendi et ihtiyaçlarını beslediği tavşanlardan karşılıyorlar. Tavşanın, Bakım ve yetiştiriciliğinin fazla bir emek gerektirmemesi sebebi ile yetiştiriciler tarafından tercih edilir. Ayrıca kesimin optimum 3-6 aylık yaştaki tavşanlardan olması nedeniyle besleme maliyeti de düşmektedir.

Kürk: Tavşanın bir diğer özelliği de yünü ve derisidir. Türkiye de de iyileştirme yapılarak yetiştirilmeye alınan ilk kürk hayvanıdır. Her ırktan tavşan kürkünün bir ekonomik kıymeti vardır. Tavşan kürkünden genel olarak manto, ceket, şapka yapımında yararlanılır. Ayrıca ev ve araç döşemeciliği ile oyuncak sanayinde de büyük bir önemi vardır.

Yün: Yünü için ise Ankara ırkı tavşan yetiştiriciliği yapılır. Bu yün, iplik yapımı için kullanılan tek tavşan yünüdür. Bu ırk tavşanın anavatanı Ankara olmasına karşın maalesef ülkemiz dışında gelişmiş ülkelerde endüstriyel olarak yetiştirilir.

Tavşan Yetiştiriciliğinin Ekonomideki Önemi:
Dengeli bir beslenmenin öneminin arttığı günümüz dünyasında tabii olarak hayvanlardan üretilen besin ürünlerinin yeri tartışılmaz elbette. Et üretimi için küçük ve büyük baş hayvan populasyonun arttırılması imkanları, meralar göz önünde tutulursa sınırlıdır. Bu durumda ülkemizin et ihtiyacının karşılanması için bir seçenek olarak evcil hayvanların üretiminin büyük bir potansiyel olduğu açıkça görülür. 
Tavşan yetiştiriciliği küçük evcil hayvan yetiştiriciliğinde çok önemli bir yeri vardır. Eti için yetiştirilen diğer hayvanlar ile karşılaştırıldığında tavşan özelliklerini şöyledir: Bir tavşandan senede 4-5 batın ile her batında ortalama 8 yavru alınır. Bir yavru iyi bakım ve besleme sonucu 3 aylık olduğunda kesime gelir ve 1200-1500 gr. arası yenilebilir et verir. Bir anaç tavşanın yıllık ortalama 30-40 yavru vermesi ve her yavrunun 1200-1500 gr geldiği düşünülürse, bir tavşandan senede yaklaşık olarak 45-50 kg et üretilebilir.

Evcil tavşanın eti; beyaz, gevrek, kemik miktarı az ve çok lezzetli bir ete sahiptir. Protein miktarı yüksek (% 20-21), kalori miktarı (1749 kcal/kg), yağ miktarı (% 10-11 ) ve kolesterol (50 mg/kg) farklı birçok etten düşüktür. tavşan etini pişirmesi de son derece basittir. Tavşan etinden her tür yemek yapıldığı gibi % 10 oranında karışışımla sosis, sucuk, salam olarak da değerlendirilir.
Tavşanın beslenmesi de diğer hayvanlarla kıyaslandığında daha kolaydır. Yediği yemleri kolayca ete çevirir. Bu konuda tavşanı ancak balık ve etlik piliçler geçmektedir. Tavşanlar sadece 2,5-3 kg yem yiyerek 1 kg et tutabilir. Diğer evcil hayvanların 1 kg et için tükettiği yem miktarı daha fazladır. Bu miktar domuzda 6 kg, koyunlarda 9 kg, sığırlarda ise 10 kg civarındadır.
Tavşanın önemli bir verim yönü de kürküdür. 1. Kalit]]> Tavşan Yemi https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-yemi.html Thu, 22 Nov 2018 21:44:40 +0000 Tavşan yemi, evde tavşan besleyenlerin akıllarına takılan bir konudur. Tavşan yemini evcil hayvan mağazalarından veya sanal marketlerden elde edebilirsiniz. Fiyat yelpazesi çok geniş olmakla beraber kilogram fiyatları en d Tavşan yemi, evde tavşan besleyenlerin akıllarına takılan bir konudur. Tavşan yemini evcil hayvan mağazalarından veya sanal marketlerden elde edebilirsiniz. Fiyat yelpazesi çok geniş olmakla beraber kilogram fiyatları en düşük 10 TL'den başlayıp 25 TL'ye kadar çıkabilir. Genellikle kuru mama satılır. Yaş bulabilseniz bile fiyatı kuru mamaya göre ortalama 3 kat daha pahalı olur.

Tavşan yemini evde kendi olanaklarınızla da hazırlayabilirsiniz. Zaten bir tavşan günde ortalama 100 gram ile kendini doyurabilir. Tavşan yemi olarak en çok kullanmanız gereken besinler sebzelerdir. Zaten tavşanların havucu sevdiğini bilmeyen yoktur. Bu sebzeleri şu şekilde tavşanların en çok sevdiğinden başlayarak sıralayalım.
 • Havuç
 • Marul
 • Maydanoz
 • Lahana
 • Tatlı çarliston biber 
Yukarıdaki listedeki sebzeleri tavşan yemi olarak doğrudan verebilirsiniz. Ama bunların dışında bazı malzemeleri karıştırarak hızlı ve lezzetli mamalar hazırlayabilirsiniz. Sizin için birkaç tavşan yemi tarifi;

Malzemeler; mısır taneleri, maydanoz sapları, marul göbeği, yumurta kabuğu, kırmızı biber ve su. Hazırlanışı; mısırı kaynatıp diğer malzemeleri küçük parçalara ayırarak birbirine karıştırın. Yeteri kadar su ekledikten sonra lapa olacak şekilde ezin. İsteğe göre içine çim otu da katabilirsiniz. Unutmayın ki tavşanlar yeşil olan bir çok bitkiyi severek tüketirler.

Malzemeler; Tatlı biber, acı biber, kurutulmuş meyveler, kuru ot, haşlanmış mısır taneleri. Hazırlanışı; hepsini küçük parçalara bölüp karıştırın. İyice ezin ve lapa haline getirin.

Malzemeler; Marul yaprakları, haşlanmış ince bulgur, kırmızı biber, su, domates püresi. Hazırlanışı; Marulları ince ince kıydıktan sonra hepsini karıştırın. Kısır tadına benzeyen bu tavşan yemi tavşanınızın favorisi olabilir.

Tavşan yemi hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:
 • Yeme kesinlikle karbonhidrat kaynağı yiyecekler katın (mısır, buğday, bulgur, ve benzeri tahıllar)
 • Yemlerin yumuşak olmasına özen gösterin. Tavşanların dişleri çok güçlü değildir.
 • Yem hazırlarken içine tuz ve ya şeker katmayın.
 • Yeme kattıysanız bile ayrı bir kapta yanına su koymayı ihmal etmeyin.
]]>
Tavşan Cinsleri https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-cinsleri.html Fri, 23 Nov 2018 11:53:04 +0000 Tavşan Cinsleri, tavşangiller familyasını meydana getiren tüm memeli türlerine tavşan adı verilir. Tavşangiller familyasında neredeyse 60 adetin üzerinde farklı cins vardır. üzerinde farklı tür vardır. Kulakları ve arka baca Tavşan Cinsleri, tavşangiller familyasını meydana getiren tüm memeli türlerine tavşan adı verilir. Tavşangiller familyasında neredeyse 60 adetin üzerinde farklı cins vardır. üzerinde farklı tür vardır. Kulakları ve arka bacakları uzun olan tavşanların kuyrukları genellikle uzun kıllarla kaplıdır. Tavşanlar ufak ve orta boylu memelilerdir. Hızlı gelişim gösterirler. Arka ayaklarının her birinde 4 parmak ön ayaklarında ise 5 parmak bulunur. Arka ayakları ön ayaklarına göre her zaman için daha kısadır. Ayak tabanlarının tüylü olması koşarken hızlarını arttırır. Tavşanların işitme duyuları oldukça iyidir. Tavşangiller familyasından olan her tür ortalama olarak 25-29 cm boylarındaki ve yaklaşık 300 gram ağırlığındadır. Tavşanlar otobur hayvanlardır. Öncelikli besin kaynakları otlar, bitkiler, yapraklar, meyveler ve tohumlardır. Sindirim sistemleri yediklerini iki seferde öğütecek şekildedir. Yaşam alanları cinslerine göre çeşitlilik gösterir. Çöllerden dağlara, ormanlara, bataklıklara kadar pek çok coğrafi ve iklimsel koşulda yaşayabilen cinsleri vardır. En bilindik tavşan cinlerine örnek olarak şunlar gösterilebilir.

Yaban TavşanıDıştan bakıldığında çok ince tüyleri vardır. Kulak rengi diğer tavşanlarla oldukça benzerdir. Kış aylarında grimsi rengine bürünürler. Ortalama ömürleri 3-4 yıl kadardır. Gözleri oldukça iri ve yuvalarından biraz çıkıktır. Göz rengi kahve-sarı yada turuncu gibidir. Görme yetileri oldukça gelişmiştir. Fakat yan taraflarını dahi çok iyi görebilirken önüne baktığında çok net göremezler. Bunun nedeni gözlerinin bir düğme gibi yan tarafta olmasıdır. Ayrıca hareket eden nesneleri de çok iyi takip ederler. Gece görüşleri de oldukça kuvvetlidir. Hava kararsa bile görme yetilerinden bir şey kaybetmezler. Bunların yanı sıra işitme duyuları gayet iyidir. Kendisine seslenildiğini fark edince kafasını kaldırarak kulaklarını diker. Endişeli bir durum olduğu zaman arka ayaklarının üzerine kalkarak yüksekten dinlemeye çalışır ve kafasını çevirirler. Kulak boyları yaklaşık 10-14 cm'e kadar ulaşabilir. Yaban tavşanı aynı zamanda atlet ve maraton koşucusuna benzer. Son derece hızlıdır. Yaz aylarında yeşil otlar, mantar, meyve yerken kış aylarında ise ağacın kabukları ile kuruluk otları yerler. Pek göç etmezler. Her mevsim aynı bölgede kalarak yaşamlarına devam ettirirler. Ormanlık yada açık arazi olan yerlerde, bataklık çevresinde yaşarlar. 

Angora Tavşanı: Bu tavşan cinsinin kökeni Ankara ili olduğu için halk arasında Ankara tavşanı olarak bilinir. 1700'lü yılların başında nesli tükenmeye başlamıştır. Takip eden yıllarda Anadolu'dan ülkemize getirilmiştir. Yumuşak ve uzun tüylere sahip olan bir tavşan türüdür. Bu tavşan türünün yetiştirilmesinin amacı yün elde etmektir. Elde edilen iyi kalitedeki tüyler etol, şapka, manto yapımında ve daha düşük kalitedeki tüyler ise, oyuncak, terlik yapımında kullanılır. Bu tavşanlardan 3 aylık periyotlarda kırpılma sonucu yılda 800-900 gram Angora yünü elde edilir. Angora tavşanlarının ölümü kış aylarında genellikle kırpım zamanından 1 hafta sonra gerçekleşir. O nedenle kış aylarında kırpılma yapılmamasına dikkat edilmelidir. Ortalama olarak 4 yıl yün alınabilir. Koyun yününe göre ısıtma özelliği iki kat fazla fazladır. Bu tavşanların başı yuvarlak ve orta boyda, boynu kısadır. Kulakları iki yana açık ve kulak uçları püsküllüdür. Kulakların içi ince, seyrek ve kısa tüylerle kaplıdır. Vücutlarında renk veren pigmentler olmadığı için gözleri kırmızıdır. Ayakları ince ve uzun yapıdadır. Üzerleri uzun tüylerle kaplıdır. Kemikleri ince yapıdadır fakat buna rağmen oldukça sağlamdır. 12 farklı renkte Angora tavşanı vardır. Farklı tipleri olmasına rağmen en fazla beyaz renkteki Albino cinsi Angora tavşanı tercih edilir.

Lop Tavşanı: Genel olarak aktif hareket eden hayvanlardır. Alaca karanlıkta yada gece daha aktif hareket ederler. Üst dudakları ise oldukça içeridedir. Derin bir şekilde yarık varmış gibi bir görüntüsü vardır. Çeşitli renkl]]> Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-kahverengi-tavsan-gormek.html Sat, 24 Nov 2018 07:40:29 +0000 Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek, Kahverengi tavşanı rüyasında gören hayatında çok şanslı bir döneme girer. Hayal ettiği her şey kısa zaman içinde gerçekleşir ve muradına erer. Ancak unutmamak gerekir rüyada görülen olay Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek, Kahverengi tavşanı rüyasında gören hayatında çok şanslı bir döneme girer. Hayal ettiği her şey kısa zaman içinde gerçekleşir ve muradına erer. Ancak unutmamak gerekir rüyada görülen olayların nesneler üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Rüyada görülen kahverengi tavşan kadar etrafında oluşan olaylarda rüyanın yorumunu değiştirir. 

Rüyada kahverengi tavşan görmek, başarılı olmaya, yükselmeye ve geleceğinin parlak olmasına işaret eder. Rüyasında kahverengi bir tavşanın kendisine doğru koştuğunu gören bir kişi iş hayatında terfi ederek hızla yükselir. Başarıdan başarıya koşar. Girdiği her işte başarılı olur. Şansının en yüksek olduğu bir döneme girer. Yakın bir zaman içinde eline çok yüklü bir miktarda para yada miras geçer. Çevresinde Hem sevilen hemde sayılan biri olur. 

Rüyasında kahverengi bir tavşanın doğurduğunu gören bir kişi, yakın bir zamanda evlat sahibi olur. Rüyayı gören bekar bir kişiyse çok yakın bir zamanda mutlu bir izdivaç yaşayarak dünya evine girer yada çok hayırlı bir iş kapısı kendine açılır. Rüyasında kahverengi tavşanın evine girdiğini gören bir kişinin ev hanesi mutlu ve huzurlu olur. Ev içinde köklü ve çok olumlu değişiklikler gerçekleşir. Ev hanesine yeni bir kişi dahil olur. Rüyasında kahverengi bir tavşanın iş yerine doğru gittiğini gören bir kişi, iş hayatında çok olumlu ve başarılı işlere imza atar. Makam ve mevkisi yükselir. İş hayatındaki en parlak dönemini ve saygınlığını yaşar.

Rüyada Kahverengi Tavşan Görmek, Rüyada kahverengi bir tavşanı kucağına aldığını ve sevdiğini gören bir kişi, geleceği için para birikimi yapar ve karşısına para kazanacağı çeşitli fırsatlar çıkar. Rüyasında kahverengi bir tavşanı başkasına verdiğini gören bir kişi, büyük kayıplara uğrar. Şansı tersine döner ve her başladığı işte zararlı çıkar. Yeni başladığı işi bitiremez ve bir takım sağlık sorunları yaşar. Yaşadığı kayıplar nedeni ile depresyona girer. 
]]>
Rüyada Tavşan Görmek https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-tavsan-gormek.html Sun, 25 Nov 2018 03:35:24 +0000 Rüyada Tavşan Görmek, rüya sahibinin hayatında kazanacağı zaferlere, iş hayatında yaşanacak olan olumlu adımlara ve yaşayacağı mutluluklara delalet etmektedir. Ayrıca kişiler için her zaman özel hayatlarında istedikleri her Rüyada Tavşan Görmek, rüya sahibinin hayatında kazanacağı zaferlere, iş hayatında yaşanacak olan olumlu adımlara ve yaşayacağı mutluluklara delalet etmektedir. Ayrıca kişiler için her zaman özel hayatlarında istedikleri her şey yolunda gideceğini işaret etmektedir. Başka tabirde çoğunlukla tavşanın görülmesi rüya sahibi için kadını ifade etmektedir. Hatta rüya sahibinin sevgilisi, kız arkadaşı, eşi ya da nişanlısı olarak tabiri yapılmaktadır. Rüya sahibi eğer rüyasında beyaz renkte bir tavşan görürse, hem muhafazakar, güler yüzlü hem de hoşgörülü ve yumuşak huya sahip olan bir kadını temsil etmektedir. Rüyada siyah renkli olan tavşan görmek, özellikle anlayışsız, kavgacı, kötü huyu olan ve çok kıskanç bir kadın olarak tabiri yapılır. Tavşanın çok hızlı koştuğunu görmek, kişinin özellikle saklaması gereken bir sırrının olduğunu işaret etmektedir. Tavşan görmek, çok sevimli, oldukça cana yakın, neşeli, korkak ya da zeki olan bir arkadaşı temsil etmektedir. 

Rüyada Tavşan Görmek, bir alimin tabirinde tavşan erkek için zevceye delalet etmektedir. Ayrıca rüyadaki görülen tavşan çok ağırbaşlı ve sakin bir hanımı temsil eder. Rüya sahibinin rüyasında gördüğü tavşanın kendisi ile konuşması, çevresi tarafından pek de iyi olarak tasvip edilmeyen bir hanım ile arkadaşlık yapmasına delalet etmektedir. Tavşanı tutan rüya sahibinin bekar ise, kısa zamanda evleneceğine rivayet olunmaktadır. Tavşanı pişirip yediğini gören kişi, rüyayı gören kimsenin çok ciddi olmayan hafif bir hastalık geçireceğine tabiri yapılmaktadır. Tavşanı avladığını görmek, rüyayı gören bireyin hem endişe hem de şüphe içerisinde geçireceği zamanı haber verirken, aynı zamanda bu tavşanı satmak küçük bir rahatsızlığı işaret etmektedir. Aslında genellikle rüya sahibi için hayatında olacak olumlu gelişmeleri haber verir, ancak bazende kişinin yaşayacağı bir hastalığı da haber verir. Ayrıca tavşan görmek, bazen rüyayı görenlerin iş hayatlarında elde edecekleri büyük başarıları temsil edebilmektedir. Hatta özel hayatında yaşayacağı mutluluk müjdesi verilir. 

