Tavşanı AnlamakTavşanları tanımaya başlamak için önce ait oldukları familyayı inceleyerek işe başlayabiliriz. Tavşanları tanımaya başladıkça sizi şaşırtacak çok bilgi öğreneceksiniz ancak bunun ilki tavşanların bilinenin aksine “kemirgen” ailesine mensup olmayışları olacak kuşkusuz. Tavşanlar, Lagomorph (Tavşangiller) ailesine mensupturlar. Kemirgenler kadar çok kemiriyor olsalar bile (belki de aslında “kemirgen” ismi onlara verilmeliydi :-)) biyolojik olarak kemirgenlerden farklıdırlar. Dış görünüşten başlayacak olursak, kemirgenlerden farklı olarak uzun güzel tüyleri, kocaman kulakları vardır. Gözler iki yandadır ve neredeyse 360 derece görüşler alanına sahiptir. Kulak ve ayaklarının üzerinde tüyler vardır. Boyunlarını kemirgenlerin çevirebildiklerinden çok daha geriye çevirebilirler. Tavşangilleri kemirgenlerden ayıran bir özellik daha iki set dişlerinin olmasıdır.

Kemirgen -Tavşangil ayırımını yaptıktan sonra biraz da tavşangilleri inceleyelim: Lagomorph ailesinin üyeleri tavşanlar (evcil tavşan), yabani tavşanlar ve pikalardır. Bu sayfada anlatılan “tavşanlar”, petshoplarda satılan, hatta ormanlarda bile rasgeldiğimiz ve hep bahsi geçen hayvan “evcil tavşandır”, fakat “evcil” sözcüğü sizi yanıltmasın

Tavşanı Anlamak

Dediğim gibi, ormanlarda yaşayan tavşanlar da “evcil”dir. Yabancı dillerde bu iki farklı tür farklı isimlerle anılırken (İngilizce rabbit-hare, Almanca Kaninchen-Hase) Türkçe de iki tür de kısaca bilnen şekliyle “tavşan” diye isimlendirilmiş. Dış görüş olarak ikisini ayırmak kolay değil fakat yaşayış olarak gerçekten iki farklı tür oldukları aşikar.

Yabani tavşan (İngilizce “hare”) bizim tanıdığımız tavşana (rabbit) benzese de yaşayış ve tip olarak onladan farklılık gösteren bir canlıdır. Yabani tavşan daha iridir ve mükemmel bir koşucudur. Normal tavşan saklanarak korunurken, yabani tavşan koşup kaçarak hayatını südürür. Bu felsefe doğurganlıklarına bile yansır. Normal tavşanın yavruları tüysüz ve gözleri kapalı doğarken yabani tavşanların yavruları tüylü, gözleri açık ve 1 gün içerisinde ayağa kalkacak şekilde doğarlar. Yabani tavşan, normal tavşan gibi yeraltında yuva yapmak zorunda kalmaz.

Pika’lar ise dağlık bölgede yaşadıkları için dağ taşanı veya “ıslık çalan tavşan” olarak adlandırılmışlar. Pikalar çok yüksel dağlık kesimlerde yaşayabilirler ve kayaları kendilerine korunak olarak kullanırlar. Kulakları da -çok üzgünüm ama- miniciktir.

Yayınlanma Tarihi : 20.12.2012 05:47:11

Tavşanı Anlamak Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

10 Yorum Yapılmış "Tavşanı Anlamak"

Nehir

Cevap Sayısı: 1
Benim çok yakın
Zamanda bir tane tavşanım
Olacak lütfen bana söyler misiniz tavşan ne kadar tutuyor.

2017-07-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

Salih

Cevap Sayısı: 0
Benim iki türada tavşnım var birisi lion ada tavşanı diyeri normal ada tavşanı bunlar küçükken iyi anlaşıyorlar büyüyünce nasıl olurlar?

2016-07-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

irem su

Cevap Sayısı: 2
benim yeni bir tavşanım olacak sizce adı ne olsun

2016-03-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

fırat

Cevap Sayısı: 2
Benim bir tane tavşanım var elim ile oyun oynamayı çok Seviyo ama bazen ise sinirlenip elimi.ısırıyo ne yapabilirim

2015-09-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

RAHİME

Cevap Sayısı: 2
Tavşanı sevgi ile büyütülürse bence o sizi sizde onu anlamış olursunuz

2015-05-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

ilayda

Cevap Sayısı: 0
tavşanlar hakkında bir çok şey öğrendim

2014-06-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Bircan

Cevap Sayısı: 0
veterinerler tavşanlar konusunda bilgisiz oldukları gibi muayene ücretleri düşük olduğu için ilgilenmiyorlar. Veterinerlerin tavşanlar konusunda BİLGİLİ VE İLGİLİ OLMALARINI İSTİYORUM

2013-08-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ersin

Cevap Sayısı: 0
2 tane tavşanım var 2 side erkek biri baskın diğerıne göre baskın olan diğer erkek çok hırcın bana saldırıyor bazı zamanlar ses çıkarıyor genelde aslında biz onu bu ölçüde kıskırttık diyebilirz diğer olan uysal ve saf bi tawşan (sarı beyaz renk)elimizi falan yalıyor tuzu cok seviyor diğerinn aksine bizle oyun oynuyor önüne kalem kağıt gibi şeyler koyunca dişiyle tutup bize doğru atıyor yaklaşımı falan gayet sıcak yemek kokusuna 2 sininde burnu çok hassas direk cama yapışıyorlar herşey yiyolar maydanoza bayılıyorlar şimdilk bu kadar

2013-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

aslı

Cevap Sayısı: 0
benim iki tane tavsanlarım var ve yemek koydugum zaman bir tanesi hırcın bir şekilde bana saldırıyo ben bunun kız olabilecegini sanıyorum yada erkek.

2013-05-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 1
Tavşanı Anlamak hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Tavşanı Anlamak konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Tavşan, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018