Tavşan HastalıklarıTavşan hastalıkları çok çeşitli olmasına rağmen, tavşanlara özel ve sıkça rastlanan rahatsızlıklar bulunmaktadır. Anlatacağımız hastalıkların belirtilerini gördüğünüz tavşanların veteriner kontrolüne götürülmesi gerekir. Bilinçsiz olarak ilaç kullanılmasından kaçınmak gerekir. Tavşanların hastalanmasında en büyük neden stres olarak görülmektedir. Onlara uygun yaşam alanları oluşturmak, beslenmeyi sağlamak, kemirmeleri için uygun materyaller verilmesi gerekir. Hasta olanlarla sağlıklı olanların ayrı tutulması önerilir. Parazit tedavilerinin de yaptırılması hastalıklar açısından koruyucu olacaktır.

Tavşan hastalıkları nelerdir?

İshal: Bu canlılarda görülen hastalıkların başında ishal gelmektedir. İshalin görülme sebebi beslenmeye bağlı olabileceği gibi bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Günlük yedikleri besinlerin %3 oranında selüloz içermesi onları ishal yaparken, %6 oranında selüloz oranında bu sorun yaşanmamaktadır. Verilen lifli gıdaların ince olmaması ve selüloz oranlarının ayarlanması ishal problemini ortadan kaldıracaktır. Selüloz oranı saman, kuru yonca gibi yemlerle düzenlenebilir. İşlenmemiş olan lifli gıdalar sindirilemediğinden tavşanlar için zararlıdır. Selüloz içeren lifli yiyeceklerin az oranda, protein ve karbonhidratın fazla olması sindirimin azalmasına, PH dengesinin bozulmasına ve bağırsaktaki amonyak seviyesinin artmasına sebep olacağından ishalin görülmesi kaçınılmazdır. Beslenme tarzında yapılacak ani değişikliklerde ishal oluşumuna sebep olabilir. Yeni gıdaları az oranda vererek, alışmalarını sağlamalısınız. Yavru olan tavşanlara nem oranı düşük gıdaların verilmesi gerekmektedir. Yüksek nem oranı körbağırsakta farklı mikroorganizmalar geliştireceğinden ishaller görülebilir. Kuru ot ve pelet yem beslenme için uygun olacaktır. Tavşanlara 3 aylık olduklarında sebzeleri, 6-7 aylık olduklarında meyveleri vermelisiniz. Sindirim sisteminin kendini geliştirmesine izin vermelisiniz. Sütten kesilmemiş olanlara inek sütü vermekte ishallere sebep olacaktır. Hastalıklara bağlı olan ishaller bakteri, virüs, parazit ya da protozoonlar gibi sebeplerden meydana gelir. Bu ishallerde de beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bu şekilde bağırsaklarda olan bakterilerin çoğalmasını önlemiş olursunuz. Onları stresten uzak tutarak, hasta olanlarla bir araya getirmeyerek, veterinerin önereceği tedavileri uygulayarak tedavi edebilirsiniz.

Tüy yutma: Bu canlılar temizlenmek amacıyla yalandıklarında mide ve bağırsaklarında biriken tüyler, trichobezoar adı verilen kıl yumaklarına sebep olur. Tüy değiştirme zamanında daha fazla olan tüy yutma, tavşanlardan sadece dışkılama yoluyla atılır. Bunu yapabilmeleri yeteri kadar sıvı alınması ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına bağlıdır. Suyu yeteri kadar almadığı takdirde tüyler birbirine yapışarak, tıkanmalara sebep olacaktır. Bunu önlemenin yolu doğru beslenmeden geçmektedir. Tedavisi tüylere engel olmak değil, beslenmesine dikkat ederek, sıvı alımını sağlamak olacaktır. Tedavi edilmeyen tavşanlarda ölüme kadar gidecek süreç yaşanmaktadır.

Kulak uyuzu: Yaygın görülen hastalıkların başında gelen kulak uyuzunun sebebi Psoroptes cuniculi'dir. Tavşanların birbiri ile temasıyla bulaşır. Kulakta tahriş, kabuklanma ve sulanmaya sebep olan bir hastalıktır.