Rüyada Tavşan Görmek, din adamlarına göre bu rüyanın tabiri rüya sahibine yakın olan iyi bir dost edineceği şeklinde rüyanın tabiri yapılmaktadır. Ayrıca bu arkadaş rüyayı gören kişiye devamlı olarak cesaret veren ve her derdine ortak olan samimi, neşeli ve candan birsi olarak da rivayet edilmektedir. Eğer rüya sahibi gördüğü tavşanı okşayarak sevmiş ise, ihtiyacı olan bir tanıdığına ya da tanımadığı bir kişiye yardım edeceğini işaret etmektedir. Başka bir din adamının tabirinde rüyasında tavşan gören kimselerin edepli, adabı muaşeret bilen, güler yüzlü ve herkese çok sıcak davranan yumuşak huylu güzel bir kadını işaret etmektedir. Rüyasında gördüğü tavşan eğer ölürse, rüyayı gören kişinin çocuğunun bir hastalık geçirerek öleceğine ya da çok hastalanarak büyük sıkıntılar ve zorluklar yaşanacağına tabiri yapılır. Rüyada gördüğü tavşan ile konuşan rüya sahibinin yaramaz işe yaramayan ve mezhebi geniş kötü bir kadını haber vermektedir. Rüyada tavşanın çok hızlı koştuğunu gören kişi, kendisinden bile sakladığı büyük bir sırrının ifşa edilerek ortaya çıkacağını ve bu sır yüzünden rüya sahibinin saklamaya çalıştığı sırdan dolayı sıkıntılar yaşamasına rivayet edilmektedir. Rüyada görülen tavşan nasıl ne şekilde görülmüşse, çoğunlukla duruma göre tabiri yapılır. Ancak genel olarak gören kişiler açısından bereket, bolluk, kısmet şeklinde rüyanın yorumu yapılmaktadır. Hatta rüya sahibine hem manevi hem de maddi olarak getireceği bolluğa delalet edilmektedir. 

Rüyada Tavşan Görmek, rüyasında kendi yuvasının içinde birden fazla tavşanın görülmesi, yaşanan hayattan zevk almaya ve başka çevredeki insanlar ile arkadaşlık kurulacağına rivayet olunur. Tavşanın rüya sahibini ısırdığını görmesi, uzun süredir rüya sahibinin üzerinde çalıştığı ve emek harcadığı büyük bir işin sonucunda istediği takdiri kazanmadığını ve beklenen maddi imkanın sağlanmadığına alamet olunmaktadır. Rüyada görmüş olduğu tavşanın etini yiyen rüya sahibinin hiç zah]]> Hollanda Lop Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/hollanda-lop-tavsani.html Sun, 25 Nov 2018 10:17:39 +0000 Hollanda Lop tavşanı, oldukça aktif bir yapıya sahiptir. Özellikle hafif karanlık bastığında ve geceleri aktifleşirler. Yapıları itibarıyla arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun olan tavşanların üst dudaklarında da Hollanda Lop tavşanı, oldukça aktif bir yapıya sahiptir. Özellikle hafif karanlık bastığında ve geceleri aktifleşirler. Yapıları itibarıyla arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzun olan tavşanların üst dudaklarında da derin bir yarık vardır. Bakmayı isterseniz Hollanda Lop tavşanına her yerde rahatlıkla bakabilir, besleyebilirsiniz.

Hollanda Lop tavşanı genel özellikleri
 • Diğer tavşan türleri gibi devamlı bir şeyleri kemirdikleri için eşyalardan uzakta tutulmaları gerekir.
 • Hollanda Lop tavşanı ortalama 7-12 yıllık bir yaşam süresine sahiptir.
 • Günlük olarak içtikleri su miktarı 300-600 ml arasındadır. Suyu çok severler, ancak devamlı taze sularının olmasını isterler.
 • Çevresinde gördüklerine, ulaşabildiklerine karşı zaafları vardır. Hemen bunları yemeyi isterler. Hollanda Lop tavşanları da otçul olduklarından, hazır satılan özel tavşan yemlerini önlerinden eksik etmeyin.
 • Bu tavşanları beslediğiniz alana talaş koymayı ihmal etmeyin. Bu patilerinin zarar görmesine engel olur.
 • Tavşanın tırnaklarını zarar vermemek için kendiniz kesmemelisiniz. 2 ayda bir veterinere götürerek tırnaklarını böyle kestirmelisiniz.
 • Hollanda Lop tavşanı kulakları yanaklarına kadar uzanır.
 • Tavşanların ortalama ağırlığı 850-1200 gram arasındadır.
 • Bu tavşanların ana renkleri siyah beyaz, kahve beyaz, sarı ve kül rengidir. Ancak karışık renklerde olanlarda vardır.
 • Bu tavşan ırkı diğerleri gibi hızla ürer.
 • Hollanda Lop tavşanını yıkamanıza gerek yoktur. Onlar kendilerini rahatlıkla temizler.
 • Halk arasında yapılan bir yanlış olan tavşanları kulaklarından tutarak kaldırmayı hiç denememenizi tavsiye ederiz. Çünkü yapıları oldukça hassastır. Doğru tutmadığınız zaman ya da yüksekten düşerlerse bel kemikleri kolay şekilde kırılabilir.
 • Hollanda Lop tavşanı baktığınız yerin 10 dereceden daha soğuk olmaması gerekir. Aynı şekilde 30 derecenin üstünde sıcaklıkta olmamalıdır.
 • Tavşanınızı yağmur altında ya da direkt güneşte tutmayın. Isıya duyarlı olduklarından, bu değişimler onlara zarar verebilir. Bir anda solunumları zora girebilir.
Hollanda Lop tavşanı bakımı nasıl olur

Bakmak için Hollanda Lop tavşanını tercih ettiğinizde, öncelikle tavşanınızı nerede bakacağınıza karar vermelisiniz. Bunu belirlerseniz bakımda sorun yaşamazsınız. Özel tavşan kafesinin içini de düzenli temizlemelisiniz. Kafesin en altına gazete, karton, talaş gibi malzemeler koyup, düzenli değiştirin. Eğer tuvalet kabına yapmaya alışırlarsa, her gün bunu da temizleyin. Aksi halde çok koku yapar. Yem ve su kabını da temizleyin. Yemleri kontrol edin. Üzerine idrar, dışkı geldiyse hemen tazesiyle değiştirin. Kafese uygun yem ve su kapları kullanın, bunların dışarıdan takılanlarına rağbet edin. Böylece daha kolay temizler ve dezenfekte edebilirsiniz. Uzayan tırnakları için tavşanınızı veterinere götürün. Çünkü tırnakları uzarsa tavşanınız yere bastığında canı acıyacaktır. Hollanda Lop tavşanı uzun tüylere sahiptir. Tüylerini yaza ve kışa girişte dökerler. Bu nedenle tüylerini düzenli fırçalamalısınız.

Hollanda Lop tavşanı beslenmesi

Bu tavşanları belirli miktarda özel tavşan yemiyle günde 2 defa beslemelisiniz. Yanında her gün değişik sebze ve meyve verebilirsiniz. Yalnız sadece bir çeşit meyve ve sebzenin dörtte birini vermeniz yeterlidir. Bu miktarı aşarsanız tavşanınız ishal olabilir. Sürekli kuru ot ve saman kafesinde bulunmalıdır. Ayrıca kuru yoncada verilebilir. Hollanda Lop tavşanı tam bir otobur olduğundan, her tür yeşilliği yer. Maydanoz, roka, dereotu, salatalık, karnabahar yaprağı, yeşil fasulye, enginar yaprağını severek yerler. Tavşanlarında bir damak tadı vardır ve sevdikleri besinlere daha fazla rağbet ederler. Her gün dengeli şekilde beslenmeleri gerekir. Çok çeşitli yeşilliği bir arada vermemelisiniz. Fazlası yarardan çok zarar getirecektir.
]]>
Rüyada Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/ruyada-tavsan.html Sun, 25 Nov 2018 16:37:31 +0000 Rüyada tavşan, görmek çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Tavşan genellikle şansı ve kazancı temsil eder. Fakat bu rüyanın her zaman iyi bir manası olduğu anlamına gelmez. Mesela eğer kaçan bir tavşan yakalanamıyor Rüyada tavşan, görmek çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Tavşan genellikle şansı ve kazancı temsil eder. Fakat bu rüyanın her zaman iyi bir manası olduğu anlamına gelmez. Mesela eğer kaçan bir tavşan yakalanamıyor ise bu kaybedilecek bir işe girmek anlamına gelir. Aynı şekilde eğer tavşanın rengi siyah ise bu da beraberinde bela getirecek bir kazanç anlamına gelir. Rüyada tavşanın rengi önemli bir unsurdur. Mesela gri tavşan yakalamak çok emek ve alın teri gerektiren bir iş anlamını taşır. Kahverengi tavşan güvenli bir yol ve ya güvenilir bir dost anlamlarına gelebilir. Beyaz tavşan yakalamak ise oldukça iyiye işarettir; para, mevki, iyi dostluklar ya da başarı anlamına gelir. Fakat eğer rüyada yakalanan beyaz tavşan yeniyorsa bu kazancı dikkatli harcamak, mevkiye sahip çıkmak ve ya ele geçen o iyi şey ne ise onu dikkatli kullanmak gerektiği mesajını verir.

Farklı rüya yorumcuları ise rüyada tavşan görmeyi rüya sahibinin hayatındaki kadın olarak simgeler. Tavşanı yakalamak beğenilen kadına sahip olmak, siyah tavşan kötü emelli kadın, gri tavşan kararsız ya da aklında başka bir adam daha olan kadın ve kahverengi tavşan anne ruhlu kadına işarettir. Fakat bu rüya yorumları sadece rüya gören kişi bir erkek ise geçerlidir.
Bazıları ise rüyadaki tavşanı gerçek hayatta karşıya çıkacak sürpriz olarak yorumlar. Bu daha bilimsel bir yorumdur. Sihirbazların şapkadan tavşan çıkarması olayı bilinçaltının tavşanı sürpriz ile eşlemesine neden olabilir. 
]]>
Tavşan Ayağı https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-ayagi.html Mon, 26 Nov 2018 08:10:23 +0000 Tavşan ayağı dünyada en çok bilinen şanslı tılsımlardan birisidir. Bu tür tılsımlar kişiye göre bir çok dilek için kullanılabilmektedir. Ancak genel bilinenler ise para, şöhret, sağlık, zenginlik ya da iş olarak ifade edi Tavşan ayağı dünyada en çok bilinen şanslı tılsımlardan birisidir. Bu tür tılsımlar kişiye göre bir çok dilek için kullanılabilmektedir. Ancak genel bilinenler ise para, şöhret, sağlık, zenginlik ya da iş olarak ifade edilmektedir. Tavşan ayağı tılsımı 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir inançtır. Birçok belayı def ettiği ve şans getirdiği düşünülen bir tür eşya olarak kullanılmaktadır. Tavşan ayağı tılsımlar içerisinde en popüler olanı olarak bilinmektedir. İlk zamanlarda her ne kadar yadırgandığı söylense de, zaman içerisinde bu inanış da artık yerleşik hale gelmiştir. Bu durum beraberinde bazı tartışmaları da getirmiştir. Bu tılsım ve inançla birlikte hayvan hakları konusunda tartışma ve eleştiriler de ortaya çıkmıştır. Çünkü böyle bir inanış için tavşanların katledilmesi kabul edilemez bir durum olarak görülmekteydi. Tüm bu eleştiri ve tepkilere rağmen tavşan ayağı tılsımı birçok kişi için vazgeçilmez bir uğur olarak kabul edilmiştir. Durum bu kadar saplantılı hale gelince beraberinde başka inanışları da ortaya çıkarmıştır. Tavşan ayağının tılsımına inanan birçok kişi bu tılsım kaybedildiği taktirde ölüm ve keder getireceği ifade edilmektedir.

Tavşan ayağı tılsımının üzerinde taşıyan kişiye doğal bir uğur getirdiği inanışı hakimdir. Bu tılsım aynı zamanda bereket ve doğurganlıkla da sembolize edilmektedir. Bilindiği üzere tavşanlar kısa sürede çok çabuk çoğalabilen hayvanlar olarak bilinirler. Bu durumdan dolayı da tavşan ayağı tılsımının da taşıyan kişi için bereket ve bolluk getireceği, kadınlar için doğurganlık konusunda şans getireceği şeklinde bir inanış ifade edilmektedir. Bu konuda bazı kadınların hamile kalmak istediklerinde iç çamaşırlarının içerisine tavşan ayağı sakladıkları rivayet edilmektedir. Ancak bunlar sadece söylentiden öteye geçebilen konular değildir. Buna rağmen günümüzde birçok insan tavşan ayağının tılsımına inanarak yanından eksik etmedikleri bir eşya olarak taşımayı sürdürmektedirler.
]]>
Tavşan Türleri https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-turleri.html Mon, 26 Nov 2018 23:07:04 +0000 Tavşan türleri, Tavşanlar otobur canlılardır. Kesinlikle ot ile beslenirler. En aktif oldukları süre gün içindeki ışıksız olan zamanlardır. Karanlığı çok severler. Doğada yaşayan çok çeşitli tavşan türleri vardır. Ta Tavşan türleri, Tavşanlar otobur canlılardır. Kesinlikle ot ile beslenirler. En aktif oldukları süre gün içindeki ışıksız olan zamanlardır. Karanlığı çok severler. Doğada yaşayan çok çeşitli tavşan türleri vardır. Tavşanlar bilinenin tam tersine kemirgen ailesine ait değillerdir. Genetik olarak atlara benzerler ve akrabalıkları vardır.

Angora tavşanı: Adından da anlaşıldığı gibi tüyleri çok kıymetli olan bu tavşanın yetiştirilmesinin amacı yün elde etmektir. Koyundan elde edilen yüne göre ısıtma oranı 2 kat daha fazladır. Bu yüzden bu tavşanlar yetiştirilirken korunması ve tüylerinin zarar görmemesi için özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Uzun ve çok yumuşak tüylere sahiptir. Bu tavşan ırkının kökeni Ankaradır. Ankara tavşanı olarak da bütün dünyada ün salmıştır. Gözleri kırmızı, kulaklarının ucu püsküllü, başları yuvarlak, boynu kısa orta boyda canlılardır. Bu tavşanların vücutlarında renk veren pigmentler olmadığı için genelde gözleri kırmızı renktedir. Bir bakıma albino canlılardır. Ağırlıkları 3-4 kg civarındadır. Yaklaşık 3-4 aylıkken yeterli cinsel olgunluğa ulaşırlar. Her doğumda yaklaşık 5-6 tane yavruları olur. Fakat ortalama 3 tane yavru hayatta kalır. Bu tavşanlardan ortalama 4 yıl yün alınabilir.
Himalaya tavşanı: adından da anlaşıldığı gibi dünyanın en yüksek dağı Himalayalar da yaşarlar. Tüylerinin üzerine buz parçası koyulduğu zaman siyah tüylerini çıkarırlar. Bu tavşanlar yabani ve evcil olabilirler. Arka bacakları ön bacaklarından uzun, gözleri iri, kulak ve bıyıkları uzun, kuyrukları kısa canlılardır.
Yeni Zelanda tavşanı:Özellikle eti için yetiştirilen tavşan türleri arasında kökeni Amerika birleşik olan bir tavşandır. Renkleri kırmızıya dönük bu canlılar diğer türlerine göre daha tombul ve iridir. Tek seferde 7-8 yavru doğururlar bazı durumlarda bu sayının 15'e kadar da çıkabildiği görülmüştür. Yemek sektörünün yanı sıra laboratuvarlarda deney hayvanı olarak da kullanılmaktadırlar.
Dağ tavşanı: Ufak tefek bir tavşan cinsidir. 4-6 tane yavru sahibi olurlar. Çok zeki canlılardır. Kulakları çok iyi işitir. Bu yüzden avlanması oldukça zordur. av köpekleri ve yerdeki ayak izleri takip edilerek avlanırlar.
Yaban tavşanı: Oldukça atletik bir yapıya sahip olan bu canlılar yılda 2 kere 3-4 kere yavru sahibi olurlar. Ağaç kabuklarıyla beslenirler. kaçak avcılık yüzünden bazı bölgeler de türlerinde azalma gözükmektedir. Göç etmeyen bir canlı türüdür. Yaz kış hava koşularına rağmen yaşadıkları bölgeyi terk etmezler. Sıkıştırıldıklarında, yada korktuklarında çocuk ağlamasına benzer ses çıkarırlar. Ağırlık olarak 7 kg'ye kadar çıkabilmektedirler. Kuyruklarının uzunluğu 10 cm'yi bulur.
Paskalya tavşanı: Hristiyanlar bakımından özel ve farklı anlamı olan bir canlıdır. Sepetinde renkli yumurtalar bulunan tavşanın bahar mevsiminin simgesi olarak görülmektedir.
Kutup tavşanı: Kutuplar ve dağlık bölgelerde yaşamlarını sürdüren tavşan türleri arasındadır. Çok hızlı koşma özelliğine sahip bu canlılar saatte 60 km. koşabilirler. Sürü özelliği göstermezler kalın kürkleri sayesinde kışın karların içinde rahatlıkla yaşayabilirler. Tüyleri yazın kahverengi gri, kışın ise beyaz renge dönüşür. Renk değişimi sayesinde düşmanlarından ve yırtıcı hayvanlardan korunur. Her doğumda 8 adet yavruları olur. ağırlıkları 7 kg'ye kadar çıkabilmektedir.
]]>
Cüce Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/cuce-tavsan.html Tue, 27 Nov 2018 06:16:25 +0000 Cüce tavşan Hollanda tavşanı olarak da bilinen bir türdür. Minyatür tavşan olarak da adlandırılan bu tavşan bir tür evcil tavşan olarak üretilmiştir. Bu tavşan Hollanda lop tavşanı ile Fransa lop tavşanının melezlenmesi il Cüce tavşan Hollanda tavşanı olarak da bilinen bir türdür. Minyatür tavşan olarak da adlandırılan bu tavşan bir tür evcil tavşan olarak üretilmiştir. Bu tavşan Hollanda lop tavşanı ile Fransa lop tavşanının melezlenmesi ile elde edilmiştir. İlk ortaya çıkışı 1940 yılı olarak bilinmektedir. Normal tavşanlara nazaran kulakları ve boyun kısımları daha kısadır. Çeşitli renklerde bulunabilen bu tavşan türü maksimum bir kilo ağırlığa ulaşabilmektedir. Cüce tavşan türü diğer tavşanlara göre daha aktif ve daha eğlenceli evcil hayvanlar olarak bilinirler. Bundan dolayı bu canlıların beslenme ve bakım alanlarının çok geniş olması gerekmektedir. 

Cüce tavşanlar diğer tavşanlar gibi otçul olarak beslenirler. Marul, lahana, havuç, turp, salata, karnabahar, yeşil fasulye bu tür için en çok tercih edilen besinlerdendir. Ancak bu besinlerden içeriğinde şeker olanların cüce tavşanlara çok fazla verilmemesi gerekmektedir. Bu tür hamilelik dönemini 30-35 gün olarak geçirirler. Tek seferde en az 2 yavru en fazla 5 yavru dünyaya getirirler. Cüce tavşan türü her ne kadar melez bir tür olsa da birçok evcil hayvan meraklısı için özel bir tür olarak görülmektedir. Bu tür aynı zamanda insanlara çok kolay adapte olmalarından dolayı da çok sevilmektedir. Cüce tavşan kolay eğitilebilen bir türdür. Kolaylıkla tuvalet eğitimi verilebilmektedir. Bunun yanı sıra; eğer hırçınlaşması engellenmek isteniyorsa uzmanlar tarafından kışırlaştırılmaları gerekmektedir. 
]]>
Tavşan Tüyü https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-tuyu.html Tue, 27 Nov 2018 17:31:21 +0000 Tavşan Tüyü: tüm dünyada eti, tüyü, gübresi ile birçok yan ürününden yararlanılan tavşancılık alanı maalesef ülkemizde hiç gelişim gösterememiştir. Türkiye de bu sektörün gelişmemesinin sebebi ise bu konu ile ilg Tavşan Tüyü: tüm dünyada eti, tüyü, gübresi ile birçok yan ürününden yararlanılan tavşancılık alanı maalesef ülkemizde hiç gelişim gösterememiştir. Türkiye de bu sektörün gelişmemesinin sebebi ise bu konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip uzman kişilerin bulunmamasıdır.
Tavşanın yetiştiriciliğinin en önemli amaçlarından biri tüyüdür Tavşan tüyü ya da yünü yüksek keçeleşme özelliği, koyunyününe göre 2 kat daha fazla ısı tutma kabiliyeti olması nedeniyle şapkacılıkta çok fazla aranmaktadır. Gelişmiş ülkelerde tavşan tüyünün alerji yapmayan (hipoalerjenik) özelliğinden yararlanılarak bebek giysileri, antistatik özelliği nedeniyle de romatizma hastalarının kullanabileceği kıyafetler (korse, dizlik, vb) üretilir. kilosu kalitesine göre 75-150 dolar arasında satılmakta, bu kadar çok özelliğe sahip olması nedeniyle fiyatının neden yüksek olduğunu anlaşılmaktadır.

Tavşan Irkları:
Tavşan ırkları çeşitli yöre ve özelliklerine göre ayrılırken bu özelliklerinden biri de tüyleri dolayısıyla ayrılmasıdır. Bu ırk ayrımı, genel olarak tüylerinin uzun veya kısa olmasına göre 3 şekilde sınıflandırılır.
 • Tüyü kısa olan tavşanlar (Rex tavşanları)
 • Tüyü normal boyda olan tavşanlar (Havana, Alaska)
 • Tüyü uzun olan tavşanlar (Ankara ve Tilki tavşanı)
Ankara (Angora) Tavşanı:
Uzun tüylü tavşanlar sınıfına giren ve Ankara tavşanı olarak bilinen bu tür, en eski tavşan ırklarından biridir. Yüzyıllar boyu bu hayvan, tavşan tüyü için yetiştirilmiş olup, meydana gelişi konusunda kesin bir bilgi yoktur. İngiliz denizciler 1723 yılında, uzun tüylü tavşanları Karadeniz bölgesinden Fransa’ya götürüp Bordeux limanında sattıkları söylenir. Günümüz Ankara tavşanı 1770 yılı dolayında İngiltere’de elde edilerek yetiştirilmiş ve bu ismiyle anılmaya başlanmıştır. Vücudu orta büyüklükte olup, canlı ağırlığı ortalama 3.5 kg kadar gelir. En önemli verim olan, Ankara tavşanının tüyü 15-20 cm uzunluktadır. Yıllık ortalama 500 gr tüy verirler. Almanya’da yıllık tüy üretimi 1 kiloyu aşan tavşanlar bulunur. bu tavşanların çeşitli renklerde bulunan varyeteleri olmakla birlikte, dünyada en çok rağbet gören çeşidi beyaz renkli olanıdır.
]]>
Lop Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/lop-tavsani.html Wed, 28 Nov 2018 07:44:29 +0000 Lop tavşanları, genel olarak aktif hayvanlardır.  Alacakaranlıkta ya da gece daha fazla faaliyet gösterirler.  Arka bacakları ön bacaklardan daha uzundur. Üst dudakları ise derin olarak yarıktır. Her yerde ve her zaman beslen Lop tavşanları, genel olarak aktif hayvanlardır.  Alacakaranlıkta ya da gece daha fazla faaliyet gösterirler.  Arka bacakları ön bacaklardan daha uzundur. Üst dudakları ise derin olarak yarıktır. Her yerde ve her zaman beslenebilen hayvanlardır. 

Lop Tavşanı Özellikleri
 • Doğaları gereği sürekli olarak bir şeyleri kemirirler. Bu nedenle eşyaları onlardan uzak tutmak gerekir. 
 • Ortalama olarak, 7-12 arasında yaşarlar.
 • Çok fazla su tüketirler. Günde en fazla 300-600 ml su tüketirler. Her gün mümkün olduğunda sularını değiştirmeniz gerekir. 
 • Her gördüğü şeyi yemeye çalışırlar. O yüzden bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Otçul bir hayvan olduğu için özel tavşan yemlerinden alabilirsiniz. 
 • Bulundukları yere talaş koymanız gerekir. Bu nedenle patileri tahriş olmamış olur. 
 • Tırnaklarını asla siz kesmeye çalışmayın. Çünkü zarar verebilirsiniz. Veterinere götürüp 2 ayda bir kesilmesi gerekir. 
 • Kulakları yanaklarına kadar uzanır. 
 • Ağırlıkları 850 gr – 1200 gr arasındadır.
 • Çeşitli renkleri olmakla birlikte ana renkler kahve-beyaz, siyah-beyaz, kül rengi ve sarıdır.
 • Çok hızlı üreyen hayvanlardır. 
 • Onları yıkamanıza gerek yoktur. Çünkü kendi temizliklerini kendileri yaparlar. 
 • Onları asla kulaklarından tutmamanız gerekir. Bu yanlış bir davranıştır. 
 • Anatomik yapıları oldukça hassastır. Bu yüzden doğru tutulmazlarsa ya da çok yüksekten bırakılırlarsa bel kemikleri kolayca kırılabilir. 
 • Bulundukları ortamın sıcaklığının 10 derecenin altına inmemesi, 30 derecenin üstüne çıkmaması gerekir. 
 • Onları asla direkt güneş ya da yağmur altında bırakmamak gerekir. Çünkü ısıya karşı çok duyarlıdırlar. Bu tür ısı değişikliklerinde, vücut ısıları yükselir ve solunum güçlüğü çekerler. 

Lop Tavşanı

Lop Tavşanı Bakımı 

Eğer lop tavşanı almaya karar verdiyseniz, ilk olarak düşünmeniz gereken şey onu nerede barındıracağınızdır. Onu hallettikten sonra rahat ve kolay şekilde bakabileceğiniz bir hayvandır. Sürekli ve düzenli olarak bulunduğu kafesi temizlemeniz gerekir. Kafesin altına sermiş olduğunuz talaş, gazete, karton gibi malzemeleri değiştirmelisiniz. Tuvalet kabı koyduysanız ve alışıp tuvaletini oraya yapıyorsa kabı her gün temizlemeniz gerekir. Yem kabı ve su kabı da düzenli olarak temizlenmelidir. Yem kaplarının içerisinde yem kalmış olsa bile, bunların üzerinde dışkı ya da idrar var mı diye kontrol ederek temizleyip yerine taze yem konulmalıdır. Kullanacağınız yemlikler ve su kapları, kafesin şekline uygun, dışarıdan takılıp sökülebilen, kullanımı ve temizlenmesi kolay, dezenfekte edilebilir olması gerekir. Tırnaklarının uzaması durumunda veterinere götürülerek kesilmesi gerekir. Çünkü fazla uzayan tırnaklar, yere basma sırasında acı vermesine neden olacaktır. Lop tavşanların tüylerinde belirli oranda dökülme olması normaldir. Ama özellikle kış ve yaz aylarına girerken, tüylerinde daha fazla dökülme olur. Bu yüzden tüylerini belirli aralıklarla taramanız gerekir. 

Lop Tavşan Beslenmesi

Lop tavşanlarına günde 2 defa belli bir ölçüde yem vermeniz gerekir. Ayrıca her gün bir sebze ve ya meyvenin, çeyreğini de vermeniz gerekir. Çünkü fazlası onları ishal yapar. Önlerinde sürekli olarak saman ve kuru ot olmalıdır. Kuru yonca da verebilirsiniz. Bu onların temel besin kaynağıdır. Tamamen otobur oldukları için, yeşil olan her şeyi yerler. Dereotu, maydanoz, salatalık, salata, lahana, enginar ve karnabahar yaprakları, Brüksel lahanası ve yeşil fasulye gibi yeşil otlar verilebilir. Onların da damak zevkleri vardır. Yeşilliklerin ve sebzelerin fazla verilmesi durumunda ishal olabileceklerini unutmamak ve bunları mutlaka dengeli vermek gerekmektedir. Günde 3 çeşit farklı yeşillik yemelerinde yarar vardır.
]]> Arap Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/arap-tavsani.html Wed, 28 Nov 2018 09:01:32 +0000 Arap tavşanı, çok fazla bilinen bir tavşan türü değildir ve ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bir tülü kestiremezsiniz.Kulakları tavşan gibi,arka ayakları kanguru gibi,fare gibi gövdesi olan Arap tavşanı nes Arap tavşanı, çok fazla bilinen bir tavşan türü değildir ve ilk karşılaştığınızda ne olduğunu bir tülü kestiremezsiniz.Kulakları tavşan gibi,arka ayakları kanguru gibi,fare gibi gövdesi olan Arap tavşanı nesli tükenmekte olduğu için Kırmızı listede olup koruma altındadır.
Kocaman gözleri, kum renginde yumuşak kürkü ve yaklaşık boyunun iki katı uzunluğunda kuyruğu olan bu hayvan yüksek ihtimalle çok iyi sıçradıkları için tavşana benzetilmiştir.Rengi koyu sarımsı kahvedir.Ön ayakları küçüktür ve ön bacakları atlayabilmesi için uzamıştır.7-8 santimlik vücudunun yaklaşık iki olan kuyruğu, havadayken dengesini sağlar.uzunluğu 11 cm kuyruğu 17 cm'dir. 


Arap tavşanı gececil bir kemirgen türüdür. Gündüz pek görünmez., Jerboa olarak da bilinir.Arap ülkelerinde genellikle Suriye'de avlanır ve yenilir.Ülkemizde tarım nedeniyle sayıları azalmıştır

Arap Tavşanı Habitatı

Bitki örtüsü cılız ya da bozulmuş,seyrek otlu,zemini sert, 350-2600 metre yüksekliğe kadarki alanlarda yaşayabilirler.Yuvasını toprağın üzerinde yapar fakat;yaşayacağı yer bataklık ise,yuvasını kuru kalması için otların-çalıların arasına kurar.

Arap Tavşanı Dağılışı
 • Arap Tavşanının dünyadaki dağılışı: Arap tavşanı Kuzey Afrika'dan Orta Asya ve Çin'e kadar  uzanan kurak düzlüklerde ve çöllerde yaşayan küçük kemiricilerin orak adıdır. 25 kadar türü olan Arap tavşanının aslında tavşan ile hiçbir akrabalığı yoktur.
 • Arap tavşanının Türkiye'deki dağılışı: Karadeniz, Akdeniz ve Ege'nin sahil kesimleri ile Güneydoğu Anadolu'nun büyük bir kısmında ve Marmara dışında kalan tüm iç bölgelerde yaşıyor.
Arap Tavşanı
Arap Tavşanı Beslenmesi

Çeşitli otsu bitkiler, unların sürgüleri ve meyveler ile beslenirler.Dişleri çok kesicidir.Yiyeceği tohum ve böcekleri ararken ya tavşan gibi dört ayağıyla ya da kuyruğundan destek alıp arka bacakları üzerinde zıplayarak yürürler.

Arap Tavşanı Biyolojisi

Arap tavşanı toprağın altıda 3 metre kadar oyuklar oyar ve sıcaktan korunmak için günün büyük ölümünü yuvasını kurmak için ayırır.Kışın 6 ay boyunca uyur ,kış uykusunu uyuduğu yer, don olayını altındaki küçük bir yeraltı inidir. Arap tavşanı buraya süzülerek iner. artık ilkbahar ortalığı ısıtıncaya kadar derin uykusundan uyanmaz.Bölgelere göre kız uykuları değişiklik gösterir.

Çiftleşme zamanları  mayıstır.Dört,eş bazende dokuz yavru otuz gün sonra terin altındaki bir yuvada dünyaya gelirler.Bunlar doğuşta sadece 1 gram olup büyüklerine hiç benzemezler.Yavrular doğduklarında tüysüzdürler ve yalnızca ön ayakları üzerinde sürüklenerek yürürler. Çıplak ve kör olalarından başka bıyıkları yoktur. Kuyrukları da nispeten kısadır.Üç hafta sonra gözleri görmeye ve kulakları duymaya başlar. 2 yıl yaşarlar.
 • Alem: Animalia
 • Şube: Chordata
 • Sınıf: Mammalia
 • Takım: Rodentia
 • Familya: Dipodiae
 • Cins: Allactaga
]]> Tavşan İsimleri https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-isimleri.html Thu, 29 Nov 2018 03:26:11 +0000 Tavşan İsimleri, Tavşanlar dünyanın en şirin hayvanları arasında sayılabilir. 'Aşk' gibidir tavşanlar. Akıllı, narin, duygulu ve sevgi doludur. Aşkın rengi ister beyaz, ister gri olsun, her rengi en tatlı halidir. Tavşan İsimleri, Tavşanlar dünyanın en şirin hayvanları arasında sayılabilir. 'Aşk' gibidir tavşanlar. Akıllı, narin, duygulu ve sevgi doludur. Aşkın rengi ister beyaz, ister gri olsun, her rengi en tatlı halidir. Bir tavşanın gözlerindeki sevgiyi yakaladığınız an, aşkın güzelliğini yaşamaya başladığınız andır. Eğer tavşanınız elinizi ayağınızı yalıyorsa bilin ki, sizi seviyor, beni sev diyor. Yani tüylerini okşadığınızda, sevgilinizin elinizi tuttuğunuz an kadar ki, mutluluğu bulursunuz. Koştuğunda, oynadığında, uyurken seyrettiğinizde, bütün dertlerinizi unutur, eşsiz bir huzur kaplar içinizi. İşte bu tavşan sevgisi, sanki aşık olmak gibidir. Hayatınıza bir kere girdimi, bir daha gitmesini istemezsiniz. Tam anlamıyla sizindir artık, size muhtaç olan bu tavşan, sevgi bekler, ilgi bekler. Şimdi o kulakları, fıkır fıkır burunları, o kocaman iri gözleri ve yumuşacık tüyleriyle birer sevgi küpüdür her biri. Duygularını, hislerini anlatmak için kullandıkları hareketleri öğrenince tavşanın aslında anlatacak ne kadar da çok şeyi olduğuna şaşıracaksınız.

Tavşanların Duygu ve Hislerini Anlatan Hareketleri;

Hoplama; Koşarken yada dururken havada ani hoplamalar ve sıçramalar neşeden dans ettikleri anlamına gelir. Bazen kendi etrafında 180 derece dönerler. Bu çok minik kısa ve yoğun bir ben çok mutluyum şu an ifadesidir.

Diş gıcırdatma; Genelde okşanıp sevilirken dişlerini gıcırdatmaları kedilerin zevkten mırıldamaları ve gırlamalarına eş değer bir göstergedir ve çok hoşlandıklarına işaret eder.

Yalamak; Bir sevgi gösterisidir. Tavşanlar kendi aralarında da hoşlanma ve sevgi göstermek için birbirlerini yalarlar. Bu tavşan dilince öpücük manasını taşır. Bazen tavşanınızı severken yerleri yaladığını görebilirsiniz, aslında bu yere değil size yapılan bir jest anlamına gelir.