Tavşan Hastalıkları

Kulakta başlayarak yukarıya doğru yayılım gösterir. Kulaklarda gri beyaz akıntılar, deride kızarıklık ve ağrı görülür. Kaşıntı, huzursuzluk, başı ve kulakları sallamak ta hastalığın belirtileri arasındadır. Kulakları ısırma ve kalınlaşma görülebilir. Tedavi edilmediğinde orta kulak ve sinir sistemi etkilenerek, diğer bölgelere uyuz yayılımı gösterir.

Pastörellozis hastalığı: Stresin ortaya çıkardığı hastalık, Pasteurella bakterileri sebebiyle oluşur. Direkt temas halinde, solunum yoluyla veya aynı malzemeleri kullanmakla diğer tavşanlara da bulaşır. Hastalıklı anne tavşanlar doğumdan sonra yavruların da hastalanmasına sebep olur. Bazı tavşanlar bu hastalığın taşıyıcısıdır. Vücuda giren bakteriler kan ya da lenf yollarıyla bütün vücuda yayılarak, birçok organda belirtiler gösterir. Hızlı seyrettiğinde ani ölümlere sebep olan, yavaş seyirlerde ise vücutta iltihaplanmalara neden olan bir hastalıktır. Burunlarını patileriyle temizlediklerinden iç kısımları nemli ve tüylerde yapışıklık oluşur. Akciğerlere yerleşen bakteriler solunum güçlüğüne, üreme organlarına yerleşirse kısırlık gelişir.

Tyzzer's hastalığı: İshal ile seyreden hastalık, sıvı kaybı sebebiyle ölüme neden olur. Başlangıçta belirti veremeyen hastalık bulaşıcıdır. Yavrularda daha sık görülür. Tedavi edilmeyen hayvanlar 1-2 gün içerisinde ölürler. Sütten kesilen tavşanları stresten uzak tutmak, ısıyı ayarlamak, temizliğe dikkat etmek faydalı olacaktır. Hasta olanları sağlıklı olanlardan ayırmak önemlidir.

Treponematozis hastalığı: Çiftleşme zamanında temasla ve anneden yavruya temas yoluyla geçen bir hastalıktır. Cinsel bölgelerde, deride, gözlerde, burunda, göz kapaklarında ve dudaklarda yaralar ve kabuklanmalar görülür. Hayvanlarda kısırlık ve ölüm riski oluşturur.

Viral hemorajik sendrom: Genelliklikle ölümle seyreden hastalık bulaşıcı özelliktedir. 2 yaşın altındaki hayvanlar hastalığa direnç gösterirken, 2 yaşın üstündekilerde hızlı gelişim gösterir. Hastalarda burunda kanlı ve köpüklü akıntı meydana getirir. Ölmeden önce tavşanlar hızla dönerek tepki gösterirler.

Mikzomatozis hastalığı: Viral kökenli hastalık genellikle ölümle sonuçlanır. Hastalık pire, sivrisinek ile temas eden tavşanlara bulaşır. Gözden akıntıyla belirti veren tavşanlarda iştahsızlık ve durgunluk ta gözlenir. Ateşi yükselen hayvanlar 2 günde ölürler. Bu süreyi atlatanlarda ödemler gelişeceğinden birkaç hafta sonra yine ölümle karşı karşıya kalınacaktır.

Diş hastalıkları: Sürekli dişleri uzayan canlıların, haftada 3mm aşınması gereken dişleri kemirecek şeyler bulamadıklarında çiğneme fonksiyonunu yerine getiremez. Dişler kavisli bir yapıya sahip olduğundan, aşınmazsa büyür ve karşıdaki dişlerin içine veya dilin ucuna batarak yara oluşumuna sebep olur. Tavşan bu sebepten dolayı beslenmez. Bunlar genetik yapılarından, travmalardan, sistematik hastalıklardan ve enfeksiyonlardan ötürü meydana gelebilir. Dişlerdeki hastalıklar iştahsızlık, ağızdan besinleri düşürme, gıdada seçicilik, gözyaşı artışı, burun akıntısı, gözlerde şişme, diş gıcırdatma gibi belirtilerle kendini belli eder. Hastalıkların diyet tedavisi ve veteriner kontrolleri ile tedavi edilmesi gerekir. Tavşanlara sürekli kemirecekleri şeyler sağlanmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2013 11:43:48

Tavşan Hastalıkları Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

17 Yorum Yapılmış "Tavşan Hastalıkları"

İpek

Cevap Sayısı: 0
Benim tavşanımın gözlerinin kenarları biraz şişik ve kızarık gibi.Ama davranışlarında anormallik yok.(2 aylık)yardımcı olur musunuz?