Başı hızlı hızlı sallamak; Bu dansın minicik versiyonudur. Heyecan duyduklarında ve mutlu olduklarında baş ve kulakları hızlı halde sallarlar.

Sırtüstü uzanmak; Cleopatra pozisyonu yaparken ikinci evresi halinde sırtüstü gelerek yuvarlanırlar. Bunun da olabilecek en mutlu ve saadetin verdiği ifadelerinden biridir. Bazen kendilerini bu şekilde transa geçiş yaparlar.

Tavşan İsimleri

Homurdanma; Ses ile pek iletişim kuramasalar bile bazen homurdanma sesi çıkarırlar, bu da hoşnutsuzluk belirtisidir.

Bağırma; Tavşanlar acı çektikleri zaman yada ölürlerken bağırırlar. Homurdanmadan çok daha yüksek ve tiz bir sestir.

Arka ayaklarını vurma; Bu bir şeye gösterilen kızgınlığın ifadesidir. Mesela, benim yerimi neden değiştirdin, burada kalmak istiyordum öf gibi.

Tavşan isimleri bulamayan veya almayı planlayanlar için isim yazalım ne dersiniz

İsim olarak yaratıcı olun, sevdiğiniz bir şeyin ismi olabilir. Değer verdiğiniz birisinin lakabı veya buna benzer şeyler olabilir. Klasik isimler arasında maviş, biricik, fıstık, boncuk, şeker, zıpzıp, gülüm, arap, panda, tarçın, şirine vs. gibi. Kolay gelsin.

]]>
Ankara Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/ankara-tavsani.html Thu, 29 Nov 2018 16:01:59 +0000 Ankara tavşanı, uzun ve yumuşak tüyleriyle bilinen, Angora tavşanı olarak ta anılan bir tavşan türüdür. Bu tavşanlar Ankara ilimizden tüm dünyaya yayılmıştır. Tüylerinin verdiği sıcaklıkla her yerde tanınır Ankara tavşanı, uzun ve yumuşak tüyleriyle bilinen, Angora tavşanı olarak ta anılan bir tavşan türüdür. Bu tavşanlar Ankara ilimizden tüm dünyaya yayılmıştır. Tüylerinin verdiği sıcaklıkla her yerde tanınır hale gelmişlerdir. Fransa Kraliçesine 1700'lü yıllarda hediye gönderildiği ve buradan yayıldığı söylenmektedir. Ülkemizde o dönemlerde nesli tükense de, daha sonraki yıllarda yeniden ülkemize getirilerek üretilmiştir. Verim açısından uzun tüylü tavşanlar sınıfında yer alan Ankara tavşanı, yetiştirilmiş olduğu ülkelerdeki iklim koşullarına göre değişik türlerde üretilmiştir. Bu türlerin arasında en bilinenleri;

 • Fransız Angorası: Bu türleri beyaz ya da daha farklı renklerde 3,5-4,5 kg ağırlığında olur. Yünü makinayla veya yolma yoluyla elde edilir. Yünün kalitesi diğerlerine göre daha iyidir.
 • Alman Angorası: Bu türler beyaz renkli ve 4 kg ağırlığında olur. Yün verimi yüksek ve yumuşaktır.
 • İngiliz Angorası: Kısa vücutlu ve 2,5-3,5 kg ağırlığında olurlar. Renkleri beyaz ya da renkli olabilir. Daha çok Show için kullanılırlar. Yünleri çok uzun olduğundan, tımar ihtiyaçları vardır.
 • Giant Angorası: Bunlar Alman Angorası gibidir. Farklı renklerde ve beyaz renkte olur.
 • Satin Angorası: Bunlarda beyaz ya da daha renkli olabilir.2,9-4,3 kg ağırlığında olurlar. Bu tavşanların tüyleri ince yapılı ve daha parlaktır. Hassas oldukları için bakımları oldukça zordur.

Ankara tavşanı bakımı ve üremesi

Ankara tavşanı bir seferde 4-14 arası yavru doğurabilir. Gebelik süreleri yaklaşık olarak 33 gün kadardır. Yıl içinde 10 defa gebelik yaşayabilirler. Yünleri 40 cm olduğunda, 2-3 aylık civarında kırkılmaya başlar. Tavşanların her biri yılda 1 kg yün vermektedir. Angora yünü hafif olması ve çok iyi ısıtması nedeniyle oldukça değerlidir. Ayrıca elektromanyetik etkisinin olması yüzünden romatizma hastaları için giysi üretiminde de kullanılmaktadır. Bu nedenle tavşanların yünü altın değerindedir. Bu yün koyun yünüyle kıyaslandığında, sekiz kat daha fazla ısıtmakta ve alerji etkiye neden olmamaktadır. Angora yünle yapılan korse, iç çamaşırı, dizlik, fizik tedavi ve nevraljide kullanılmış olan giysilerin, romatizma ve dolaşım bozukluğu gibi çok sayıda hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Angora tavşanı öncelikli olarak yünü için, daha sonra eti ve kürkü için beslenir. Bazı durumlarda gübre ve mezbaha artıkları da kullanılmaktadır. Yününden iplik elde edilen tek tavşan türü Ankara tavşanıdır. Bu yün daha çok tekstil sektöründe kullanılır. Ankara tavşanları soğuktan, sıcaktan, rüzgardan, yağmurdan iyi korunmalıdır. Bakıldığı yerler iyi havalandırılmalıdır. Kafeslerinin altı ahşap ızgaralı olmalıdır.

Ankara Tavşanı

Ankara tavşanı beslenmesi

Tek mideli otçul memeli olan tavşanlar, az miktarda yemelerine rağmen sıkça yerler. Beslenmelerinde genellikle pelet yemler tercih edilmektedir. Bu yemler % 50-60 oranında konsantre, % 40-50 oranında kaba yem içermektedir. Yemler fazla uzun olmamalıdır. Büyük yemlerde israf fazla olur. Küçük yemlerde yavrularda sindirim sorunlarına neden olur. Toz yemlerde verilmemelidir. Açık suluklar hızlı kirlendiğinden, su ve yem tüketimini bırakabilirler. Bu yüzden kapalı suluklar tercih edilmelidir. Yavrular 350-400 gram olduğunda sütten kesilerek, yem verilmeye başlanmalıdır. Günlük yem tüketimi yetişkin olanlarda 170 gram kadardır.

]]>
Tavşan Çiftleşmesi https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-ciftlesmesi.html Fri, 30 Nov 2018 00:46:11 +0000 Tavşan çiftleşmesi, tavşanlar doğal ortamlarda ilkbahar ve yaz döneminde daha fazla çiftleşip üremelerine rağmen, evcil tavşanlar uygun beslenme ve koşulların olmasından dolayı yıl içinde çiftleşip üreyebilirle Tavşan çiftleşmesi, tavşanlar doğal ortamlarda ilkbahar ve yaz döneminde daha fazla çiftleşip üremelerine rağmen, evcil tavşanlar uygun beslenme ve koşulların olmasından dolayı yıl içinde çiftleşip üreyebilirler. Tavşanlarda gebelik dönemi yaklaşık olarak 31-32 gün sürmektedir. Hafif ağırlıkta olan tavşan ırkları 4-5 aylık olduklarında, orta ağırlıkta olanlar 5-6 aylık olduklarında, iri tavşan ırkları ise 8-10 aylıkken çiftleşebilir. Dişi tavşanlar ergen ağırlıklarının % 75 ine ulaştıklarında gebe kalabilirler. Erkekler ise cinsel olgunluğa 1-2 ay daha geç ulaşırlar. 

Tavşanlarda kızgınlık dönemi

Dişi tavşanın erkek tavşanı çiftleşme için kabul etme dönemi kızgınlık olarak tanımlanır. Erişkin olan tavşanlar her 16 günün 14'ünde çiftleşmeye hazır olur. Kızgınlık gösteren dişi tavşanlar genellikle  saldırgan ve huzursuz olur, iştahında azalma görülür, yuva hazırlamaya çalışır, suluk ve yemliklere çenesiyle sürtünür. Genellikle vulva şişkin, kırmızı ve nemli olur. Kızgınlık belirtileri bir kaç gün ya da çiftleşme oluncaya kadar bir kaç hafta devam edebilir.

Tavşanlarda çiftleşme zamanı

Dişiler kızgınlık belirtileri gösterdiğinde, erkek tavşanın yanına götürülmelidir. Bunun sebebi dişi tavşanın bu dönemde kendi bölgesinde başka bir tavşanı istememesi ve saldırganlık belirtileri göstermesindendir. Bu ortamda erkek tavşanda çiftleşmeye istekli olmayabilir. Kızgınlıkta olan dişi tavşan çiftleşmeye izin verecek şekilde arka tarafını yukarıya kaldırır. Eğer kızgınlık göstermiyorsa, bir köşede çömelir ya da erkeğe saldırma eğiliminde olur. Dişi tavşan çiftleşmeyi kabul ettiğinde, çiftleşme 5-50 saniyede tamamlanır. Erkek tavşan belirgin özellikte ses çıkararak geriye veya yana doğru yıkılır. Çiftleşme sonrasında erkek ve dişi tavşan hemen ayrılmalıdır. Gebe kalmış olan dişiler yeniden çiftleşmek istemez ve yumak gibi durur. Sırtına dokunulduğunda, erkeği ret ediyormuş gibi pozisyon alarak, garip sesler çıkarmaya başlar.

Tavşan Çiftleşmesi

Tavşanın pubertasa ve çiftleşme olgunluğuna ulaşma zamanı

Tavşanlarda dişi olanlar erkeklere göre daha önce pubertasa ulaşmaktadır. Pubertasa ulaşma yaşında beslenmenin, iklimin etkisi bulunmaktadır. İyi bir bakım ve beslenmeyle dişiler 3-5 ay içinde pubertasa ulaşır. Dişiler çiftleşmede kullanıldıklarında, ergin ağırlıklarının % 80 ine ulaşması beklenmelidir. Yani dişiler 5-7 aylıkken, erkekler 8-10 aylıkken çiftleştirilmelidir. Tavşanlar iyi bakıldığında damızlık olarak dişiler en çok beş yıl, erkekler en çok dört yıl kullanılabilir. Fakat dişilerin 1,5-2 yaşı en iyi verimin alındığı dönemdir. 

Tavşan seksüel siklü, östrüs ve çiftleşme özellikleri nedir

Memelilerin tersine tavşanlarda düzenli bir seksüel siklus bulunmamaktadır. Kışın son zamanlarında ve ilkbaharda seksüel aktivite daha belirgin ve yoğun olur. Dişilerde çiftleşme olması için, östrüsün doğru belirlenmesi gerekir. Bunun belirlenmesinde en etkili yöntem vulvanın inspeksiyonudur. Vulvada morluk olması ve hafif şişkinlik olması en belirgin östrüs bulgusudur. Fakat böyle olmasa bile dişiler çiftleştirildiklerinde gebe kalabilirler. Bunun dışında bu dönemdeki dişi arka ayaklarını uzatıp yatar. Huzursuz ve iştahı azalmıştır. Dudaklarıyla otları dağıtır, hareketlidir, tahtaları kemirir ve yemlikleri ve suluğa çenesiyle sürtünür. Dişi erkeğin olduğu yerde sırtını aşağıda tutarak, arka kısmını kaldırır ve lordosis pozisyonuna geçer. Bu östrüsün belirgin duruşudur. Diöstrüste kafesin köşesinde oturur ve erkeğe saldırır. Dişiler östrüste olduklarında genellikle çiftleşmeyi kabul eder. Fakat bazı hallerde bu dönemde bile çiftleşmeyi istemeyebilir. Tavşanların çiftleşmeyi istediği dönem östrüs, çiftleşmeyi reddettiği dönem ise diöstrüs olarak kabul edilir. Tavşanlar östrüsü bir kaç yaşar. Çiftleşme olmazsa bazen bir kaç hafta sürebilir. Gebelik döneminde dişi çiftleşmeyi istemese bile, bazen çiftleşme]]> Tavşan Ne Yer https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-ne-yer.html Fri, 30 Nov 2018 23:33:32 +0000 Tavşan ne yer, tavşanların doğada olduğu gibi bir beslenme tarzı yaratılarak ev ortamında bakılmaları sağlanabilir. Ancak tavşanların kendilerine özgü yaşam şekillerinin korunarak, uygun besinlerle beslenmeleri sa Tavşan ne yer, tavşanların doğada olduğu gibi bir beslenme tarzı yaratılarak ev ortamında bakılmaları sağlanabilir. Ancak tavşanların kendilerine özgü yaşam şekillerinin korunarak, uygun besinlerle beslenmeleri sağlanmalıdır. Tavşanlar doğal yaşamlarının yaklaşık olarak 7 saat boyunca otlanarak geçirirler. Bu yüzden bakıldıkları ortamda her zaman taze ya da kuru otlara ulaşabilmelidirler. Aynı zamanda beslenme için yeteri kadar zamanları olmalıdır. Bu tarz bi beslenme şekillerinin olması tavşanların sağlıklı bir diş yapısına sahip olmasını sağlayan bir unsurdur.

Diş yapılarının devamlı olarak uzama eğiliminde olması yüzünden, devamlı olarak otları ağızlarında çiğnemeyi tercih ederler. Sağlıkları bakımından lifli besinler tüketmeleri, sindirim sistemlerinin düzenli çalışmasını sağlar. Beslenmelerinde her zaman önlerinde taze su bulundurulması gerekir. Suyun deviremeyecekleri su kaplarında tutulması son derece önemlidir. Tavşanların beslenmesinde yapılacak değişikliklerde, bir alışma süresinin olması gerekmektedir. Yeni bir besine geçiş için tavşanların bu besine alışması sağlanmalıdır. Besin miktarı yavaş ölçülerde arttırılarak verilmelidir. Bu yapılmazsa, sindirim sorunlarının yaşanması kaçınılmazdır. Tavşanların ırkları ve yaşları dikkate alındığında, farklı besin miktarına ihtiyaç duyması normaldir. Ancak beslenme düzeninde yer alan gıdalar her tür tavşanda olması gerekir.

Tavşan Ne Yer

Tavşanların beslenme listesinde olması gereken besinler nelerdir

 • Yeşillikler: Tavşan bakımında özen gösterilmesi gereken besinlerin arasında yeşillikler yer alır. Doğada bu yeşilliklere kolayca erişebilirler. Ancak evde bakılan tavşanların bu ihtiyacı mutlaka giderilmelidir. Tavşanları tam bir otobur olarak kabul etmelisiniz. Taze çimenler, havuç, turp, lahana, marul, dere otu, yeşil fasulye, karnabahar, enginar, salatalık, brüksel lahanası gibi çeşitli yeşillikler tavşanlara verilmelidir. Tavşanlara havuç verilme olayının da fazla abartılmaması gerekir. Tavşanlara verilecek yeşilliklerin miktarı doğru ayarlanmalı ve kuru ot takviyesi mutlaka yapılmalıdır. Aksi halde ishal olmalarına sebep olabilirsiniz.
 • Kuru ot, saman gibi kuru gıdalar: Tavşanlara yeşillik verirken yanında kuru ot, kuru ekmek, saman gibi kuru gıdalarda verilmelidir. Yeşillikle beslenen tavşanın ishal olmasını engellemek için kuru gıdalar aksatılmamalıdır. Bu besinler her zaman beslenme köşesinde bulundurulmalıdır. Yavru tavşanlara ise, mutlaka kuru gıda takviyesi yapılmalıdır. Çünkü yavru tavşanları sadece yeşillikle beslerseniz, ölümlerine bile sebep olabilirsiniz.
 • Hazır tavşan mamaları: Hazır olarak satılan tavşan mamaları da, tavşanların beslenmesine uygun şekilde hazırlanmaktadır. Bunların verilmesinde bir sakınca yoktur. Aksine daha dengeli beslenmelerine yardımcı olur.
 • Beslenmelerinde belli miktarda tuz verilmelidir: Tavşanlarda besin olarak tuza ihtiyaç duyarlar. Doğadaki tavşanlar hazır kayaçlardan bu ihtiyaçlarını giderirler. Bu nedenle evde bakılan tavşanların beslenme köşelerine bir miktar iyotlu tuz koyulmalıdır. Buradan istediği kadar tuzu almaları sağlanmalıdır. Eğer yediği gıdalardan tuz ihtiyacını karşılıyorlarsa, tuzu yemeyebilirler. Bu nedenle tavşanları tuz tüketmeleri için zorlamamalısınız.

Tavşanların tüketmesi sakıncalı olan besinler nelerdir

Tavşanların besinlerinin arasında olmaması gereken gıdaların başında kaba yonca ve yonca çeşitleri gelir. Bu besinlerin içindeki kalsiyum ve protein oranını tavşanlar tolere edemezler. Bu nedenle zehirlenme etkileri gösterebilirler. Bu tür gıdaların arasında tahıl ve hububat çeşitleri, çikolata, ekmek, bisküvi, mısır, fındık, bezelye gibi besinler bulunmaktadır.

]]>
Tavşan Bakımı https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-bakimi.html Sat, 01 Dec 2018 00:54:31 +0000 Tavşan bakımı, her konuda özen gösterilmesi gereken bir konudur. Tavşanlar gece aktif olan, gündüzleri uyumayı tercih eden hayvanlardır. Bu sebeple geceleri bir şeyler kemirmeyi ve kazmayı severler. Kemirmelerine engel Tavşan bakımı, her konuda özen gösterilmesi gereken bir konudur. Tavşanlar gece aktif olan, gündüzleri uyumayı tercih eden hayvanlardır. Bu sebeple geceleri bir şeyler kemirmeyi ve kazmayı severler. Kemirmelerine engel olmamanız gerekir. Bu hem dişlerine, hem de sindirim sistemlerine zarar verebilir. Öncelikle evde bakılan tavşanların serbestçe gezebilmesi için, evin iyice izole edilmesi gerekir. Bu yapılmadığı takdirde istemediğiniz eşyaları kemirmesine engel olamazsınız. Halılarınız, mobilyalarınız, kablolarınız tavşanınız tarafından kemirebilir. Bu aynı zamanda tavşanınızın sağlığı içinde zararlı olacaktır. Bu sebeple tavşanın evde serbestçe dolaşmasını tavsiye etmiyoruz.