2018-03-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

Zeytin

Cevap Sayısı: 0
Merhaba benim Zelanda cinsi tavşanım var ve burnu kulaklarını ayakları beyaz kabarcıklar oldu onun için ne yapmalıyım tüylerinde de dökülme oluyor

2018-03-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Loya_mari_harikanin annesi

Cevap Sayısı: 0
Fazla yesilik vermeyin ölürler otlari ve kuru mamalari olmasi gerekir mutlaka arkadadlar benim 3 tane tavsanim var yavrular 3 aylik mari loya 2 aylik harikafa 1 aylik kuru baba ve ot veriyorum altlarini hergun degisiyorum vee cimende oynatiyorumm sizdee cimen yesillik mesire alanlarda oynamaya larina izin verin dogal hayvanlar lar onlarin dogali

2018-02-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

ELİF

Cevap Sayısı: 0
BENİM TAVSANIM DERISI SOYULUYO O BOLGEDE TÜY YOK
YERDIM EDİN NE YAPABİLİRİM ÖLÜR MÜ NÜTFEN HIZLI CEVAP VERİN

2018-02-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

Tavşan sever

Cevap Sayısı: 0
Tavşanım çok yapıştırıyor neden ve neye yol açar

2017-07-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Elif

Cevap Sayısı: 0
Tavsanımın kakası biraz cıvımıstı, titriyordu, yemek ve su içmiyordu dün gözü kaydı can çekismeye basladı patileri tutmaz oldu ağzı kaydı acil veterinere götürdüm dün orada kaldı bu gecede orda kalacak birsey olurmu, ölürmü

2017-05-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

Selin sarıkaya

Cevap Sayısı: 0
Bizim evimizde sinekler ve kara böcekler var tavşanıma zarar verirmi acaba

2017-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

ponçik

Cevap Sayısı: 0
benim tavşanım normalde gayet sağlıklı fakat dün gece boynunu tutmamaya başladı yere düşüp duruyo ve 2 ön bacaklarını hep geriyor yemekm yimiyor. ne yapmalıyım.lütfen cevap verin

2017-05-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

minaaymina

Cevap Sayısı: 0
benim 3 tane Hollanda Lop tavşanım var ve onları çok seviyorum

2017-01-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

leyla

Cevap Sayısı: 4
ben tavsan almayı dusunuyorum apartmanda yasıyorum balkonda bakıcam sızce tavsan almalımıyım yoksa ne alıyım

2016-03-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

Betty canım tavşanım

Cevap Sayısı: 1
Yavru bir tavşanım var hasta olmaması için bazı Hastalıklara karşı korunması için iğnelerini yaptırsam olur mu? Birde tavşanım Süs köpeğiyle beraber olursa bir şey olurmu ?

2015-04-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

ece avşar

Cevap Sayısı: 1
beyaz küçük bir tavşanım var. onu havuçlada besliyorum

2014-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

zeynep

Cevap Sayısı: 0
benim tavşanımda iştahsızlık var bi kere daha olmuştu sonra geçti veterinere götürdük hiç bişey bulamadılar şimdi tekrarladı hiç bişey yiyemiyor napıcağımı blmiyorum

2014-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

tatlı tavşancık

Cevap Sayısı: 0
yavru tavşanım çok tatlı

2013-09-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

Köksal Yıldız

Cevap Sayısı: 0
Bende tavşan besliyorum ama büyük kümeste şuan 3 büyük tavşanım var ve 8 yavru(2 aylık) 5 yavruda(2 Haftalık), şunu söyleyim ben tavşanlara ot veriyordum devamlı ve 3 yavru tavşan göz göre göre ishalden öldü. Artık onlara sadece kuru ot ve pelet yem veriyorum ve çok neşeliler size tavsiyem yavru tavşan olsun büyük tavşan olsun fazla sulu yiyecekler vermeyin kuru yem ve kuru ot yesinler. Ve yemin yanında unutmadan suyu koymayı kesinlikle unutmayın yem yedikten sonra çok susuyorlar ve su arıyorlar...

2013-05-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilan ateş

Cevap Sayısı: 0
tavşanı çok seviyorum

2013-04-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Tavşan Hastalıkları hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Tavşan Hastalıkları konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Tavşan, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018