Tavşanlar için yaşam alanı nasıl olmalıdır

Tavşan bakmak istiyorsanız bunun için büyük kafesler tercih etmelisiniz. Kapalı bir balkon ya da özel bir oda ayırabilirseniz bu daha iyi olacaktır. Gün içinde belli saatlerde sizin gözetiminizde tavşanınızı dolaştırmanız, kazaları önlemek için iyi olacaktır. Bu esnada tavşanlarla iyi bir iletişim kurmanız son derece önemlidir. Çünkü tavşanlar sosyal bir hayvan olduğundan, tek bırakıldıklarında depresyona girebilirler. Kafesinde ya da odasında tek başına bırakıldığında, son derece mutsuz olacaklarını dikkate almalısınız. Bu yüzden her gün en az 3-4 saatinizi tavşanınıza ayırmanız gerekir. Kafesin ya da odanın içinde kendine ait küçük bir kulübe tarzında yerinin olması onun için bir güvence olarak algılanacaktır. Kısa sürede büyüyeceğini düşünerek, bu kulübenin boyutlarını iyi ayarlamanız gerekir. Ayrıca kulübede iki tane kapı bulunmalıdır. Kafesin zemininde tavşanınızın patilerini acıtmayacak, bir malzeme kullanılmalıdır. Zeminde tavşanınızın ayaklarına uygun ızgaralı bir tel kullanmanız uygun olacaktır. Düz bir zeminde idrar ve dışkının tavşanınızın ayaklarına bulaşacağını unutmayın. Bu tavşanınızın sağlığı için iyi olmayacaktır. 

Tavşanların beslenmesi nasıl olmalıdır

Tavşanların beslenmesi denildiğinde öncelikle akla gelen havuç olur. Aslında havuç tavşanların çok fazla sevdiği bir besin değildir: Havuçta şeker miktarı fazla olduğundan, aslında zararlı olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden havucun iki günde bir verilmesi tavsiye edilir.

Yetişkin bir tavşan için günlük örnek menü

 • Sınırsız saman
 • 2 avuç kuru mama
 • 2 avuç kuru ot tercihen yonca yaprağı
 • Marul, maydanoz, lahana, dereotu, yeşil fasulye gibi yeşil yapraklar
 • Yarım havuç ya da salatalık 
 • Su

Tavşan Bakımı

Tavşan için samanın önemi nedir

Tavşan bakımı için saman çok önemlidir. Bakılacakları yerde bol miktarda saman bulundurulmalıdır. Samanların çok kısa kesilmemesi gerekir. Bunlar tavşanın sindirim sistemi için çok faydalıdır. Sindirim sistemini çalıştırır, sert olduğundan dişlerini bilemeye yardımcı olur.

Tavşan için kuru gıdalar nasıl olmalıdır

Hazır satılan tavşan mamaları protein ve mineral açısından zengin pelletler, arpa, buğday gibi tohumlardan oluşan karışımlardır. Tavşanların en sevdiği gıdalar arasında yer alırlar. Gün içinde bu mamalardan iki avuç kadar tavşanınıza verebilirsiniz. Onlar için çok besleyici olması ve çok sevmelerine rağmen, bu mamaları fazla vermemenizi tavsiye ederiz. Bu durumda şişmanlamalarına sebep olabilirsiniz. Bu gıdaları bulamadığınız zaman tavşanınıza arpa ya da buğday verebilirsiniz. Kepekli ve altınbaşak çubuklardan da verebilirsiniz. Ancak hepsini ölçülü vermelisiniz. Ağırlığı 1-2 kg olan tavşanın günlük besin miktarı sadece iki avuç kadardır. 

Tavşan için suyun önemi nedir

Diğer hayvanlar gibi tavşanlarda temiz suya ihtiyaç duyarlar. Kesinlikle yediği yeşil sebzelerden ihtiyacı olan suyu aldıklarını düşünmeyin. Suyunu eksik etmeden önüne koymalısınız. Aksi halde tavşanınızın ölümüne sebep olabilirsiniz. Her gün taze içme suyunu yemeklerinin ya]]> Deniz Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/deniz-tavsani.html Sat, 01 Dec 2018 21:49:24 +0000 Deniz Tavşanı (Aplysiidae süper familyası) bir deniz salyangozu türüdür. Ülkemiz sularına Kızıldeniz'den gelmiş bu türün ilgi çekici renkli bir görünümü vardır ve sualtı fotoğrafçılarının sıkça model olarak kulland Deniz Tavşanı (Aplysiidae süper familyası) bir deniz salyangozu türüdür. Ülkemiz sularına Kızıldeniz'den gelmiş bu türün ilgi çekici renkli bir görünümü vardır ve sualtı fotoğrafçılarının sıkça model olarak kullandığı bir canlıdır. Deniz Tavşanı kabuksuz bir yumuşakçadır ve saldırılara karşı korunmasız olmasına rağmen doğada Deniz Tavşanı ile beslenen türlerin sayısı azdır. Bu canlının en önemli silahı zehiridir. Deniz Tavşanı besinleri sindirim sisteminde öğütmez, koruyucu bir mukusla kaplar.
>
Büyüklüğü genelde 5 cm.ye (bazı türlerde 7 cm.ye) kadar çıkabilen Deniz Tavşanı'nın 75 cm. boya ve 14. kilogram ağırlığa ulaşabilen türleri de bulunur (örneğin Aplysia Vaccaria, sucul bitkilerle beslenen Siyah Deniz Tavşanı). Pembeden turuncuya, yeşilden koyu mora kadar çok çeşitli göz alıcı renkleri vardır, sarı renkte, bazen de beyaz renkte benekleri ve çizgileri bulunur. Solungaçları açıktadır ve iki tavşan kulağına benzer uzantı şeklindedir. Renkleri bulundukları coğrafi bölgeye göre değişebilir. Yaşam alanı olarak genellikle sığ sulardaki Eudendrium hidroid canlı kolonilerini tercih eder. Hidroid canlıların yanı sıra başka omurgasızlarla da beslenirler. Bazı türleri yalnızca yosunlarla beslenir. Deniz Tavşanlarının bitkiler gibi bir tür fotosentez yaptığı hatta klorofil ürettiği araştırmalarla ortaya konmuştur. Deniz Tavşanı
Ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz'deki gece dalışlarında karşılaşılabilen Deniz Tavşanı, Kızıldeniz sularında ise her köşede rastlanabilecek kadar yaygındır. Atlantik okyanusunda da New Jersey kıyılarından Brezilya'ya, Afrika'daki Ghana'ya kadar geniş bir alanda bulunurlar. Ülkemizde 200'den fazla Deniz Tavşanı türü bulunduğu düşünülmektedir, dünyada ise 3 binden fazla türü saptanmıştır. Deniz Tavşanı çift cinsiyetli yani Hermafrodit bir canlıdır. Deniz Tavşanı bireyleri hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptir. İlginç çiftleşme alışkanlıkları vardır. Üreme mevsimlerinde kalabalık gruplar halinde biraraya gelen Deniz Tavşanları 3 - 4 bireyin bulunduğu halkalar oluşturarak çiftleşirler. Halkanın en önündeki birey dişi rolüne girerken en arkadaki birey erkek rolündedir, aradaki bireyler ise erkek rolündeki bireyden aldıkları spermleri birbirlerine aktarırlar.

Deniz Tavşanlarının yaşam süreleri genellikle 1 yıldır, deniz örümcekleri ve deniz kaplumbağaları varlıkları için tehdit oluşturan nadir canlı türleridir.

Deniz Tavşanı hakkında bir ilginç bilgi de antik zamanlarda bu canlıların mor mürekkebinin el yazmalarında kullanılmış olmasıdır. Antik zamanlarda Kudüs'te Deniz Tavşanı mürekkebi ile kitaplar yazıldığı bilinmektedir. Ayrıca, basit bir sinir sistemi ve büyük nöronları bulunan Deniz Tavşanı bilim insanlarının sinir sistemi ile ilgili araştırmalarında önemli bir deney hayvanıdır. Bugün nöroloji ile ilgili pek çok bilgi, insan sinir sistemine dair pek çok keşif Deniz Tavşanları sayesinde ortaya konulabilmiştir. Parkinson ve Alzheimer hastalığı ilaçları yosunla beslenen bir tür olan Kaliforniya Deniz Tavşanı türü üzerinde test edilmektedir. Dr. Eric Kandel 2000 yılında Deniz Tavşanları ile yaptığı nöroloji araştırmaları ile Nobel ödülü kazanmıştır.
]]>
Kutup Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/kutup-tavsani.html Sun, 02 Dec 2018 20:54:37 +0000 Kutup Tavşanı (Lepus Arcticus) kutuplar ve dağlık bölgelerin koşullarına adapte olmuş bir tavşan türüdür. Tavşanlar çöl bölgelerinden kutuplara kadar dünyanın her bölgesine uygun mutasyonlar geliştirerek yaşayabilen Kutup Tavşanı (Lepus Arcticus) kutuplar ve dağlık bölgelerin koşullarına adapte olmuş bir tavşan türüdür. Tavşanlar çöl bölgelerinden kutuplara kadar dünyanın her bölgesine uygun mutasyonlar geliştirerek yaşayabilen hayvanlardır. Kutup Tavşanları da bunun en güzel örneğidir.


Kutup Tavşanı kalın kürküyle kış şartlarında hayatta kalır ve karın ya da toprağın içinde açtığı çukurlarda sığınarak ısınır. Diğer tavşanlardan farklı olarak Kutup Tavşanı daha kısa kulaklara sahiptir, uzun boyludur ve soğuğa dayanıklıdır. Zaman zaman gruplar halinde göç edebilen bu türün bireylerine genellikle yalnız başına ya da 2'li, 3'lü gruplar halinde rastlanır. Pek sık sürü davranışları göstermezler. Kutup Tavşanı saatte 60 km. koşabilir. Kutup Tavşanı'nı tehdit eden yırtıcı türleri kutup kurdu, kutup tilkisi, kakım, şahin ve kar baykuşudur. 

Kutup Tavşanları Grönland, Kuzey Kanada, Newfoundland bölgesi ve Labrador'daki tundra bölgelerine yayılmıştır. Bu türün kürk rengi ve kalınlığı yazdan kışa farklılık gösterir. Yazın kahverengi ya da gri olan Kutup Tavşanı'nın kürkü kışın kalınlaşır ve beyaz renge döner. Bu sayede hayvan yaşadığı çevredeki renklere bürünerek kamufle olur ve yırtıcılardan korunur. Öte yandan, kış koşullarının yılın tamamında hiç yumuşamadan hüküm sürdüğü bazı bölgelerde Kutup Tavşanı'nın kürkü her dönemde beyaz kalır. 

Kutup Tavşanı
Kutup Tavşanı oldukça büyük bir tavşan türüdür. Boyları ortalama 43 - 70 cm. arasıdır. Kuyruk boyu 4.5 - 10 cm. arasıdır. Vücut ağırlığı 2.5 ila 7 kilogram arasında değişir. 

Kutup Tavşanı'nın beslenme biçimi ağırlıkla odunsu bitkiler, tomurcuklar, orman meyveleri, yapraklar ve otlardan müteşekkildir. Bahar başlangıcında taşkıran çiçeklerini yemeyi severler. Yiyecek ararken Kutup Tavşanı daha az kar olan bölgeleri seçer, böylece yüzeydeki bitkilerin yerini daha rahat tespit edebilir. 

Kutup Tavşanı dişileri 8 bebeğe kadar doğurabilir. Yavrular kendi başlarına hayatta kalabilecek zamana gelene kadar anneleriyle kalırlar. Erkek bireylerin birden fazla partneri olabilir. Kutup Tavşanlarının ömrü ortalama 5 yıldır. Yırtıcılar tarafından öldürülmedikçe ya da gayrıtabii nedenler olmadıkça 5 yıla kadar yaşayabilirler. 

Kutup Tavşanı'nın alt türleri şunlardır:
 • Lepus Arcticus Arcticus
 • Lepus Arcticus Banksii
 • Lepus Arcticus Groenlandicus
 • Lepus Arcticus Monstrabilis
]]>
Tavşan Eti https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-eti.html Mon, 03 Dec 2018 05:52:30 +0000 Tavşan eti, kürkü veya yünü için yetiştirilen, deney hayvanı ya da evcil hayvan olarak da kullanılan tavşanın beyaz et olarak sınıflandırılan etidir. Tavşan etinin kolesterol değeri sığır eti, domuz Tavşan eti, kürkü veya yünü için yetiştirilen, deney hayvanı ya da evcil hayvan olarak da kullanılan tavşanın beyaz et olarak sınıflandırılan etidir. Tavşan etinin kolesterol değeri sığır eti, domuz eti, hindi eti ve tavuk etine göre oldukça düşüktür. Doymamış yağ asitleri ve protein açısından zengindir, besleyici bir ettir. Tavşan eti diyabet hastaları, kalp hastaları gibi kişilerin özel diyetleri için uygundur, diğer etlere göre daha düşük kalori değerindedir. Tavşanlar aynı miktarda yem ve su tüketerek sığırlardan 6 kat daha fazla et üretebilir. Dünyada nüfus arttıkça ufak boyutu nedeniyle az yer kaplayan ve yetiştirilmesi kolay olan tavşanın etlik hayvan olarak çok daha fazla tercih edileceği hatta hayvancılıkta en yaygın etlik hayvan haline gelebileceği düşünülmektedir. 

Fransa dünyada tavşan etinin üretiminde ve tüketiminde lider konumundadır. Macaristan da çok sayıda tavşan yetiştirme çiftlikleri ile tavşan eti üretiminde önde gelen ülkelerden biridir ve üretiminin büyük kısmını İtalya'ya ihraç eder. 

Günümüzde etlik tavşan olarak en çok tercih edilen tavşan türü Yeni Zelanda Beyaz Tavşanıdır. Bunun yanı sıra Champagne D'Argent ve California türleri de etlik olarak tercih edilir. Değişik türleri melezleyerek daha verimli etlik tavşanlar üretilmesine çalışılmaktadır. Yeni Zelanda Beyaz Tavşanı - California melezi son yıllarda sektörde en revaçta etlik tür haline gelmeye başlamıştır. Kemik - et oranı dengeli olan tavşanın karkasından tavuktan bile daha fazla yenilebilir et çıkar, dolayısıyla tavşan oldukça verimli bir etlik hayvandır. 

Ülkemizde tavşan eti endüstriyel boyutta pek üretilmemekle beraber kırsal yörelerde genellikle av eti şeklinde temin edilir ve tüketilir. Balıkesir yöresinde sarımsaklı bulgur pilavı adlı yemeğin içerisinde tavşan eti kullanılır. Anadolu'nun ve özellikle Trakya'nın pek çok kırsal yöresinde avlanarak ya da bahçede kafeste yetiştirilen tavşanlar kesilip hazırlanarak çevirme ya da mangalda pişirme yöntemiyle kızartılır, ateş üzerinde sacda, tavada ya da fırında da pişirilebilir, ocakta yahnisi de yapılır. Son yıllarda ülkemizde de tavşan yetiştirme çiftlikleri yaygınlaşmaya başlamıştır.

Tavşan Eti
Tavşan açlığı:
Tavşan etinin çok fazla tüketilmesi, yanında yağ ya da karbonhidrat içeren besinler alınmaması Tavşan Açlığı hastalığına yol açabilir. Tavşan Açlığı bir çeşit protein zehirlenmesidir, kent koşullarında, normal beslenme biçimi uygulayan kişilerde görülmez. Bu hastalık çok uzun süre doğada kalan, kaza geçiren ya da keşif gezisinde olan, ekstrem koşullarda hayatta kalabilmek için sadece tavşan ve benzeri av hayvanlarıyla beslenmek zorunda kalmış kişilerde ya da çok ücra doğa köşelerinde yaşayan kabilelerde rastlanılan nadir bir durumdur. Baş ağrısı ve ishal başlıca belirtilerdir. Bu hastalık esnasında ne kadar yemek yenilirse yensin tokluk hissedilmez. Tedavi edilmezse öldürücü olabilir. Güney Amerika bozkırlarında yaşayan sığır çobanları uzun zamanlar boyunca sığır etinden başka yiyecek bulamazlar, bu çobanlar Tavşan Açlığı'na yakalanmamak için eti bol miktarda hayvansal yağ ile birlikte tüketirler. 
]]>
Paskalya Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/paskalya-tavsani.html Tue, 04 Dec 2018 00:50:48 +0000 Paskalya Tavşanı Hristiyanların Hz. İsa'nın diriliş günü olarak kutladıkları Paskalya bayramının yumurtalarla birlikte en önemli sembollerindendir. Oldukça derin bir sembol olan Paskalya Tavşanının gerek Hristiya Paskalya Tavşanı Hristiyanların Hz. İsa'nın diriliş günü olarak kutladıkları Paskalya bayramının yumurtalarla birlikte en önemli sembollerindendir. Oldukça derin bir sembol olan Paskalya Tavşanının gerek Hristiyanlık öncesindeki Pagan inanışlarda, gerekse farklı Hristiyan mezheplerinde farklı anlamları vardır.

Alman Luteranlar'ında Paskalya Tavşanı, Noel Baba benzeri bir role sahiptir. Çocukların o yıl uslu davranıp davranmadıklarına bakarak Paskalya Tavşanı Paskalya döneminde sepetinde çeşitli renklerde yumurtalar ve oyuncaklar, şekerler gibi hediyeler getirir.

Ortaçağ kilise sanatında da Paskalya Tavşanı popüler bir figürdü. Bu dönemlerde tavşanın hermafrodit yani çift cinsiyetli olduğuna inanılıyor, bekaretini kaybetmeden üreyebilme yeteneği ile Meryem Ana ile özdeşleştiriliyordu. Bazen üç tavşan motifinin Hristiyanlıktaki kutsal üçleme kavramını simgelemek üzere kullanıldığı da görülür.

Aslında tavşan Hristiyanlık öncesinde de çok yaygın bir semboldü ve Paskalya bayramının kökeni olan Mart ekinoksu kutlamalarında doğurganlığın, bereketin ve doğanın yeniden uyanışının simgesi olarak kullanılıyordu. Tavşan çok sık çiftleşen ve verimli bir şekilde üreyen bir hayvandır, genç yaşta cinsel ilişkiye ve üremeye başlayabilir. Bu yüzden antik zamanlardan beri doğurganlığı ve cinselliği vurgularken tavşanlar resimlerden hikayelere, folk anlatılarına kadar heryerde karşımıza çıkar. Bu gelenekler Hristiyanlık sonrasında da halka dini daha rahat kabul ettirebilmek adına aynen sahiplenilmiş ve Hristiyanlık içerisinde devam ettirilmiştir. Sepetinde renkli boyanmış yumurtalar taşıyan tavşanın baharı müjdelemesi Ukrayna'dan İsveç'e, Hollanda'ya kadar Hristiyanlık öncesinde de mevcuttu. Kuzey Avrupa Anglo-sakson mitolojisinin bahar tanrıçası Eostre'nin (Ostara adıyla da bilinir. Bugün İngilizce'de paskalya anlamına gelen Easter sözcüğünün kökenidir ayrıca dişilik hormonu östrojen kelimesinin de kökenidir) yanında yardımcısı olarak daima tavşanlar bulunduğuna inanılırdı.
Paskalya Tavşanı
Günümüzde Batı dünyasında tavşan şeklinde çikolata ve şekerlemeler Paskalya'nın vagzeçilmezi haline gelmiştir. Tıpkı Noel öncesi Noel baba için çam ağacı önüne kurabiye ve süt ile içini hediyelerle doldurması için çoraplar bırakıldığı gibi, Paskalya öncesinde de efsanevi Paskalya Tavşanı karakteri için evin bir köşesine havuç bırakılır ve içine yumurtalarını koyması için evde sepet bulundurulur.

Paskalya beş haftalık büyük perhiz dönemini ve bunun son haftasını kapsar. Perhizden çıkan Hristiyanlar 21 Mart ekinoksundan sonraki ilk dolunayın ardından gelen Pazar günü Paskalya bayramı yaparak İsa'nın dirilişini ve perhizin bitişini kutlar, baharı karşılar. Bu tarih 22 Mart ile 25 Nisan arasındaki Pazar günlerinden birisine denk gelir. Bir dönem Paskalya için sabit bir tarih kararlaştırılmaya çalışıldıysa da bu benimsenmemiştir. Doğu Ortodoks kiliseleri genellikle Paskalya'yı Batı Katolik ve Protestan'larından biraz daha geç tarihlerde kutlar.
]]>
Yaban Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/yaban-tavsani.html Tue, 04 Dec 2018 21:32:58 +0000 Yaban Tavşanı, ağırlığı 2-7 kg arasında değişmektedir. 10 cm. kadar kuyruğu vardır. Kulakları genelde arka ayakları kadar uzunluktadır. Kulaklarını etrafında döndürebilirler. Yılda iki defa tüy değiştirmekt Yaban Tavşanı, ağırlığı 2-7 kg arasında değişmektedir. 10 cm. kadar kuyruğu vardır. Kulakları genelde arka ayakları kadar uzunluktadır. Kulaklarını etrafında döndürebilirler. Yılda iki defa tüy değiştirmektedirler. Yaz aylarında kahverengi veya kahverengiye yakın, grimsi, kış aylarında da daha çok beyaz renge bürünürler. Ortalama yaşam ömürleri 3-4 yıl kadarı olmaktadır. Son derece hıza sahiptir. Sağlıklı görünümü ve gelişken olmasıyla bu tavşan türünü geçebilen türü çok nadirdir. Yaban Tavşanı evcillerine göre sağlıklı ve dayanıklılığa sahiptir. Evcil tavşanlar, hazır mama ile beslenerek bütün günlerini kafeste yaşayarak geçirirler. Yaban tavşanı aynı zamanda atlet ve maraton koşucusuna benzer. Bundan dolayı doğanın ona koşucu özelliğini vermiştir. Tavşanın yumuşacık postunun altında kaslarınla örgülüdür. Yetişmiş bir tavşandaki uzunluk 70-75 cm, ağırlık da 6 kg kadar görülür. Bu hayvan da en belirleyici özelliği uzvunun kulaklarındadır. 10-14 cm ulaşarak oldukça hareket ederler.

Kulakları, dıştan görüntüsüyle çok incecik bir tüyü olan iç tarafından çok daha ince tüyüyle örterek kapatmıştır. Kulakların renginin diğer tavşanlarla benzerlik sağlar. Kış aylarında grimsi rengine bürünürler. Kafatasının uzunluğu ile yan tarafının biraz dar olup, gözleri iri, biraz çıkıktır. Bir düğme gibi yan taraftadır. Gözlerinin rengi kahve-sarı, turuncu gibidir. Bazı edilen bilgilere göre tavşan gözünün, yan tarafına çok iyi gözle görebilirler, hareket eden nesneleri de gözünle görür, taa ki, hava kararsa da net görürler. Fakat önüne bakarak çok iyi göremezler. 

İşitme duyuları gayet iyidir. Tavşan bunun bilincine varmıştır, kısa, kısa, durarak seslenebilirler. Bu gibi durumlarda kafasını kaldırırken, kulaklarını dikerler. Endişeli oldukları zaman arka ayaklarının üzerine kalkarak yüksekten dinlemeye başlar ve kafasını da çevirir. Tavşandaki güzel kulakları sayesinde yalnızca sesleri duyabilmek için değildir. Afrika fili kulakları gibidirler.

Yaban Tavşanı

Habitatı

Dağılım ve habitat alanlarının içinde yada 0 rakım denizlik kenarındaki otluk alanlarında, ormanlık yada açık arazi olan yerlerde, bataklık alanlarında ve 2500 m'ye yakın dağlıklarda bulunurlar. Küçük toprağın oyuklarına ve çalıların altına gizlenerek yaşarlar.

Yayılışı

Orta ve (İber Yarımadası hariç) Güney Avrupa'dan, Çin'e kadar görülen yaban tavşanı, Türkiye'de oldukça da görülebilmektedir. Trakya bölgesinde kaçakçılık ve avcılık dalında olmak üzere bazı bölgelerin dağılımı oldukça azalmıştır.

Beslenmesi, Yaz aylarında yeşil otlar, mantar, meyve, kış aylarında da ağacın kabukları ile kuruluk otları yerler.

Biyolojisi

Gebelik süreçleri 40 gündür. Doğurganlıkları yılda 2 kere yada 3-4 kez doğurabilmektedirler. Tavşanlar çoğunlukla ot ile beslenirler ama ağaç yapraklarının kabuklarını da yerler. Yaban tavşanları, evcillerin büyüğü olan ada tavşanı türünden çok daha değişik türüdür. Boy olarak, bacak ve kulakları fazla uzunken atletik görünümü dikkat çeker. Ada tavşanının yaptığı tünel gibi sistem yapmaz yavrularını açık alanlarda çalı, ağaç diplerine yaptığı yuvalarda doğurmaktadır. Yavruları ada tavşanı yavruları gibi tüysüz ve gözleri kapalı olmaz. İlk günden itibaren hareket etmeye başlarlar. Yavruların sayısı doğum yıllarına göre artış olabilmektedir. Anne yavrularını gözler önünde emzirmez. Erkek, dişiler için çoğu zaman kavga ettikleri görülmektedir.

Göçü, Genelde göç etmezler. Yaz ve kış boyunca aynı bölgede kalarak yaşamlarına devam ettirirler.

Ötüşü, Sıkıştırılırsa yada bir yırtıcı tarafından yakalanırsa bebek ağlaması gibi ses çıkartabilmektedir. 

]]>
Dağ Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/dag-tavsani.html Wed, 05 Dec 2018 07:29:10 +0000 Dağ Tavşanı Leporidae familyasından bir memelidir. Ana vatanı Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'dir. Dağ tavşanı ufak bir tavşan cinsidir. Bacakları uzundur ve ayakları çok tüylüdür. Kulakları vücuduna nispeten kı Dağ Tavşanı Leporidae familyasından bir memelidir. Ana vatanı Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'dir. Dağ tavşanı ufak bir tavşan cinsidir. Bacakları uzundur ve ayakları çok tüylüdür. Kulakları vücuduna nispeten kısa ve içleri çok tüylüdür. Kürkleri bedenlerinin arkalarında açık kahverengi, kulak civarlarında siyahımsı, kuyruklarında gri - beyaz, alt kısımlarında beyazdır. Bu tavşanlar dağlık bölgelerin iç kısımlarında yaşarlar. Doğal olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzeybatı'sında ve Kanada'nın güneyinde görülmektedirler ancak iklimin uygun olduğu diğer coğrafyalarda da yayılabilir ya da yetiştirilebilirler. Türün popülasyonunun azaldığı yerlerde tesislerde yetiştirilip doğaya salınabilmektedir. 

Dağ Tavşanının beslenmesi ot, çalı ve saman ağırlıklıdır. Yiyeceklerin azaldığı kış aylarında ağaç kabuğu ya da ince dallarla da beslenirler. 

Üreme:
Dağ Tavşanı dişisi yuvasını kürk, ot ve ufak çalı ve dallardan yapar. Üreme sezonu Şubat - Temmuz arasıdır. Tek seferde 4 ila 6 yavru doğurabilirler. Hamilelik 28 ila 30 gün sürer. Erkekler üreme dönemlerinde dişiler için kavga ederler. Dişiler yavrularını kuytu, gözden ırak yerlerde emzirir. 

Dağ Tavşanı
Davranış biçimi:
Dağ tavşanları sabahın erken saatlerinde ve akşamüstü aktif olurlar. Dağ tavşanı sosyal bir tür değildir ve vaktinin çoğunu tek başına geçirir. En sosyal oldukları dönem üreme dönemleridir. Hayvan, aktif olduğu saatlerin %50'sini yiyecek bulmak için harcar. Kurnaz ve zeki bir hayvandır. Kulakları kusursuz işitir ve tehlike anında sesleri hemen algılarlar. 

Avlanması: 
Dağ tavşanının avlanması üç şekilde yapılır: av köpeği ile, arayarak ya da kışın karda iz sürme yolu ile. Köpekle avlanmada köpek tavşanın kokusunu alarak havlar ve sahibini uyarır. Arama yönteminde çok uzun yürüyüşler gerekir. Soğuk dağlarda yaşayan bu hayvan daha sıcak olduğu için dağın güney yüzünde daha çok bulunur, aramalar buralarda yoğunlaştırılır. Çalı ya da ağaç diplerine bakılır. Karda iz sürme yönteminde ise tavşanın karda bıraktığı taze ayak izleri takip edilir ve tavşana ulaşılır. 
]]>
Yeni Zelanda Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/yeni-zelanda-tavsani.html Wed, 05 Dec 2018 08:34:29 +0000 Yeni Zelanda Tavşanı, insan eliyle geliştirilmiş bir tavşan ırkıdır. Adı Yeni Zelanda Tavşanı olsa da ırkın geliştirilmesi Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilmiştir. Özellikle eti için geliştirilmiş bu ırkın dört f
Yeni Zelanda Tavşanı tek seferde 7 - 8 yavru doğururlar, bu sayı on beşe kadar çıkabilir. Yeni Zelanda Tavşanı'nın beslenmesi diğer tavşan ırkları ile aynıdır. % 15 - 16 protein içeren iyi kalite bir yem, kuru ot ve saman, yeşillikler, sebze ve taze su tavşan için sağlıklı bir beslenme olacaktır. 

Yeni Zelanda Tavşanı kullanım yerleri:
Yeni Zelanda Tavşanı'nın daha çok etinden ve kürkünden faydalanılır ancak ev hayvanı olarak ya da çeşitli gösterilerde ve laboratuarlarda deney hayvanı olarak da kullanılmaktadırlar. Amerika'da en yaygın etlik tavşan türü Yeni Zelanda Tavşanı'dır. Et üretiminde, etlik olarak ayrılan hayvanlar 2 aylıkken kesime gider, daha yaşlı bireyler ise damızlık olarak satılır. Kürk üretiminde ise kürk oranı yüksek bireyler manto gibi büyük ürünlerde, daha düşük kürk oranı olanlar eldiven, şapka gibi ürünlerde kullanılır. Ticari kullanımlarının yanı sıra bu tavşanlar labıratuarlarda deney hayvanı olarak da değerli bir ırktır. Tavşanlar ilaçlara ve hastalıklara insanlarla benzer tepkiler verdikleri için laboratuar deneylerinde sıklıkla kullanılır. İlaç laboratuarlarında, kanser araştırmalarında, üniversite hastanelerinde, diyabet, difteri, tüberküloz aşı ve ilaçları geliştirilmesinde, kalp hastalıkları ile ilgili araştırmalarda, kozmetik ürünlerinin testlerinde, diyet ürünleri ve besin takviyelerinin geliştirilmesinde Yeni Zelanda Tavşanı deney hayvanı olarak yer alır. 

Yeni Zelanda Tavşanı
Yeni Zelanda Tavşanı üremesi:
Dişi bir tavşan yıl boyunca doğurgandır. Hamilelik 31 - 32 gün sürer, 35 güne kadar uzayabilir. Doğumdan iki gün önce anneye yuva kutusu verilmelidir, hayvan bu kutuyu kendi çene tüyleri ve samanla döşeyerek yuva yapar. Yavrular saçsız, sağır ve kör şekilde doğar. 5. - 6. günlerde kürk gelişmeye başlar, 10 - 12. günlerde yavruların gözleri açılır. 3 hafta sonunda anne sütünü keser ve yavrular normal yiyecekler yemeye başlar, bu noktada yavrular için yem ve saman temin edilmelidir. Tavşanlar çok doğurgan hayvanlardır, doğumdan 72 saat sonra dişi tekrar hamile kalabilir. 

Yamyamlık tavşanlarda yaygın değildir ancak karşılaşılabilir. Özellikle doğada yaşayan bireyler ölü doğan ya da sonradan ölmüş yavrularını yiyebilir çünkü yuvadaki kan ve leş kokusu tavşan için tehlikeli olabilecek vahşi hayvanları çekebilir, ölü yenilerek ortadan kaldırılır. Erkek tavşanlar yavrunun büyütülmesinde rol oynamazlar.
]]>
Himalaya Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/himalaya-tavsani.html Thu, 06 Dec 2018 01:35:30 +0000 Himalaya Tavşanı, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalaya Dağı'nda yaşayan bu tavşanlar modifikasyon özellikleri ile öne çıkmaktadır. Himalaya tavşanı, tüylerinin üzerlerine buz parçası k Himalaya Tavşanı, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalaya Dağı'nda yaşayan bu tavşanlar modifikasyon özellikleri ile öne çıkmaktadır. Himalaya tavşanı, tüylerinin üzerlerine buz parçası koyulduğunda siyah tüylerini çıkartma özelliğine sahip hayvan türlerindendir. Fizyolojik özelliklerinden bahsedecek olursak; gözleri iri, arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur. Kuyruğu kısa ve kulak ve bıyıkları da uzundur. Otçul memeliler arasında yer alan tavşanlar, yabani veya evcil olarak yaşamlarını sürdürürler. Ömrü 5 ile 12 yıl arasında değişmektedir. Adi tavşan(Lepus europaeus), Ada tavşanı (Cuniculus orcytologus), Kar Tavşanı(Lepus timidus) da Himalaya tavşanlarının türleri arasında yer almaktadır. 

Enzimlerin çalışma faaliyetlerinin belirlediği bu yapı Himayala tavşanlarının sıcaklık değişimi sonucu gerçekleşmektedir. Sıcaklık algılama yapıları enzimlerin değişik hallere girmelerine neden olmaktadır.

İnsan ve diğer canlı türlerinde vücutta bulunan enzimler hayatsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için yapılanmış kimyasallardır. Uygun sıcaklık altında çalışma prensibi bulunan her enzimin kendine göre bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Değişen sıcaklık etkileşimiyle enzimler bazen fizyolojik olarak bazen de vücutta kimyasal olarak değişimlere neden olmaktadır. Himalaya tavşanlarının da bembeyaz tüylerinin üzerlerinde siyah tüylerin çıkma sebebi böyle gerçekleşmektedir.

Himalaya Tavşanı

Genel olarak sıcak ortamlarda yaşayan Himalaya tavşanları genel olarak tüyleri bembeyazdır. Herhangi küçük bir buz parçası bu tavşanların tüyleri üzerlerinde uygulanırsa o beyaz tüylerin arasından siyah tüyler çıkabilmektedir. Himalaya tavşanları, enzimlerin sıcaklığa göre kimyasal değişim gösterdiği hayvan türlerine örnek olarak rahatlıkla gösterilebilmektedir.

Normal şartlarda bir enzimin çalışma sıcaklığı 34-37 derece arasında değişim göstermektedir. Bu sıcaklık altına düşüldüğü zaman enzimler çalışma faaliyetlerini durdurabilmektedirler. Himalaya tavşanlarını diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri ise, vücutlarında bulunan enzimlerin her sıcaklıkta etkileşime girerek değişim gösterebilmeleridir. Her sıcaklık ortamına alışık olan bünyeleri bulundukları ortama göre tüylerinde renk değişimi gösterebilmektedir. Örneğin; daha sıcak bölgelerde yaşayan Himalaya tavşanlarının tüyleri daha beyazken, soğuk bölgelerde yaşayan tavşanların tüy renkleri daha koyu hatta siyah renkte olabilmektedir. Sıcak bölgelerde yaşayan herhangi bir Himalaya Tavşanı'nın tüyleri üzerine buz koyulduğunda da o anki etkileşime göre tüylerinde kararma görülebilecektir. 

]]>
Angora Tavşanı https://www.tavsan.gen.tr/angora-tavsani.html Thu, 06 Dec 2018 21:08:22 +0000 Angora tavşanı, yumuşak ve uzun tüylere sahip olan bir tavşan türüdür. Ankara tavşanı olarak ta bilinir. Bu canlıların kökeni Ankara ilimizdir. Buradan tüm dünyaya yayılmışlardır. Anadolu'da 1700'lü yıllarda n Angora tavşanı, yumuşak ve uzun tüylere sahip olan bir tavşan türüdür. Ankara tavşanı olarak ta bilinir. Bu canlıların kökeni Ankara ilimizdir. Buradan tüm dünyaya yayılmışlardır. Anadolu'da 1700'lü yıllarda nesli tükense de, daha sonradan yeniden ülkemize getirilmiştir. Yününden faydalandığı için, birçok ülkede Satin, Dev, Fransız, İngiliz gibi farklı varyeteleri üretilmiştir. Bu tavşan türünün yetiştirilmesinin amacı yün elde etmektir. Koyun yününe göre ısıtma özelliği iki kat fazla değerli olan bir yündür.Tavşanların beslenmesi, yünlerinin kırkılacak zamana gelene kadar korunması için özel alanlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Angora tavşanının ırk özellikleri nedir

Bu tavşanların başı yuvarlak ve orta boyda, boynu kısadır. Kulaklarının ucunda püskülü olup, iki yana açık ve diktir. İç yüzeyleri ince, seyrek ve kısa tüylerle kaplıdır. Dış yüzleri ise, ipeksi yapıda, ince ve uzun tüylerle kaplıdır. Beyaz tavşanların gözleri kırmızıdır. Bunun nedeni vücutlarında renk veren pigmentler olmadığından, yani albino olduklarındandır. Uzun tüylerle kaplı ayakları, ince ve uzundur. Kemikleri ince olmasına rağmen, sağlam yapıdadır. Yaklaşık olarak canlı 3,5-4 kg gelirler. Ergenlik döneminde dişiler erkeklerden daha ağır olurlar. 3-4 aylık oldukları zaman cinsel olgunluğa ulaşırlar. Ancak çiftleşme için 7-8 aylık olmaları uygundur. Dişiler bir batında 5-6 tane yavru doğururlar. Fakat sütten kesildikleri 6 hafta içinde, ortalama üç yavru hayatta kalabilir. 

Angora Tavşanı

Angora tavşanı verim özellikleri nedir

Yünleri değerli olan tavşanlar, özellikle iş gücü açısından zayıf olan ülkelerde daha fazla üretilir. Bu tavşanlardan ortalama olarak 4 yıl yün alınabilir. Farklı tipleri olmasına rağmen, en fazla albino beyaz Ankara tavşanı tercih edilir. 12 değişik renkte Angora tavşanı bulunmaktadır. Yemiş olduğu yemleri kolayca ete çevirebildiklerinden, beslenmelerinde sorun yaşanmaz. Yediği 2,5-3 kg yemi, 1 kg ete çevirebilirler. Başka canlılarda bu oran daha yüksektir. İyi kalite olan tüyler etol, şapka, manto gibi giysilerin yapımında, daha düşük kaliteye sahip olan tüyler ise, oyuncak, terlik yapımında kullanılırken, yünü alınış olan derilerde yem ve yapıştırıcı elde etmekte kullanılır. Tavşanların ilk kırkımı 2 aylık olduklarında yapılır. 3 ayda bir kırkılarak, yılda bir tavşandan 800-900 gram Angora yün elde edilir. Yün veriminin yaş, cinsiyet, mevsim, gebelik, canlı ağırlık gibi çevresel etkenlerden dolayı farklı olduğunu belirtmek gerekir. Dişilerin yün verimi  erkeklere göre %15-0 daha fazladır. Dişilerde gebelik durumunda yün verimi 1/3 oranında azalma gösterir. Erkekler kısırlaştırıldığında yün verimi % 15-20 oranında artmakta, bunun yanında yem tüketimi azalarak, tavşanların sakinleşmesine sebep olur. Böylece tavşanlar toplu halde bakılabilir. Bu tavşanların ölümünün yarısı kırkım yapıldıktan sonraki hafta olur. Bu yüzden soğuk aylarda kırkım yapılmaması yerinde olur.

Angora tavşanının üremesi ve barınma koşulları nedir

Tavşanların derisi ve ayak kemikleri arasında yumuşaklık veren kas tabakası yoktur. Kemikler ve deri üzerine gelen basınç tamponlanır. Ayak tabanındaki deri çok ince olduğundan, taban yaralarına sık rastlanır. Oluşan ağrılardan yem tüketimi düşer ve yün verimi düşerek, ömrü kısalır. Bu yüzden tavşanlar 3-4 aylık olduğunda, bireysel kafeslere alınmalı, bakımları yapılmalı ve yün verimi arttırılmalıdır. Kafeslerin ölçüleri 70X90X60X45 olmalıdır. Küçük boy kafeslerde bacaklarını yeterince uzatamayacaklarından, arka ayaklarına yüklenirler ve ayak tabanlarında yara oluşmaya başlar. Ayrıca küçük kafeslerde yünlerde keçeleşme artmaktadır. Kafeslerde tabanlık yoksa, ayak tabanların yaralanmasını önlemek için ahşap ızgara kullanılmalıdır. Izgara yünlerin temiz kalmasına yardımcı olacak şekilde düzenlenmelidir. Bu tavşanlarda elde çiftleştirme yöntemi uygulanmaktadır. Üreme verimleri diğer tavşanlara göre yarı yarıya düş]]> Tavşanların Sağlıklı Beslenmesi https://www.tavsan.gen.tr/tavsanlarin-saglikli-beslenmesi.html Fri, 07 Dec 2018 15:23:48 +0000 Merhaba arkadaşlar. Size biraz tavşanların beslenmesinden bahsetmek istiyorum. Ben 10 aydır tavşan besliyorum. 1 Yaşını geçti. Öncelikle size tavşan beslenmesinden bahsedeceğim. Tavşanlar 3 aydan önce kesinlikle yeşillik yememelid Öncelikle size tavşan beslenmesinden bahsedeceğim. Tavşanlar 3 aydan önce kesinlikle yeşillik yememelidir. Özellikle de petshoplardan alınan tavşanlar bu konuda çok hassas oluyor. Aynı zamanda petshoplarda satılan tavşanların petshopta parazit kapmış olma ihtimalide var. Bu yüzden tavşanınızı aldıktan sonra hemen veterinere götürmeniz öneriliyor. 


Tavşanların beslenmesi konusuna dönecek olursak şunu da söylemeliyim ki tavşanı sadece tek çeşit yemle beslemek olmaz. Tavşanın çeşitli beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu konuda özellikle bazı yemler yetersiz kalmaktadır. 

Tavşanınız için önerdiğim güzel yemler: 
Versele-laga (bu markanın tüm yemleri çok iyi), vitakraft, champion, witte molen, vunder wogel.
Benim tavsiye etmediğim, genelde tavsiye edilmeyen markalar: garden mix( içerik açısından yetersiz.), Quik (boyalı madde içeriyor.), oripet nature plan( bu yemdeki açıklamada mısırların genetiğinin değiştirildiği söyleniyor). 
Yani anlayacağınız tavşanınızı sadece yemle beslemek yetmez. Yemin markasıda önemli. 
Bu makalemizde daha çok beslenmeye yer verdik. Ama bir dahaki makalelerde başka konulara da değineceğim. Şimdilik o makalelerin konularını ve bir kaç kısa bilgiyi sizlerle paylaşayım.

Tavşanların Sağlıklı BeslenmesiMakale konularımız:
*Tavşan bakımı.
*Tavşan kafesi
*Tavşanlarla ilgili bilinmeyenler.
*Tavşan sağlığı...

Tavşanlarla ilgili kısa bilgiler:
- Tavşanlarda ishal kesinlikle ölümcüldür. Tavşanınızın bu hastalıktan kurtulma ihtimali %20' dir.
- Tavşanlar sosyal canlılardır. Uzun süre başka tavşan görmezlerse diğer tavşanları özellikle kokuları farklı olduğu için yadırgarlar, istemezler.
- Kısırlaştırma tavşanların ömrünü uzatır.
-Tavşanlar 7-10 yıl yaşayabilir. Bu tavşanın yaşam koşullarına bağlıdır. 

Gönderen : tavşanköpük
]]>
Yavru Tavşan Bakımı https://www.tavsan.gen.tr/yavru-tavsan-bakimi.html Fri, 07 Dec 2018 15:43:59 +0000 Yavru tavşan bakımı; hakkında bilmeniz gereken ilk şey karton kuta değil, yeterli büyüklükte bir kafesin içerisinde bakımı sağlanmalıdır. Kutuda beslenmesi ve bakımı sağlanılan yavru tavşanların ayakları sürekli ol Yavru tavşan bakımı; hakkında bilmeniz gereken ilk şey karton kuta değil, yeterli büyüklükte bir kafesin içerisinde bakımı sağlanmalıdır. Kutuda beslenmesi ve bakımı sağlanılan yavru tavşanların ayakları sürekli olarak ıslak kalacağı için bitlenme ve hastalıklar görülebilinir. Kutu da bakımı sağlanan Yavru tavşanı sürekli yıkasanız dahi ayaklarından çıkmayacak o idrar kokusu evinizin kokusunu değiştirecektir. Hatta kutu da beslenmeye devam ederse, eve vermiş olduğu kokular çeşitli haşeratları kendilerine çekeceklerdir. Durum böyle olunca tavşan sizden kaçak ve kucağınıza almanıza izin vermeyecektir. Öncelikle etrafa vermiş oldukları kokulardan kendileri rahatsız olacaktır ve sizden uzak duracaktır.

Yavru tavşanın ilk bakımı anne tavşanın eşsiz sütü ile karşılanmalıdır. Nasıl anne sütü bebekler için önemli ise yavru tavşanın ilk gelişimi açısından anne tavşanın sütü önemlidir. Yeni doğum yapmış anne bir tavşanın bebeği dünyaya tüysüz şekilde gelir. Bu durumda tavşan sahibine önemli bir sorumluluk düşmektedir. Yavru tavşanın onu koruyacak tüyleri olmadığı için üşümemesi ve hastalanmaması için onun ısısını koruyabileceği bir alanda tutulması gerekir. Yavru Tavşanın bakımı sağlanırken ona fazla ellemeye ve yakının da durmamaya önem verin. Eğer anne tavşan onu sevdiğinizi ve okşadığınızı fark ederse ve sizin kokunuzun ona geçtiğini hissederse yavru tavşanı ret edecektir.

Yavru Tavşan Bakımı

Yavru tavşanlar belirli bir büyüklüğe gelinceye dek onu yeşil yapraklı sebzeler ile beslemeyin. Eğer sürekli yavru tavşanınıza yeşillikler verirseniz ishal olmasına neden olursunuz. İshale yakalanmış yavru bir tavşanın da yaşama şansı yok denecek kadar azdır. Eğer anne tavşan yavrusunun yakınında değil ve ona sütünden veremiyorsa, çeşitli vitamin ve mineral kaynaklı mamalar ile besleyebilirsiniz.

Yavru tavşanınız 3-4 haftalık olana dek ona sadece mama ve çeşitli kuru otlardan verebilirsiniz. Tavşanların en çok sevdiği besin her ne kadar havuç olarak bilinse de aslında onlar kuru yonca ile beslenmekten daha çok zevk alırlar. Yavru tavşanların da kuru yonca ile beslenmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Ancak belirli bir rejin hazırlamak, yavru tavşanın gelişimini izlemek adına en doğrusu olacaktır. Tavşanınızın içme suyunu sürekli değiştirmenize gerek yok zaten suyu çok seven ve tüketen hayvanlar değildirler.

Yavru bir tavşana tuvalet alışkanlığını aşılamak bir zor olabilir. Ancak belli bir büyüklüğe gelene kadar tuvaletini evinizin her hangi bir yerine veya balkona yapmaya kalkışacaktır böyle durumlarda ona kızmayın. Kafesine kum dolu bir kâse koyun. Zamanla tuvaletini oraya yapmayı öğrenecektir. Ama öğrenene kadar evinizin her hangi bir yerine tuvaletini yapabilir.

]]>
Tavşan Beslenmesi https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-beslenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 10:19:37 +0000 Tavşanlar ile iletişimin yolu onları gözlemlemek ve vücut dilini çözmektir. Tavşanlar sessiz olmalarına rağmen kendilerini mükemmel ifade edebilen varlıklardır. Duygularını, hislerini anlatmak için kullandıkları hareketleri öğr Tavşanlar ile iletişimin yolu onları gözlemlemek ve vücut dilini çözmektir. Tavşanlar sessiz olmalarına rağmen kendilerini mükemmel ifade edebilen varlıklardır. Duygularını, hislerini anlatmak için kullandıkları hareketleri öğrenince tavşanın aslında anlatacak ne kadar da çok şeyi olduğuna şaşıracaksınız.

Yalamak: Bir sevgi göstergesidir. Tavşanlar kendi aralarında da hoşlanma ve sevgi göstermek için birbirlerini yalarlar, bu tavşan dilince öpücük manasına gelir. Not. Bazen tavşanınızı severken yeri yaladığını görebilirsiniz, ama aslında bu yere değil size yapılmış bir jesttir. (Resim: Topi bu oyuncak kurbağadan çok hoşlanıyor, yanından geçerken hayatta öpmeden bırakmaz)

Diş gıcırdatma: Genellikle okşanıp sevilirken dişlerini gıcırdatmaları kedilerin zevkten mırıldamaları ve gırlamalarına eş değer bir göstergedir ve çok hoşlandıklarına işarettir. Not: Tavşanlar okşanmadıkları zamanda diş gıcırdatıyorlarsa bu acı çektiklerinin ifadesidir.

Hoplama (Binky): Koşarken veya dururken havada ani hoplamalar ve sıçramalar neşeden dans ettikleri anlamına gelir. Bazen kendi etraflarında havada 180 derece dönerler. Bu çok minik kısa ve yoğun bir “ben çok mutluyum şu an” ifadesidir. Not: Bu yazıyı yazan kişi tavşanı bunlardan yapsın diye amuda kalkmaya hazırdır.

Kafayı hızlı hızlı sallamak: Bu dansın mini versiyonudur, heyecanlandıklarında ve mutlu olduklarında kafa ve kulaklarını hızlı hareketlerle sallarlar.

Akla ayaklarını uzatarak yere yatma (bunny flop): Neredeyse bir L harfi gibi görünürler. Biz buna Cleopatra pozisyonu diyoruz. Bu yatış şekli dünyanın en mutlu ve huzurlu tavşanı olduğunun göstergesidir, keyfi kesinlikle yerindedir.

Tavşan Beslenmesi

Sırtüstü uzanmak: Cleopatra pozisyonunun ikinci evresi sırtüstü olacak şekilde yuvarlanmaktır. Bu da olabilecek en huzurlu ve mutlu ifadelerden biridir. Bazen kendilerini bu şekilde transa sokabilirler.

Severken kafalarını tamamen yere yapıştırmaları: Adeta bir “teslim” ve kabul belirtisidir. “Beni seviyorsun, tamam sev peki, izin veriyorum” manasına gelir.

Arka ayakları kuvvetlice yere vurma: Bu bir şeye gösterilen kızgın bir tepki olabilir (“beni neden bu odaya getirdin, ben salonda koşup eğlenmek istiyordum öff” gibi). Veya tavşanlar kendi aralarında haberleşmek be birbirlerini uyarmak için arka ayaklarını yere vururlar, bu korktuğunun ifadesi olabilir. İki şekilde de mutlu olmadığından emin olabilirsiniz.

Homurdanmak: Ses ile pek iletişim kurmasalar bile bazen homurdanma sesi çıkartırlar, bu da hoşnutsuzluk belirtisidir.

Bağırmak: Tavşanlar acı çektiklerinde veya ölürlerken bağırırlar. Homurdanmadan çok daha yüksek ve tiz bir sestir. (bu yazıyı yazan kişinin hiç duymadığı ve asla duymak istemediği bir sestir)

Isırmak: Ne demek olduğu çok belli olsa bile tavşanların flört ederlerken birbirlerini yavaşça ısırdıklarını da eklemek istiyorum. Bu ısırmaktan çok “diş atma” şeklinde olur. Kanatmaya, fazla acıtmayan minnacık ısırıklardır. Belki aslında bunu “ben mutluyum hareketlerine” yazmam gerekirdi, çünkü ısırma bazen “senden çok hoşlanıyorum” anlamında bir jesttir. Tavşanca makas almaya tekabül eden bir harekettir. Ayrıca, tavşanlar kendi aralarındaki hiyerarşilerini göstermek için birbirlerini yavaşça ısırabilirler, bu “ben senden üstünüm, burada benim sözüm geçer” demektir, ve tavşanlar bazen sahiplerine de tavşan yerine koyarak olara sınıf farkını anlatmak için durup dururken ısırırlar. Isırıldığında yüksek sesle tepki verilmesi gerekir, “Ay” veya “Hayır” diye bağırılırsa tavşan doğru olmayan bir şey yaptığını ve birilerinin canını yaptığını anlayacaktır. Bunun dışında ısırma çok açık, malum bir tepkidir. Isırma ve diş atma arasındaki farkı diş atıldıkça ve ısırıldıkça daha iyi anlayacaksınız :B

Size arkasını dönmesi: "Şu an hiç işim olmaz şimdi seninle, umurumda değilsin, gidebilirsin" demek oluyor bu maalesef. Bazen de bir şey yaparken gidip]]> Tavşan Hastalıkları https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-hastaliklari.html Sat, 08 Dec 2018 17:34:25 +0000 Tavşan hastalıkları çok çeşitli olmasına rağmen, tavşanlara özel ve sıkça rastlanan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Anlatacağımız hastalıkların belirtilerini gördüğünüz tavşanların veteriner kontrolüne g Tavşan hastalıkları çok çeşitli olmasına rağmen, tavşanlara özel ve sıkça rastlanan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Anlatacağımız hastalıkların belirtilerini gördüğünüz tavşanların veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Bilinçsiz olarak ilaç kullanılmasından kaçınmak gerekir. Tavşanların hastalanmasında en büyük neden stres olarak görülmektedir. Onlara uygun yaşam alanları oluşturmak, beslenmeyi sağlamak, kemirmeleri için uygun materyaller verilmesi gerekir. Hasta olanlarla sağlıklı olanların ayrı tutulması önerilir. Parazit tedavilerinin de yaptırılması hastalıklar açısından koruyucu olacaktır.

Tavşan hastalıkları nelerdir

İshal: Bu canlılarda görülen hastalıkların başında ishal gelmektedir. İshalin görülme sebebi beslenmeye bağlı olabileceği gibi bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Günlük yedikleri besinlerin %3 oranında selüloz içermesi onları ishal yaparken, %6 oranında selüloz oranında bu sorun yaşanmamaktadır. Verilen lifli gıdaların ince olmaması ve selüloz oranlarının ayarlanması ishal problemini ortadan kaldıracaktır. Selüloz oranı saman, kuru yonca gibi yemlerle düzenlenebilir. İşlenmemiş olan lifli gıdalar sindirilemediğinden tavşanlar için zararlıdır. Selüloz içeren lifli yiyeceklerin az oranda, protein ve karbonhidratın fazla olması sindirimin azalmasına, PH dengesinin bozulmasına ve bağırsaktaki amonyak seviyesinin artmasına sebep olacağından ishalin görülmesi kaçınılmazdır. Beslenme tarzında yapılacak ani değişikliklerde ishal oluşumuna sebep olabilir. Yeni gıdaları az oranda vererek, alışmalarını sağlamalısınız. Yavru olan tavşanlara nem oranı düşük gıdaların verilmesi gerekmektedir. Yüksek nem oranı körbağırsakta farklı mikroorganizmalar geliştireceğinden ishaller görülebilir. Kuru ot ve pelet yem beslenme için uygun olacaktır. Tavşanlara 3 aylık olduklarında sebzeleri, 6-7 aylık olduklarında meyveleri vermelisiniz. Sindirim sisteminin kendini geliştirmesine izin vermelisiniz. Sütten kesilmemiş olanlara inek sütü vermekte ishallere sebep olacaktır. Hastalıklara bağlı olan ishaller bakteri, virüs, parazit ya da protozoonlar gibi sebeplerden meydana gelir. Bu ishallerde de beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bu şekilde bağırsaklarda olan bakterilerin çoğalmasını önlemiş olursunuz. Onları stresten uzak tutarak, hasta olanlarla bir araya getirmeyerek, veterinerin önereceği tedavileri uygulayarak tedavi edebilirsiniz.

Tavşan Hastalıkları

Tüy yutma: Bu canlılar temizlenmek amacıyla yalandıklarında mide ve bağırsaklarında biriken tüyler, trichobezoar adı verilen kıl yumaklarına sebep olur. Tüy değiştirme zamanında daha fazla olan tüy yutma, tavşanlardan sadece dışkılama yoluyla atılır. Bunu yapabilmeleri yeteri kadar sıvı alınması ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına bağlıdır. Suyu yeteri kadar almadığı takdirde tüyler birbirine yapışarak, tıkanmalara sebep olacaktır. Bunu önlemenin yolu doğru beslenmeden geçmektedir. Tedavisi tüylere engel olmak değil, beslenmesine dikkat ederek, sıvı alımını sağlamak olacaktır. Tedavi edilmeyen tavşanlarda ölüme kadar gidecek süreç yaşanmaktadır.

Kulak uyuzu: Yaygın görülen hastalıkların başında gelen kulak uyuzunun sebebi Psoroptes cuniculi'dir. Tavşanların birbiri ile temasıyla bulaşır. Kulakta tahriş, kabuklanma ve sulanmaya sebep olan bir hastalıktır. Kulakta başlayarak yukarıya doğru yayılım gösterir. Kulaklarda gri beyaz akıntılar, deride kızarıklık ve ağrı görülür. Kaşıntı, huzursuzluk, başı ve kulakları sallamak ta hastalığın belirtileri arasındadır. Kulakları ısırma ve kalınlaşma görülebilir. Tedavi edilmediğinde orta kulak ve sinir sistemi etkilenerek, diğer bölgelere uyuz yayılımı gösterir.

Pastörellozis hastalığı: Stresin ortaya çıkardığı hastalık, Pasteurella bakterileri sebebiyle oluşur. Direkt temas halinde, solunum yoluyla veya aynı malzemeleri kullanmakla diğer tavşanlara da bulaşır. Hastalıklı anne tavşanl]]> Tavşanı Anlamak https://www.tavsan.gen.tr/tavsani-anlamak.html Sun, 09 Dec 2018 00:31:23 +0000 Tavşanları tanımaya başlamak için önce ait oldukları familyayı inceleyerek işe başlayabiliriz. Tavşanları tanımaya başladıkça sizi şaşırtacak çok bilgi öğreneceksiniz ancak bunun ilki tavşanların bilinenin aksine “kemirgen Tavşanları tanımaya başlamak için önce ait oldukları familyayı inceleyerek işe başlayabiliriz. Tavşanları tanımaya başladıkça sizi şaşırtacak çok bilgi öğreneceksiniz ancak bunun ilki tavşanların bilinenin aksine “kemirgen” ailesine mensup olmayışları olacak kuşkusuz. Tavşanlar, Lagomorph (Tavşangiller) ailesine mensupturlar. Kemirgenler kadar çok kemiriyor olsalar bile (belki de aslında “kemirgen” ismi onlara verilmeliydi :-)) biyolojik olarak kemirgenlerden farklıdırlar. Dış görünüşten başlayacak olursak, kemirgenlerden farklı olarak uzun güzel tüyleri, kocaman kulakları vardır. Gözler iki yandadır ve neredeyse 360 derece görüşler alanına sahiptir. Kulak ve ayaklarının üzerinde tüyler vardır. Boyunlarını kemirgenlerin çevirebildiklerinden çok daha geriye çevirebilirler. Tavşangilleri kemirgenlerden ayıran bir özellik daha iki set dişlerinin olmasıdır.

Kemirgen -Tavşangil ayırımını yaptıktan sonra biraz da tavşangilleri inceleyelim: Lagomorph ailesinin üyeleri tavşanlar (evcil tavşan), yabani tavşanlar ve pikalardır. Bu sayfada anlatılan “tavşanlar”, petshoplarda satılan, hatta ormanlarda bile rasgeldiğimiz ve hep bahsi geçen hayvan “evcil tavşandır”, fakat “evcil” sözcüğü sizi yanıltmasın. Dediğim gibi, ormanlarda yaşayan tavşanlar da “evcil”dir. Yabancı dillerde bu iki farklı tür farklı isimlerle anılırken (İngilizce rabbit-hare, Almanca Kaninchen-Hase) Türkçe de iki tür de kısaca bilnen şekliyle “tavşan” diye isimlendirilmiş. Dış görüş olarak ikisini ayırmak kolay değil fakat yaşayış olarak gerçekten iki farklı tür oldukları aşikar.

Tavşanı Anlamak

Yabani tavşan (İngilizce “hare”) bizim tanıdığımız tavşana (rabbit) benzese de yaşayış ve tip olarak onladan farklılık gösteren bir canlıdır. Yabani tavşan daha iridir ve mükemmel bir koşucudur. Normal tavşan saklanarak korunurken, yabani tavşan koşup kaçarak hayatını südürür. Bu felsefe doğurganlıklarına bile yansır. Normal tavşanın yavruları tüysüz ve gözleri kapalı doğarken yabani tavşanların yavruları tüylü, gözleri açık ve 1 gün içerisinde ayağa kalkacak şekilde doğarlar. Yabani tavşan, normal tavşan gibi yeraltında yuva yapmak zorunda kalmaz.

Pika’lar ise dağlık bölgede yaşadıkları için dağ taşanı veya “ıslık çalan tavşan” olarak adlandırılmışlar. Pikalar çok yüksel dağlık kesimlerde yaşayabilirler ve kayaları kendilerine korunak olarak kullanırlar. Kulakları da -çok üzgünüm ama- miniciktir.]]>
Tavşan Ailesi https://www.tavsan.gen.tr/tavsan-ailesi.html Sun, 09 Dec 2018 14:25:54 +0000 Tavşanları tanımaya başlamak için önce ait oldukları familyayı inceleyerek işe başlayabiliriz. Tavşanları tanımaya başladıkça sizi şaşırtacak çok bilgi öğreneceksiniz ancak bunun ilki tavşanların bilinenin aksine “kemirgen Tavşanları tanımaya başlamak için önce ait oldukları familyayı inceleyerek işe başlayabiliriz. Tavşanları tanımaya başladıkça sizi şaşırtacak çok bilgi öğreneceksiniz ancak bunun ilki tavşanların bilinenin aksine “kemirgen” ailesine mensup olmayışları olacak kuşkusuz. Tavşanlar, Lagomorph (Tavşangiller) ailesine mensupturlar. Kemirgenler kadar çok kemiriyor olsalar bile (belki de aslında “kemirgen” ismi onlara verilmeliydi :-)) biyolojik olarak kemirgenlerden farklıdırlar. Dış görünüşten başlayacak olursak, kemirgenlerden farklı olarak uzun güzel tüyleri, kocaman kulakları vardır. Gözler iki yandadır ve neredeyse 360 derece görüşler alanına sahiptir. Kulak ve ayaklarının üzerinde tüyler vardır. Boyunlarını kemirgenlerin çevirebildiklerinden çok daha geriye çevirebilirler. Tavşangilleri kemirgenlerden ayıran bir özellik daha iki set dişlerinin olmasıdır.

Kemirgen -Tavşangil ayırımını yaptıktan sonra biraz da tavşangilleri inceleyelim: Lagomorph ailesinin üyeleri tavşanlar (evcil tavşan), yabani tavşanlar ve pikalardır. Bu sayfada anlatılan “tavşanlar”, petshoplarda satılan, hatta ormanlarda bile rasgeldiğimiz ve hep bahsi geçen hayvan “evcil tavşandır”, fakat “evcil” sözcüğü sizi yanıltmasın. Dediğim gibi, ormanlarda yaşayan tavşanlar da “evcil”dir. Yabancı dillerde bu iki farklı tür farklı isimlerle anılırken (İngilizce rabbit-hare, Almanca Kaninchen-Hase) Türkçe de iki tür de kısaca bilnen şekliyle “tavşan” diye isimlendirilmiş. Dış görüş olarak ikisini ayırmak kolay değil fakat yaşayış olarak gerçekten iki farklı tür oldukları aşikar.

Tavşan Ailesi

Yabani tavşan (İngilizce “hare”) bizim tanıdığımız tavşana (rabbit) benzese de yaşayış ve tip olarak onladan farklılık gösteren bir canlıdır. Yabani tavşan daha iridir ve mükemmel bir koşucudur. Normal tavşan saklanarak korunurken, yabani tavşan koşup kaçarak hayatını südürür. Bu felsefe doğurganlıklarına bile yansır. Normal tavşanın yavruları tüysüz ve gözleri kapalı doğarken yabani tavşanların yavruları tüylü, gözleri açık ve 1 gün içerisinde ayağa kalkacak şekilde doğarlar. Yabani tavşan, normal tavşan gibi yeraltında yuva yapmak zorunda kalmaz.

Pika’lar ise dağlık bölgede yaşadıkları için dağ taşanı veya “ıslık çalan tavşan” olarak adlandırılmışlar. Pikalar çok yüksel dağlık kesimlerde yaşayabilirler ve kayaları kendilerine korunak olarak kullanırlar. Kulakları da -çok üzgünüm ama- miniciktir.]]>
Tavşan https://www.tavsan.gen.tr/tavsan.html Mon, 10 Dec 2018 03:14:02 +0000 Tavşan, Leporidae (Tavşangiller) familyasını meydana getiren memeli türlerinin tamamına verilen isimdir. Tavşangiller familyasında 60'ın üzerinde farklı tür vardır. Leporidae familyasının Lepus cinsine ise yaban tavşanı ya da kır ta
Tavşanların Genel özellikleri:
Kulakları ve arka bacakları uzun olan tavşangillerin, kuyrukları uzun kıllarla kaplıdır. Tavşan türlerinin çoğu yuvalarını toprak altındaki oyuklara yapar.  "Leporid" tanımı Leporidae ailesine ait tüm tavşangiller için kullanılır. Antarktika ve Avustralya haricinde tüm kıtaların özgün tavşan ırkları vardır. Özellikle Avrupa tavşanı Okyanusya adaları ve Avustralya'ya da götürülmüş ancak buraların ekolojik dengesinde ciddi sıkıntılar yaratmıştır.

Tavşanlar ufak ve orta boyda memelilerdir ve hızlı gelişirler. Her birinde 4 parmak bulunan ayaklarıyla uzun arka bacakları ve her ayakta 5 parmak bulunan daha kısa ön bacakları vardır. Ayak tabanları tüylüdür ve bu koşarken hızlarını arttırır. Tavşanların iyi gelişmiş kulakları ve mükemmel bir işitme duyuları vardır. Gözleri büyüktür, gece görüşleri iyidir. Tavşangiller 25 - 29 cm. boylarındaki ve 300 gram ağırlığındaki Pigme Tavşanı'ndan 50 - 76 cm. boylarındaki, 5 kilogram ağırlığındaki Avrupa tavşanı'na kadar çok çeşitli ebatlara sahiptir. 

Tavşanların Beslenme ve habitat: 
Tavşanlar otobur hayvanlardır. Öncelikli besin kaynakları otlar, bitkiler, yapraklar, meyveler ve tohumlardır. Sindirim sistemleri yiyeceği iki seferde öğütür. Yaşam alanları çeşitlilik gösterir. Çöllerden tundralara, dağlara, ormanlara, bataklıklara kadar pek çok coğrafi ve iklimsel koşulda çeşitli tavşan ırkları yaşar. Tavşan nüfusunun %50'den fazlası Kuzey Amerika kıtasında yaşamaktadır. Tavşanlar Güneybatı Avrupa'nın, Güneydoğu Asya'nın, bazı Japon adalarının, Afrika ve Güney Amerika'nın bazı bölgelerinin de yerlisidir. Avrupa tavşanı dünyanın pek çok yerine yayılmıştır. 

Tavşanlarda Üreme:
Tavşan türlerinin hamilelik süreçleri 28 ila 50 gün arasıdır (yaban tavşanlarında daha uzun sürebilir). Tavşan yavruları tüysüz ve kör doğar. Tavşangiller yıl içinde pek çok kez doğurabilr, bu nedenle tavşan nüfusu çok kısa zamanda dramatik artışlar gösterebilir.Tavşan

Tavşanların Hastalıkları:
Tavşanlar pek çok hastalıktan etkilenebilir. Bunların bazıları diğer insan ve hayvanları da etkileyen patojenlerken bazıları da sadece tavşanlara özgü hastalıklardır. Tavşanların kuduz hastalığına yakalandıkları ve insanlara kuduz bulaştırdıkları gözlenmemiştir. Tavşanlar tenya gibi iç parazitler ve bit, pire gibi dış parazitler taşıyabilirler. 

Evde tavşan bakımı:
Tavşanlar evcil hayvan olarak da yetiştirilmeye uygundur. Arka bahçede, kafeste ya da eğitilerek evin içinde serbest şekilde yetiştirilebilirler. Kediler gibi tuvaletlerini tuvalet kabına yapmayı ve çağrıldıklarında gelmeyi öğrenebilirler. Tavşanın gündüz evin dışında, bahçede güneş ışığı ve temiz hava alması, gece ise eve sokulması idealdir. Tavşan için çeşitli aktivite oyuncakları temin edilmelidir, raflar, tüneller, toplar ve benzeri oyuncaklar hayvanın egzersiz yapmasını sağlayacak ve ev eşyalarına zarar vermesini önleyecektir. Tavşanlar diğer tavşanlarla, guinea pig, hamster, kuş gibi hayvanlarla hatta bazen gözetim altında tutularak kedi ve köpeklerle birlikte yaşayabilirler. Tavşanlar çocuklar için de iyi arkadaşlardır. 

Tavşan kızdığı ya da korktuğu zaman ısırabilir ve tırmalayabilir ancak güvenini kazandığınız ve korkutmadığınız sürece tehlikesi yoktur.

Tavşan evcil hayvan olarak bakılmasının yanı sıra kürkü ve eti için de endüstriyel olarak beslenir. Aynı zamanda tavşan yayg]]>